Narazily na prudký odpor ruské armády, která zaútočila i mimo sporný region. Válčení si podle různých zdrojů vyžádalo stovky až tisíce mrtvých a vyvolalo horečnou diplomatickou aktivitu. Spojené státy pohrozily Moskvě vážným zhoršením vztahů a Francie se snaží uplatnit mírový plán. Boje se rozšířily i na další gruzínskou separatistickou oblast, Abcházii, a ruské válečné lodě zahájily blokádu gruzínského pobřeží. Češi v Gruzii jsou v pořádku.

Fotogalerie
1 fotografie


Na samotném bojišti v Jižní Osetii panuje nepřehledná situace. Gruzie nejprve oznámila, že stahuje své vojáky z jihoosetského správního střediska Cchinvali a poté z celého sporného regionu. Ruské velení ale tvrdilo, že gruzínští vojáci jsou v Jižní Osetii stále. Podle Tbilisi mají gruzínské přesuny pomoci vytvořit humanitární koridor pro evakuaci z Cchinvali, ale snahy o zavedení takových koridorů zatím nepřinesly úspěch.

Stažení Gruzínců bylo oznámeno poté, co Rusko dnes znásobilo nálety, poprvé v konfliktu bombardovalo širší oblast hlavního gruzínského města Tbilisi a pod silnou palbou vytlačilo gruzínské vojáky z Cchinvali. Nyní se spekuluje, že gruzínské jednotky se přemísťují ke gruzínskému městu Gori, aby ho chránily před ruským útokem.

Gruzínci se v pátek snažili silou ovládnout Jižní Osetii, ale narazili na odpor ruské armády. Při tvrdých bojích byla zničena značná část Cchinvali, odkud různé zdroje hlásí desítky, stovky i tisíce obětí a rozsáhlé škody. Ruské útoky zasáhly i území mimo Jižní Osetii, například dnes opravnu vojenských letadel v Tbilisi. Bomby zasáhly i obytné objekty a způsobily mezi civilisty - například v gruzínském městě Gori - řadu obětí. Z Jižní Osetie naopak prchají do Severní Osetie v sousedním Rusku stovky civilistů.

Rusko dnes popřelo, že by jeho letectvo zasáhlo jakýkoli civilní cíl. Ruští vojáci v Jižní Osetii působí od roku 1992 v rámci mezinárodního mírového sboru, který měly po tehdejší válce zajistit stabilitu v oblasti trvající na své nezávislosti na Gruzii.

V sobotu se otevřela druhá fronta konfliktu, když proruská Abcházie zaútočila na gruzínské pozice v abcházské Kodorské soutěsce. Boje v horní části soutěsky pokračovaly i dnes a podle Gruzie zde zaútočily ruské jednotky.

Ruské vojenské lodě dnes začaly kontrolovat přístup do gruzínských přístavů, údajně ve snaze zabránit dodávkám zbraní. Tbilisi ale tvrdí, že ruské námořnictvo brání dopravě potravin a paliva do země. Moskva ale tvrdí, že nemá v úmyslu bránit ropným tankerům vyplout z přístavu Poti, trvá však na možnosti kontrolovat plavidla, která do Poti připlouvají i která ho opouštějí.

Ruští představitelé v posledních hodinách odmítli výzvy ze zahraničí, aby se ruští vojáci stáhli. Kreml za jediné východisko z krize označil odchod gruzínských oddílů z Jižní Osetie.

Bílý dům dnes vyzval Rusko, aby zastavilo útoky v Gruzii. "Pokud bude Rusko pokračovat v nebezpečné eskalaci krize v Gruzii, bude to mít významný a dlouhodobý dopad na jeho vztahy se Spojenými státy," prohlásil dnes poradce amerického prezidenta pro bezpečnostní otázky Jim Jeffrey.

Francie jako předsedající země Evropské unie chce předložit tříbodový plán, který zahrnuje respektování územní celistvosti Gruzie, okamžité zastavení projevů nepřátelství a obnovení situace před vypuknutím bojů. Do oblasti se dnes chystá ve zprostředkovatelské roli odletět francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner. "Stojíme před eskalací násilí, které je u bran Evropy nepřijatelné," řekl.