Boj s lidožravým parazitem: Úřady v USA chtějí z letadel shazovat miliony much
Stovky milionů much shazovaných z letadel možná zní jako scéna z hororového filmu, ale podle odborníků by takový postup mohl být nejlepší obranou proti parazitickým larvám bzučivky lidožravé, která se začala objevovat na jihozápadní hranici Spojených států.
Larvy mouchy bzučivky lidožravé hnízdí v ranách teplokrevných zvířat, která následně požírá zaživa. Od začátku roku 2023 se začaly rychle šířit napříč Střední Amerikou, přičemž počty případů napadení dobytka bzučivkou byly zaznamenány zejména v Panamě, Kostarice, Nikaragui, Hondurasu, Guatemale, Belize a Salvadoru. Většina středoamerických zemí předtím nezaznamenala výskyt nákazy po dobu 20 let, uvádí CNN.
V listopadu se moucha dostala do jižního Mexika, což vyvolalo obavy představitelů amerického zemědělského průmyslu a vedlo k uzavření několika přístavů využívaných pro obchod se skotem, koňmi a bizony.
Mouchou proti mouše
Nebylo by to poprvé, co by USA musely bojovat s tímto invazivním hmyzem. V šedesátých a sedmdesátých letech minulého století USA vymýtily většinu populace mouchy za pomoci chovu a následného vypouštění sterilizovaných samců tohoto druhu. K jejich rozptylu se ve velkém využívala letadla.
Tato strategie pomalu snižovala populace hmyzu tím, že jim bránila klást další vajíčka. Nyní, když se hmyz opět šíří dál na sever, úředníci doufají, že by identická strategie mohla opět zafungovat.
Podle dopisu 80 amerických zákonodárců ze 17. června dnes však chová sterilizované bzučivky lidožravé pouze jedno zařízení v Panamě. Ke zpomalení epidemie je zapotřebí dalších stovek milionů sterilních much.
Následující den oznámilo americké ministerstvo zemědělství, že plánuje otevřít vlastní „chovnou stanici much“ v dosud neurčeném městě poblíž texasko-mexické hranice. Proces hubení bzučivky však nemusí být rychlý ani levný.
Neštítí se ani člověka
„Bzučivka lidožravá (Cochliomyia hominivorax) je kovově modrá moucha, jejíž larvy se na rozdíl od všech ostatních much, které se vyskytují na západní polokouli, živí živou tkání zvířat,“ uvedl Dr. Phillip Kaufman, profesor a vedoucí katedry entomologie na Texas A&M University. Masožravé larvy napadají většinu teplokrevných zvířat, včetně koní a krav. „Je známo, že ve vzácných případech nepohrdnou ani dalšími domácími zvířaty, či dokonce člověkem,“ doplnil.
„Po spáření si samička mouchy najde živého hostitele, přistane na ráně na jeho těle a naklade 200 až 300 vajíček. Po 12 až 24 hodinách se ze všech těchto vajíček vylíhnou larvy a okamžitě se začnou zavrtávat do tkáně zvířete a živit se jí, což způsobí vznik velmi, velmi velkých ran,“ vysvětlil entomolog.
Podle Thomase Lansforda, zástupce výkonného ředitele a asistenta státního veterinárního lékaře Texaské komise pro zdraví zvířat, se larvy několik dní živí tkáněmi zvířete a následně se zahrabou do země, aby se později vynořily jako dospělé mouchy.
Podle mluvčího USDA bylo od počátku výskytu nákazy v roce 2023 nahlášeno více než 90 000 případů napadení bzučivkou lidožravou. Léčba napadeného skotu často zahrnuje čištění, antiseptické ošetření a krytí ran, uvedl Lansford. Mouchy mohou v některých případech zvíře zabít během jednoho až dvou týdnů a rozšířit se na další, což ohrožuje živobytí chovatelů.
„Je naší každodenní povinností zajišťovat kontroly hospodářských zvířat, jen abychom se ujistili, že nejsou napadena. Víme, jaký neuvěřitelný ekonomický dopad by zamoření způsobilo,“ řekl Stephen Diebel, rančer a první viceprezident Texaské a jihozápadní asociace chovatelů dobytka.
Podle Diebela není známo žádné očkování ani účinné repelentní metody, které by zamezily napadení. Doporučil, aby se chovatelé v teplých měsících vyhýbali cejchování a dalším postupům, které vytvářejí potenciální vstupní místa pro larvy v těle dobytka. Během chladnějších měsíců bývá moucha méně aktivní.
Ačkoli se má za to, že regionální obchod s dobytkem je hlavní cestou, kterou se populace mouchy šíří, Diebel uvedl, že zamoření může postihnout i volně žijící zvířata, jako jsou jeleni, ptáci a hlodavci, což činí dohled nad šířením parazita ještě náročnějším.
Drahý chov
V zařízení na chov sterilních much jsou kukly vystaveny vysokoenergetickému gama záření, které rozkládá DNA samců a poškozuje jejich pohlavní chromozomy, uvádí USDA. Výsledkem jsou impotentní dospělé mouchy, které způsobují, že samičky kladou neoplozená vajíčka.
Množství záření, kterému jsou samci vystaveni, nepředstavuje podle USDA nebezpečí pro zvířata ani pro lidi. Protože se však samičky much páří pouze jednou za svůj krátký, 20denní život, jakmile je populace vystavena sterilním samcům, v průběhu měsíců nebo let v závislosti na velikosti ohniska vymírá.
Ačkoli není jasné, jak by v případě vypuknutí epidemie fungovalo rozptýlení sterilních samců hmyzu v USA, Kaufman uvedl, že dospělé mouchy se obvykle nakládají do kontejnerů s kontrolovanou teplotou a shazují z letadel.
V zařízení Panamsko-americké komise pro eradikaci a prevenci nákazy bzučivkou u hospodářských zvířat (COPEG) se každý týden vyprodukuje přibližně 100 milionů sterilizovaných much, které se rozptýlí v postižených oblastech. V současné době se rozptyl zaměřuje na jižní oblasti Mexika a na celou Střední Ameriku, kde byly hlášeny případy nákazy, uvádí se na internetových stránkách COPEG.
Nové rozptylové zařízení v USA by mělo být umístěno na letecké základně Moore v okrese Hidalgo v Texasu. Předběžně se jeho cena odhaduje na 8,5 milionu dolarů. Umístění a cena samotné „chovné stanice“ nebyly zveřejněny, ale zákonodárci odhadují, že by mohla stát kolem 300 milionů dolarů.
Kromě nových zařízení oznámilo USDA také plány na renovaci staré stanice v Mexiku za 21 milionů dolarů. Ta by měla být opět aktivní do konce roku 2025. „I když je to nákladné, je to cena, kterou stojí za to zaplatit, aby se zachránil mnohamiliardový živočišný průmysl,“ řekl Diebel.
To musí být pěkný prase, když se neštítí ani člověka.