Zemětřesení ve Vězeňské službě: Končí její šéf Michailidis, oznámila ministryně spravedlnosti Decroix
V čele Vězeňské služby (VS) skončí k 30. září na vlastní žádost Simon Michailidis. Nahradí ho dosavadní první náměstek bezpečnostního sboru Tomáš Hůlka. Na tiskové konferenci to dnes oznámila ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS). Michailidis vede sbor od října 2021.
Šestapadesátiletý generálporučík Michailidis řešil za dobu svého působení mimo jiné i dlouhodobý personální podstav, kdy sboru chybělo přes 900 lidí. Podle ministerstva spravedlnosti se mu podařilo zajistit plynulý chod věznic, zastavit úbytek příslušníků i civilních zaměstnanců a také rozšířit zaměstnávání vězňů. Letos v květnu předal ministerstvu novou koncepci rozvoje vězeňství.
Michailidis řekl, že v čele VS končí z osobních důvodů, které vůbec nesouvisí s politickým děním. „Naopak souvisí s mým velikým přáním udržet dynamiku rozvoje Vězeňské služby,“ uvedl. Rozhodl se tak už letos v únoru, tedy ještě za předchůdce Decroix Pavla Blažka (ODS). Ministryni podle informací ČTK oficiálně požádal o uvolnění ze služebního poměru toto úterý, následující dva měsíce se bude věnovat plynulému předání funkce.
Brigádní generál Hůlka, který nastoupí do funkce generálního ředitele od 1. října, zahájil profesní kariéru ve VS před 27 lety ve věznici Stráž pod Ralskem. Postupně se stal vrchním inspektorem, vedoucím oddělení, ředitelem věznice Bělušice a poté ruzyňské věznice. Post prvního náměstka zastává od února roku 2022. Podle profesního životopisu vystudoval pedagogickou fakultu na Univerzitě Jana Amose Komenského.
V čele VS se chce Hůlka zaměřit na stabilizaci personálu, bezpečnost ve věznicích, zavádění nových trendů v oblasti odborného zacházení s vězněnými osobami nebo prosazení nové koncepce vězeňství platné do roku 2035.
Michailidis vystudoval Husitskou teologickou fakultu Univerzity Karlovy. U VS začínal jako strážný v opavské vazební věznici. Později byl dozorcem rovněž ve Stráži pod Ralskem, kde se v roce 2010 stal ředitelem. O šest let později přešel na generální ředitelství. Dlouhodobě se zabýval zaměstnáváním odsouzených, programy vzdělávání zaměstnanců a příslušníků bezpečnostního sboru, vzděláváním vězňů v rámci středního odborného učiliště nebo spoluprací s neziskovým sektorem.
Podle zákona o Vězeňské službě jejího generálního ředitele jmenuje i odvolává ministr spravedlnosti, kterému ředitel odpovídá za činnost VS. Funkční období šéfa bezpečnostního sboru je pětileté, mandát nesmí tentýž člověk opakovat více než dvakrát za sebou.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.