Trump vysvětluje změnu postoje k Rusku: „Putin oblbnul Bushe i Obamu, ale mě ne!“
Bílý dům Donalda Trumpa změnil přístup k ruské invazi na Ukrajinu, opět povoluje dodávání amerických zbraní Ukrajincům. Sám americký prezident však nadále odmítá, že by se nechal ruským protějškem vodit za nos, třebaže ustavičně porušuje sliby. Najednou ovšem tvrdí, že Vladimiru Putinovi nikdy nevěřil, třebaže v minulých měsících zdůrazňoval opak.
V minulých dnech americký prezident ruského nevídaně kritizoval a ohlásil, že pošle Ukrajině důležité zbraně. „Ale také dal Putinovi mnohem více času – 50 dní –, než skutečně přistoupí k ekonomickým sankcím,“ komentuje vrchní reportér CNN Aaron Blake. „Pokud je však tato změna skutečná, je doprovázena značnou dávkou přepisování historie.“
Trump totiž tento týden opakovaně prohlašoval, jak Putinovi nikdy opravdu nevěřil. „Oklamal spoustu lidí. Oklamal Clintona, Bushe, Obamu, Bidena. Ale mě neoblbnul,“ prohlásil o svých předchůdcích v pondělí v Bílém domě.
„Když jsem se ho zeptal, zda důvěřuje ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, nastala velmi dlouhá pauza,“ popsal americký zpravodaj BBC Gary O’Donoghue pondělní telefonický rozhovor s Trumpem. „Nakonec odpověděl: ‚Upřímně řečeno, nedůvěřuji téměř nikomu‘,“ vylíčil reportér. Trump mu zopakoval své zklamání a frustraci z Putinových slov: „Čtyřikrát jsem měl za to, že jsme dospěli k dohodě, ale pak přijdu domů a vidím, jak právě zaútočili na domov důchodců nebo něco podobného v Kyjevě.“
Aktuální Trumpova slova jsou v rozporu s minulými měsíci, v nichž se s Putinem snažil jednat po dobrém, dokonce do takové míry, že v Bílém domě otevřeně zpražil Volodymyra Zelenského, který upozorňoval na Putinovu věrolomnost a řadu už před lety porušených závazků k příměří či třeba výměně zajatců.
„Věřím, že chce mír,“ prohlásil Trump o Putinovi 14. února, ani ne měsíc po návratu do Bílého domu. „Znám ho velmi dobře. Ano, myslím, že chce mír. Myslím, že by mi řekl, kdyby nechtěl. … V této věci mu věřím.“
To už bylo jasné, že staronový prezident USA nezvládne dodržet své předvolební sliby, kterak ukončí válku na Ukrajině do pár dní, ne-li dokonce ještě před nástupem do úřadu. „Myslím, že dodrží své slovo,“ pronesl i na přelomu února a března v odpovědi na otázku, zda Putin neporuší podmínky potenciální dohody, jako už to udělal mnohokrát. „Myslím, že Putin uzavře mír,“ řekl pak v dubnu na dotaz magazínu Time.
S Putinem Trump za první půlrok svého druhého vládnutí jednal opakovaně po telefonu i přes zvláštního vyslance, opakovaně mu dal další lhůtu… A Putin jen dál hovoří o míru, ale z útoků na Ukrajinu, včetně civilních cílů, nepolevuje.
Jak poznamenává mediální veterán Blake ze CNN, nejde tu nutně o Trumpovu slabost pro Vladimira Putina. Obdobně důvěřoval i dalším zahraničním lídrům, které většina Američanů považuje za rivaly, ne-li rovnou za nepřátele. Za svého prvního mandátu například v počátcích pandemie koronaviru hájil Čínu a prezidenta Si Ťin-pchinga, že přece žádné šíření viru netutlají – jen aby je právě z toho obvinil, sotva se covid-19 začal šířit Amerikou. Ještě planější bylo Trumpovo vyjednávání s diktátorem KLDR Kim Čong-unem, jehož svou veškerou chválou a důvěrou nedokázal přesvědčit, ať přestane s rozvojem atomových bomb a mezikontinentálních střel.
„Častokrát v minulosti Donald Trump na poslední chvíli cuknul, nedotáhnul věci do konce,“ komentoval jeho hrozby a ultimáta analytik AMO Pavel Havlíček. „Teď zase vidíme 50denní přechodné období, takže nevíme, zda věci budou dotaženy. Zároveň jsme na půdě Kongresu USA viděli pozdržení masivního balíčku sankcí ve výši až 500 %, které by měly jít proti Rusku. Vidíme, že si administrativa nechává otevřená vrátka,“ řekl v České televizi. „Jsme na začátku možného zásadního posunu v trestání a izolování Ruské federace, ale myslím, že Donald Trump ještě trošku přešlapuje a primárně chce skrze tento zdvižený prst dotáhnout Rusko zpátky k jednacímu stolu.“