Syracuse jednoho dne vyloví z moře krásnou ženu, která si nepamatuje, jak se ve vodě ocitla ani jak se jmenuje. Ubytuje ji u sebe v odlehlém domě na krásném větrném pobřeží a seznámí ji se svojí přemoudřelou dcerkou Annie, která dospěje k přesvědčení, že je neznámá – pojmenovaná Ondine – mořská panna.
Tajemné je, že tomu i spousta věcí napovídá. Ondine totiž například dokáže svým tesklivým zpěvem přivábit ryby do Syracusových sítí. Annie a její otec se s Ondine sbližují a poznávají její další a další tajemství…

Příjemný kýč
A v tento moment film odpluje z pohádkové říše a na scénu uvede sociálně-realistická témata. Dostáváme se k nemocem, alkoholismu a temným tajemstvím z minulosti, která jsou úlně nepohádková.
Podmanivá poetická atmosféra však zůstává, magická krajina taktéž a výsledkem je zajímavý mix sociálního dramatu a pohádkové mystifikace. Film sice místy působí trochu kýčovitě, ale celou dobu se na něj velmi dobře dívá.

Kritici dávají palec nahoru
Výkony herců jsou více než dobré. Colin Farrell, který ve filmu ztvárnil rybáře, je uvěřitelný a svůj, Alicja Bachleda, představitelka tajemné Ondine je krásná, není afektovaná, hraje příjemně civilně. A afektovaná není ani malá Annie (Alison Barry), což se u dětských rolí cení.

Ondine zkrátka není žádným vybroušeným skvostem, uměleckým dílem či intelektuálně náročným kouskem. Pro melancholicky laděné diváky to pravé. I herec Colin Farrell přiznal, že byl filmem nadšen hned po prvním přečtení scénáře. "Četl jsem Ondine a zamiloval jsem se. Je to opravdu nádherný příběh, skutečné kouzlo," řekl. Premiéra filmu v českých kinech je 2.9. 2010.