Po Berlínu a Římu přichází další velká štace. Prezident Petr Pavel (63) dnes startuje jednu ze svých nejnabitějších zahraničních misí – odlétá až do dalekého Japonska. A rozhodně nepůjde jen o letenku tam a zpátky. Před sebou má přes dvacet hodin v oblacích, diplomatické rozhovory, cesty slavným šinkansenem, návštěvy chrámů a atomové Hirošimy, ale i světovou výstavu EXPO 2025 v Ósace. A pomyslnou „třešničkou na dortu“ bude vzácná audience u samotného císaře Naruhita v srdci Tokia.
Pavel v zemi samurajů: Čeká ho šinkansen, český duch Hirošimy i japonský císař!
1.Šinkansenem k samurajům
Už samotná destinace je malým triumfem. Hlava státu totiž poletí z Prahy do Ósaky přes dlouhých dvacet hodin, během kterých ji čekají hned tři mezipřistání po světě.
Do Japonska se český prezident podívá teprve počtvrté od sametové revoluce. Před Pavlem byl v Zemi vycházejícího slunce v roce 1995 Václav Havel (†75) a o dvanáct let později Václav Klaus (84), kterému se tam líbilo natolik, že se o rok později ještě vrátil. A teď na tradici navazuje i Pavel, který s sebou veze jasný vzkaz – Česko má v Japonsku co nabídnout a Japonci dobře vědí, kdo jsme.
Po únavném letu ale hned příští ráno Pavel naskočí do legendy japonských kolejí – šinkansenu. Bílý rychlovlak je pro Japonce symbolem pokroku a naprostá elegance na kolejích. Jezdit rychlostí 300 km/h je tu na denním pořádku a Pavel to během cesty stihne hned několikrát.
Zprvu rychlovlakem zamíří do Himedži, města proslulého starodávným bílým hradem, který je považován za klenot japonské architektury. Samurajská perla sehrála roli nejen v japonských dějinách, ale třeba také v bondovce Žiješ jenom dvakrát se Seanem Connerym (†90), nebo i ve velkofilmu Poslední samuraj s Tomem Cruisem (63).
Právě tady podepíše český prezident vzácné memorandum o spolupráci a nejen symbolicky tak propojí Pražský hrad s japonským klenotem UNESCO.
2.České stíny v Hirošimě
Z Himedži prezidenta šinkansen s bleskovou přesností odveze do smutně proslulé Hirošimy. Tam jej čeká silný moment – uctění památky obětí atomového výbuchu. Přijede do metropole téměř přesně 80 let od chvíle, kdy 6. srpna 1945 shodili Američané na město první atomovou bombu a rozpoutali peklo, které do té doby svět neviděl.
Prezident se v metropoli zúčastní pietního aktu a se starostou uctí památku obětí výbuchu. Projde i slavný Atomový dóm – jedinou budovu, která explozi bomby Little Boy přežila. Dóm navrhl český architekt Jan Letzel (1880 -1925), rodák z Náchoda, jehož jméno tu dodnes budí úctu. Po pietním aktu Pavla čeká i prohlídka celého mírového areálu a muzea. Společně se starostou Hirošimy pak předstoupí před česká i japonská média.
Hlavu státu pak čeká ještě jedna zajímavá zastávka. Lodí se vydá na nedaleký ostrov Mijadžima – posvátné buddhistické místo s červenou plovoucí branou Icukušima.
Mijadžima je už od 9. století považována za posvátné místo, spojené s legendárním buddhistickým mnichem Kobo Daishim. Pavel si tady prohlédne nejen slavnou svatyni, ale i klidná zákoutí ostrova plná jelenů, pagod a chrámů – místa, která Japonci po staletí uctívají jako kousek nedotčeného duchovního ráje.
3.Výstava s princeznou
Pak se Pavel vrátí zpět do Ósaky, kde ho čeká další velký vrchol – Český národní den na světové EXPO 2025. Český pavilon, skleněná spirála od studia Apropos Architects, odkazuje na legendární českou expozici z Ósaky 1970. Letos na jaře ho slavnostně otevřel ministr zahraničí Jan Lipavský (40), ale teď se pavilon rozzáří naplno.
Kromě Pavla přijde totiž na den oslavující zlaté české ručičky i Její císařská Výsost princezna Takamado, známá obdivovatelka české kultury, umění a klasické hudby. Podívá se i na výstavu věnovanou malíři Alfonsi Muchovi – jeho secesní dílo totiž miluje.
A nezůstane jen u obrazů – EXPO rozezní i Česká filharmonie, která je v Japonsku považována za „rockovou hvězdu“. Tóny Smetany, Dvořáka nebo i Janáčka japonské publikum chytají za srdce už desítky let.
4.U císaře bos
Absolutním vrcholem cesty bude oficiální přijetí prezidenta Pavla v paláci japonského císaře Naruhita. Pro hlavu státu je to obrovská čest, na kterou se podle Hradu připravovali všichni měsíce. Setkání není podle prezidentské kanceláře jen formální záležitost, ale jasný signál, že Česko je v Japonsku vnímáno jako blízký a důležitý partner, i když nejsme žádní světoví hegemonové.
Císař má k Česku až nečekaně blízko – hraje na housle i violu a dle všeho je opravdovým znalcem a milovníkem české klasické hudby. Jako člen japonské císařské rodiny už v mládí hodně cestoval, v roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Ve volném čase je nadšený lyžař, tenista a rád se věnuje horolezectví či józe – sport mu rozhodně není cizí, takže s podobně naladěným Pavlem by si mohli sednout i ve sportovním duchu.
Naruhito se mimo jiné angažuje v otázkách ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy, a už dříve zdůraznil, že chce být aktivní v oblasti změny klimatu – témata, která Česku také nejsou cizí.
Návštěvu provázejí přísné protokoly – ženy musí mít dlouhé šaty pod kolena, kde nesmí být vidět holá kůže, pánové zase uctivé tmavé obleky a kožené boty. Japonci na etiketu opravdu potrpí, a kdo to zanedbá, nemusí se do paláce vůbec dostat. A tradiční zvyk? V paláci se chodí bos – i prezident Pavel bude muset sundat boty. Nejde jen o formalitu, ale výraz úcty k japonským tradicím.
5.O Ukrajině v Tokiu
V Tokiu čeká Pavla kromě císaře i jednání s premiérem Šigeru Išibou. Řeč má být o obraně, navyšování japonských výdajů na zbrojení i o společné pomoci Ukrajině. Japonsko patří mezi pět největších dárců a spolupráce s ČR se posouvá i do jaderné energetiky, kosmického průmyslu nebo vodíkových technologií.
V Česku dnes působí přes 270 japonských firem, které zaměstnávají víc než 50 tisíc lidí, hlavně v automobilkách a elektrotechnice. Kdo by byl řekl, že spojka mezi Prahou a Tokiem funguje tak silně? I z toho důvodu Pavla do Japonska doprovází rozsáhla podnikatelská delegace.
Ale propojení nejsou jen o průmyslu a politice. Japonci znají Česko i díky sportu – od Nagana 1998 přes Lukáše Krpálka a Věru Čáslavskou až po český baseballový tým, který si na ostrově vydobyl respekt. V Tokiu funguje i České centrum, které ročně pořádá stovky akcí, od výstav po filmové večery. A když se řekne české pivo? I to tady Japonci znají moc dobře – patří mezi největší odběratele českého chmele a piva vůbec.
Na závěr bude Pavel slavnostním hostem na prestižní univerzitě v Tokiu. Tam má diskutovat o bezpečnosti, světovém dění i válce na Ukrajině. Tématem by po celou dobu návštěvy měl být podle Hradu i tzv. Pavlův plán pro rekonstrukci Ukrajiny, který prezident nedávno představil na konferenci v Římě.
Na závěr už hlavu státu čeká asi to nejmenší - další dvacetičtyřhodinový let, tři mezizastávky a přistání v Praze za svítání.
6.Partner NATO v Asii
Pavel před odletem uvedl, že Japonsko bude významně investovat do svých bezpečnostních struktur, to je příležitost i pro české firmy uplatnit své výrobky. Zmínil také bezpečnost.
„Pro NATO je Japonsko jedním z velkých partnerů v Asii. Spolupracuje s ním už dlouhou dobu minimálně v konzultační rovině, ale například teď i pokud jde o bezpečnost na Ukrajině,“ řekl Pavel. I česko-japonské vztahy jsou podle něj čilé na politické, kulturní i ekonomické úrovni.
Prezident uvedl, že Japonsku v obranné a bezpečnostní spolupráci s dalšími zeměmi dlouho bránila ústava, veškeré síly asijské země byly orientovány jako sebeobranné. „Došlo k určité emancipaci. Japonsko si uvědomilo, že není možné se bezpečnostně izolovat od vnějšího světa. Došlo k úpravě ústavy a ta umožnila větší spolupráci v rámci obrany,“ poznamenal Pavel.
Země nemá závazek zvýšit výdaje na obranu na pět procent hrubého domácího produktu, jak se na tom nedávno shodli spojenci v Severoatlantické alianci na summitu v Haagu. I tak ale bude významně výdaje zvyšovat, neboť ví, že jedinou cestou k zajištění vlastní bezpečnosti je efektivní odstrašení, tedy kvalitní a dobře připravené obranné síly, dodal prezident.
A zas tady máme obecního prasiče stránek Petříka Blbingera. Včera jsi tady moc pěkně zas machroval s okranýma škrtacíma linkama z redakce.