Kalousek o slibech nové vlády: Zákeřné a nebezpečné! Zestátnění ČEZ? Podle Hampla drahý nesmysl

Aktualizováno -
2. listopadu 2025
17:16
Autor: Mii, ČTK - 
2. listopadu 2025
13:54

Program vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů nelze bez výrazného zvýšení schodku státního rozpočtu ufinancovat. Myslí si to bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Podle něj je zvlášť zastropování věku odchodu do důchodu na 65 let z hlediska rozpočtové odpovědnosti zákeřné a nebezpečné. Předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl upozornil i na nápad zestátnit ČEZ, ten označil za drahý nesmysl. Kalousek a Hampl o tom společně s poslancem ODS Janem Skopečkem a šéfem odborářů Josefem Středulou hovořili v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Zástupce ANO pozvání nepřijal.

Kalousek uvedl, že jej programové prohlášení nové vlády příliš nepřekvapilo. Jedna věc mu z něj ale vyčnívá. „Zásadní rozpor mezi disponibilními zdroji na straně jedné a velmi nákladnými sliby na straně druhé,“ řekl Kalousek. „Ten program koaliční smlouvy říká, že udržíme deficity bezpečně hluboko pod třemi procenty, a současně také zástupci té vznikající koalice říkají, že nebudou novelizovat zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, což nám dává nějaké zdroje, které ta vláda bude mít k dispozici,“ pozastavil se, že tento rozpor jednoduše nedává smysl.

Podle něj to, co říká vznikající koalice, že vybere více peněz z šedé ekonomiky a hospodářského růstu, tak ani desetkrát vyjít nemůže. „Proboha, náš objem šedé ekonomiky je pod průměrem Evropské unie,“ upozornil s tím, že sice máme bojovat se šedou ekonomikou, ale představa, že z tohoto objemu vybere o desítky miliard ročně víc, je nesmysl.

Dokonce i hospodářský růst nás podle jeho názoru spasit nemůže. „Všichni si přejeme, aby ten hospodářský růst tady byl. Koneckonců ona ta hospodářská strategie Karla Havlíčka (místopředsedy ANO, pozn. red.) není úplně marný dokument, ale zase při objemu a otevřenosti naší ekonomiky si musíme uvědomit, že ty vnější vlivy na nás mají mnohonásobně větší dopad než jakákoliv hospodářská politika vlády,“ je přesvědčený Kalousek.

Zákeřný bod programu

Nad programem se pozastavil i Hampl. „Je tam poměrně detailně a technicky napsáno, kde by měly růst výdaje, a velmi vágně a nejasně napsáno, z čeho se to bude platit,“ řekl předseda Národní rozpočtové rady. „Ne že by to bylo v našich dějinách takto poprvé, ale myslím, že ten rozpor v této velikosti jsme asi ještě nezažili,“ dodal.

Sdělil, že rada, která předsedá a která má ze zákona na starosti dlouhodobý výhled českých financí a jejich udržitelnost, byla stoupencem významných parametrických změn v důchodovém systému, které zavedla vláda Petra Fialy (ODS). „Opravdu bychom byli neradi, kdyby se ty parametrické, ty zásadní parametrické změny, kdyby se revokovaly nebo kdybychom šli před tu reformu,“ řekl Hampl.

Podle Kalouska je právě zastropování věku odchodu do důchodu na 65 letech to nejnebezpečnější na celém programu. „Pokládám to i za velmi zákeřné, ono totiž to zrušení nebude mít žádný vážný dopad do roku 2030, tam je ten dopad marginální, ale začne mít dramatické dopady po roku 2030,“ upozornil bývalý ministr financí.

To Středula zastropování na 65 letech a zlepšení možností dřívějšího odchodu do důchodu pro těžké profese podporuje. „On byl zákeřný, když byl ministr financí, dost a udělal strašné věci. Já se k tomu ani nechci vracet, když to on soudí, tak si myslím, že to je spíš pochvala,“ vyjádřil se velmi drsně o Kalouskovi.

I Středula nicméně upozornil, že by se v Česku měla otevřít debata o veřejných financích. „Protože jinak se nedostaneme z těch deficitů, které teď máme, a budeme za několik let řešit další vážný problém,“ podotkl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Ze strany nové vlády by navíc ocenil vyšší komunikaci se sociálními partnery. Vládní program podle něj vychází zcela z programu hnutí ANO. To si myslí i Skopeček. „Trošku mě vlastně překvapilo, jak se ty menší koaliční strany vzdaly při formování toho programového prohlášení svých priorit,“ uvedl ekonomický expert ODS.

Zrušení parametrických změn v důchodovém systému by jej mrzelo. „Jestli podle mého názoru něco velmi pozitivního zůstane za tou končící vládou, tak je to právě velká a malá penzijní reforma a pro mě ještě liberalizace zákoníku práce, na který se tady dlouho nesáhlo,“ řekl svůj názor. Bojí se nejen toho, že se zhorší struktura veřejných financí, ale dojde i k přifouknutí inflace.

Proč (ne)zestátnit ČEZ

Podle Hampla má program i další problematickou část. „To znárodnění ČEZ, které tam je, je podle mě drahý, zbytečný nesmysl, který kromě toho, že připraví stát o dividendy z ČEZ na řadu let, a kromě toho, že bude mít dramaticky negativní dopad na kapitálový trh a na ČEZ a jeho investiční schopnost, tak nepřinese nic,“ míní předseda Národní rozpočtové rady.

I podle Kalouska by zestátnění ČEZ bylo ohromně nákladné a negativně ovlivní státní rozpočet. „Podle mého názoru ta motivace je v tom ovládat ČEZ,“ zamyslel se bývalý ministr. „Tady se mnohokrát špatně pojmenovává, co to ČEZ je. ČEZ je soukromá firma na burze, kde stát soukromoprávně vykonává svá vlastnická práva, a vedle toho má veřejnoprávně velmi silné regulační mechanismy,“ dodal.

Havlíček dnes na síti X chystané zestátnění ČEZ odůvodnil mimo jiné rostoucím počtem regulací v energetice, které podle něj vyžadují změnu vlastnických struktur elektráren. Proces zestátnění ČEZ podle něj už de facto začal.

„Investice do jádra jde za společností Elektrárna Dukovany II, kterou již ovládá stát. A každá další velká investice (například Temelín) se musí dělat stejně, tzn. stát získává plnou kontrolu nad novými projekty. Nemluvě o tom, že vláda fixuje výkupní cenu a garantuje návratnost investice,“ napsal Havlíček na X. „Velká energetika přechází v celé Evropě z tržního do regulovaného byznysu. Je proto logické, že se tomu musí přizpůsobit i vlastnické struktury elektráren,“ dodal.

Hampl je přitom přesvědčený, že lidé v Česku jsou oproti jiným zemím rozpočtově mnohem odpovědnější a v hlavách často mnohem peněžně prozíravější než jejich politická elita. „Já si dokonce myslím, že řada těch věcí se dá vysvětlit, protože lidé ví, že peníze nerostou na stromech. Zejména v České republice to ví,“ řekl Hampl.

Upozornil navíc na to, že Česko má poprvé v dějinách vyšší úvěrový rating než Francie – druhá největší země eurozóny a Evropské unie. Zadlužení Francie s Kalouskem označili za odstrašující příklad.

Video  Babiš: Vzal jsem si 4 dny dovolené, skandál! Posílám esemesky a makám.  - Facebook - A. Babiš
Video se připravuje ...

Lájosz Bács ( 4. listopadu 2025 18:26 )

Kalousku, za ty padáky půjdeš stejně jednou do pekla!

Patrik Malý ( 3. listopadu 2025 13:49 )

Já jsem Tvůj ošetřovatel, bezmozku...

jajas ( 3. listopadu 2025 09:08 )

Kope jen za sebe.... 😃

Ras Putin ( 3. listopadu 2025 08:04 )

Tam se oba dva nevejdem. Leda že by tě pustili na malou procházku.

Patrik Malý ( 2. listopadu 2025 20:34 )

Huš zpátky do klece, vycházky skončily...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa