Agáta Hanychová sice v poslední době seká jakžtakž dobrotu. Už pár měsíců chodí s motokrosovým závodníkem Janem Brabcem. Avšak doby, kdy byla Agáta postrachem všech večírků, mají všichni ještě v živé paměti. Alkohol, náhodný a navíc nechráněný sex je přitom tím nejhorším koktejlem, který dává nákaze lidským papilomavirem, jenž rakovinu děložního čípku vyvolává, mnohem větší šance.
Agáta v současnoti čeká na výsledky gynekologické operace, při které jí byla odstraněna část děložního čípku. Před strachem chce ulétnout do Ameriky.
„Pokud výsledky dopadnou špatně, tak musím podstoupit další zákrok, kdy mi bude odebrána i druhá část čípku,“ svěřila se Agáta, která před strachem z rakoviny utíká do Ameriky.
Tam snad prý přijde modelka na jiné myšlenky. „Odlétáme s přítelem v pondělí. Asi na pět týdnů. Pokud bych se dozvěděla špatné zprávy nebo by nastaly nějaké komplikace, tak se hned vrátím zpátky do Česka,“ vysvětlila modelka.
Právě přítel, motokrosový závodník Honza Brabec a celá modelčina rodina jsou v této těžké chvíli její největší oporou. „Všichni jsou naprosto skvělí. Babička mě ani nenechá, abych vzala těžkou tašku. Mamka se s Honzou předhání, kdo mi donese lepší snídani,“ usmála se modelka a svěřila se, že věří v ty nejlepší zprávy.
Rakovina děložního čípku: Zákeřná choroba, která nebolí, ale zabije jednu Češku denně!
Česká republika patří k zemím s vůbec nejhorší statistikou výskytu rakoviny děložního čípku. Nemoc vzniká tak, že lidské buňky v oblasti genitálií napadne určitý typ papilomaviru a vyvolá tím změny na sliznici děložního čípku. Bez léčby se tyto abnormální buňky mohou změnit v rakovinu.
Velké nebezpečí tohoto onemocnění spočívá v tom, že počáteční stadium rakoviny nemá žádné nepříjemné příznaky. Ty se objeví v době, kdy je nádor už dost pokročilý.

Jaké jsou příznaky?
K těm nejtypičtějším patří krvácení mimo menstruační cyklus, výtok a bolest při souloži. Když už bolí pánev a v kříži, rakovina už prorůstá do okolí. Pokud už pronikla i do lymfatických uzlin, pacientka hubne, otékají jí nohy a sníží se její tělesná výkonnost.
Prohlídky nemoc odhalí včas
Pravidelné každoroční gynekologické vyšetření dokáže objevit tzv. přednádorové stavy, které lze v 95 % velice účinně léčit. Stěry, které gynekolog odebere z pacientčiny sliznice, přesně ukážou, v jakém stavu čípek je. Proto je potřeba pravidelně prohlídky absolvovat. Od objevení prvních přednádorových změn ke zhoubnému nádoru uběhne totiž dost dlouhá doba – kolem tří let.
Abnormální buňky musí pryč
Pokud stěry ukáží nějaké změny na děložním čípku, je nutné je řešit chirurgickým zákrokem. Tím lze téměř vždy předejít vzniku rakoviny. Buňky se za čas mohou objevit znovu, proto je nutné operaci zopakovat.
Prevencí je i bezpečný sex
Důležitým preventivním opatřením je partnerská stálost nebo alespoň důsledné používání prezervativu. Rakovinu děložního čípku způsobuje v 99 % případů lidský papilomavirus, který se přenáší pohlavním stykem.
Vakcínou proti rakovině
Očkování je nejlepší ochranou pro dívky, které ještě nezačaly žít sexuálním životem. Chrání pouze před infekcí těmi typy virů, proti kterým jsou určeny. Proto vakcinace není jediným způsobem ochrany proti onemocnění rakovinou děložního čípku.
Jedna mrtvá žena denně
Taková je otřesná statistika úmrtí žen na rakovinu děložního čípku v České republice. Ročně totiž u nás zemře na tento druh rakoviny 350 – 400 žen. Přitom počet nových pacientek neustále roste. Každý rok se tuto krutou diagnózu dozví téměř 1100 žen.
Každé dvě minuty jedna oběť
Ve světě pak na rakovinu děložního čípku umírá každé dvě minuty jedna žena. Celkem jich ročně zemře 270 000 úmrtí. U žen do 45 let je pak tento druh rakoviny druhou nejčastější příčinou úmrtí.
Rok co rok pak lékaři v celém světě diagnostikují půl milionu nových případů. Rakovina děložního čípku je zároveň také třetí nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen hned po rakovině prsu a plic.