Primářka Roháčová kritizuje noční zásah v Roztokách kvůli meningitidě: Mohlo se to vyřešit v klidu
Zákeřný meningokok útočí. Záchranáři v pondělí v noci vyšetřili v ubytovacím zařízení v Roztokách u Prahy kvůli podezření na infekční meningitidu typu B 97 lidí. Mohli se potkat s nakaženým pacientem, který je v péči lékařů v motolské nemocnici. Preventivně někteří dostali antibiotika. Jak se meningokok léčí a jak je nakažlivý? Nejen na to v Epicentru odpovídala Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních nemocí FN Bulovka.
Meningokokové infekce jsou závažná bakteriální onemocnění, která dokážou pěkně potrápit. Mají několik podob a podle primářky Roháčové se v průběhu celého roku občas prostě objevují.
„Pokud mluvíme o onemocnění vyvolané meningokokem, tak to jsou bakterie, kterých je několik typů. Je to onemocnění, které je sdílené z člověka na člověka, ale není to onemocnění s vysokou infekčností v populaci,“ uvedla Roháčová.
Zabiják meningokok
Podle primářky dokonce existuje i vysoké procento nosičů, kterým meningokok neublíží a nemají žádné klinické obtíže. Tormy se nazývají neinvazivní a nijak se neřeší.
„Ale potom také působí ta invazivní onemocnění, jsou to buď meningokokové meningitidy, což jsou záněty mozkových obalů, anebo meningokové sepse,“ popsala primářka v Epicentru a dodala, že v takových případech jde o velmi vážné situace a u pacienta v tu chvíli začíná boj o minuty.
„Dochází k zaplavení celého organismu bakteriemi, což jde velmi rychle, Onemocnění jsou takzvaně invazivní a smrtnost u nich dosahuje až 25 %, průměrně kolem 10 %, ale bohužel mohou také zanechat trvalé následky,“ dodala Roháčová.
Zbytečná panika?
O zásahu v Roztokách u Prahy se Roháčová dozvěděla včera ve večerních hodinách. A podle jejích slov se situace dala řešit úplně jinak a v klidu.
„Já osobně nemyslím, že bylo potřeba dělat taková opatření a ještě k tomu během noci, skutečně se to mohlo vyřešit spíše v klidu a obávám se, že ti lidé byli sami traumatizováni tím, že jsou takhle vyšetřováni a nabyli pocitu, že jsou ohroženi na životě, což takhle prostě nefunguje," pozastavila se Roháčová nad nočními manévry v ubytovacím zařízení.“
„Meningokok se takhle nechová, může se samozřejmě při tom kontaktu přenést, proto se provádít tzv. profylaktická opatření, to znamená, že ty přímé kontakty se zajišťují antibiotiky po několik dnů, ale není to o tom, že bychom se obávali nějaké epidemie,“ uzavřela Roháčová.
Smrtnost a závažné celoživotní následky však zůstávají stále příliš vysoké a neklesají. V ČR je nákaza za posledních 10 let nízká a pohybuje se v rozmezí 0,2–0,8 případů na 100 tisíc obyvatel. Nejvyšší výskyt je dlouhodobě zaznamenáván v kategorii dětí ve věku 0–11 měsíců, dále pak v kategorii dětí ve věku 1–4 roky a v kategorii adolescentů ve věku 15–19 let.
👍