Nemůže nám vyhrožovat, zuří Fico po varování Merze. Směr nazval kancléře Führerem
Slovenský premiér Robert Fico považuje za nepřijatelné výroky německého kancléře Friedricha Merze o možném přitvrzení přístupu ke Slovensku a Maďarsku, pokud budou nadále blokovat rozhodování Evropské unie. Fico to řekl novinářům během návštěvy Arménie a o svém postoji informoval na facebooku. Podobně se vůči Merzovi vymezil i slovenský ministr zahraničí Juraj Blanár. Jedna z okresních organizací Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) na sociální síti označila Merze výrazem, kterým byl nazýván vůdce nacistického Německa Adolf Hitler. Podle nejsilnějšího opozičního hnutí Progresivní Slovensko (PS) Ficova politika dostala zemi do izolace.
„To, co řekl kancléř, je neakceptovatelné v moderní Evropě. Nemůže nám někdo vyhrožovat, že když nebudeme poslouchat, tak s námi udělá pořádek,“ uvedl Fico. Doplnil, že politika jediného povinného názoru je popřením suverenity a demokracie a je pro Evropu nebezpečná stejně jako třetí světová válka.
Slovensko například v březnu společně s Maďarskem blokovalo prodloužení sankcí EU proti ruským a běloruským občanům a firmám. Obě země svůj postoj změnily patrně až po úpravě původního návrhu. Budapešť zase na úrovni EU dlouhodobě vystupuje vůči některým opatřením, která jsou namířená proti Rusku a jeho agresivní válce na Ukrajině.
Německý kancléř uvedl, že má páky na to, aby Slovensko a Maďarsko dostal pod tlak. V této souvislosti zmínil řízení o porušení unijního práva a odejmutí evropských peněz. „Nevidím v praktické politice Slovenské republiky nic, co by někdo mohl označovat za porušení pravidel právního státu,“ reagoval Fico. Dodal, že je připraven k dialogu i ke schůzce s Merzem.
Proti uvedeným vyjádřením Merze se ohradil také šéf slovenské diplomacie a Ficův stranický kolega Blanár. „Takové uvažování je pro nás nepřijatelné, neboť když některý ze států vznese výhrady, tak to dělá pro své suverénní postavení, které je nedotknutelné, a tehdy je potřeba jednat a nikoliv hledat mechanismy, jak ho donutit k ´poslušnosti´,“ uvedl v prohlášení Blanár. Zopakoval, že Bratislava je proti zrušení práva veta v případech, ve kterých je při rozhodování na úrovni EU potřebná jednomyslná shoda členských států.
Bratislavská organizace Směru-SD, jejímž šéfem je poslanec parlamentu Ján Mažgút, na sociální síti zveřejnila fotografii Merze a výraz „Führer“. Německé slovo Führer znamená v češtině „vůdce“ a bylo používáno jako označení Hitlera.
Předseda nejmenší slovenské vládní strany SNS Andrej Danko označil vyjádření Merze za nehoráznou drzost a řekl, že Slovensko není žádná kolonie. Kritizoval velké státy EU a uvedl, že německé společnosti vyrábějí na Slovensku zboží a jejich zisky odcházejí do Německa. Šéf třetí slovenské vládní strany Hlas-sociální demokracie a ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok novinářům řekl, že německý kancléř nemá dostatek informací.
„Naši partneři nám nerozumí a nedůvěřují nám, spolu s Maďarskem nás vnímají jako problémový stát. Izolace, ve které jsme ocitli, je nebezpečná pro budoucnost naší země,“ řekl novinářům předseda proevropského hnutí PS Michal Šimečka. Dodal, že Fico ničí vztahy s klíčovými partnery Slovenska, pro které je Německo nejdůležitějším obchodním partnerem.
Podle PS se Slovensko dostává do podobné situace, ve které bylo již v 90. letech. Tehdy Bratislava čelila výtkám ze zahraničí kvůli defiticu demokracie a také vypadla z první vlny rozšiřování NATO. Slovensko pak po změně vlády do Severoatlantické aliance vstoupilo a dohonilo některé své sousedy v přístupovém procesu do EU, jejímž členem se stalo v květnu 2004 spolu například s Českem, Maďarskem a Polskem.
743: V ČR taky, když tenkrát nám chtěli nutit migranty,p. Babiš byl proti, tak nám taky vyhrožovala takto EU. A co se děje dnes? Když nepřijmeme migranta, nemyslím z UA, tak za každého budeme platit,a né malou částku.