Do Pásma Gazy proudí pomoc nové nadace, rozdala půl milionu porcí jídla. Výhradám OSN navzdory

Autor: ČTK - 
27. května 2025
20:50

Do středisek, kde nadace rozdělovala humanitární pomoc, vtrhly stovky Palestinců. Informovala o tom agentura Reuters, podle které zoufalá snaha opatřit si jídlo převážila nad obavami Palestinců z biometrických a jiných kontrol, které Izrael v centrech slíbil zavést. OSN a řada humanitárních organizací s nadací odmítly spolupracovat s tím, že nový systém pomoci nebude účinný a že se Izrael snaží jídlo využít jako zbraň.. Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF) je pilířem nového systému, který má distribuci odebrat dosavadním skupinám pod vedením OSN. Ty realizovaly rozsáhlé operace přesunu potravin, léků, paliva, stanů a dalších dodávek po celém palestinském území od začátku války v říjnu 2023. Napsala o tom agentura AP.

GHF dnes odpoledne uvedla, že po téměř tříměsíční izraelské blokádě enklávy od pondělka rozdala asi 8000 krabic s potravinami, což odpovídá přibližně 462.000 porcím jídla.

Stovky Palestinců, včetně žen a dětí, někteří pěšky nebo na vozících tažených osly, se nahrnuly k jednomu z distribučních míst v Rafáhu, městě na jihu Pásma Gazy pod plnou kontrolou izraelské armády, aby dostaly jídlo.

Nadace k tomu uvedla, že dav byl natolik velký, že se její tým musel stáhnout, aby lidem umožnil „bezpečně si vzít humanitární pomoc a rozptýlit se“, a zabránil tak obětem. Uvedla také, že obyvatele Pásma Gazy na několik hodin zdržely blokády uvalené Hamásem.

Palestinské teroristické hnutí způsob distribuce humanitární pomoci kritizovalo. „To, co se dnes stalo, je přesvědčivým důkazem toho, že okupace nezvládla humanitární krizi, kterou záměrně vyvolala politikou hladomoru, obléhání a bombardování,“ uvedl Hamás v prohlášení.

Hamás se k pomoci nedostane

Nový mechanismus omezuje distribuci potravin na několik málo středisek, která mají střežit ozbrojení kontraktoři a kam musí lidé docházet. V současné době jsou zřízena čtyři taková centra, všechna v blízkosti izraelských vojenských pozic. Tři z nich na jihu pásma, kde nyní pobývá jen málo Palestinců.

V pondělí GHF oznámila, že distribuce pomoci začne již téhož dne a do konce týdne chce obsloužit více než milion z 2,3 milionu obyvatel Pásma Gazy. O den dříve ale oznámil svou rezignaci Američan Jake Wood, který stál v jejím čele, s odůvodněním, že je zřejmé, že organizace nebude moci fungovat nezávisle.

Izrael tři měsíce blokoval podporu

Izrael téměř tři měsíce blokoval přísun potravin, pohonných hmot, léků a veškerých dalších dodávek do Gazy a žádal alternativní plán distribuce. Viní totiž hnutí Hamás, že pomoc odčerpává pro vlastní potřebu. OSN a humanitární skupiny popírají, že by docházelo k výraznějším ztrátám. Nový mechanismus odmítají s tím, že podle nich umožňuje Izraeli zneužívat potraviny jako zbraň, porušuje humanitární zásady a nebude fungovat. Hamásem řízené ministerstvo vnitra v pondělí varovalo Palestince, aby se na GHF vůbec neobraceli.

Jak bude tento plán fungovat, kdo za ním stojí a proč jsou ostatní humanitární skupiny proti? Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (Gaza Humanitarian Foundation) byla založena začátkem roku a provozuje ji skupina amerických bezpečnostních kontraktorů, bývalých vojenských důstojníků a humanitárních pracovníků. Podporují ji Izrael a Spojené státy. Až do své rezignace byl tváří nadace Wood, americký vojenský veterán a spoluzakladatel skupiny pro pomoc při katastrofách zvané Team Rubicon.

Není jasné, kdo GHF financuje. Skupina říká, že má přislíbeno více než 100 milionů dolarů (2,2 miliardy Kč) od vlády nejmenované členské země EU. Spojené státy a Izrael tvrdí, že ji nefinancují.

Stavba nových středisek

Plán GHF na centralizaci distribuce pomoci prostřednictvím středisek se podobá plánům navrženým v Izraeli. Skupina říká, že každé z prvních čtyř středisek by mělo dodávat potraviny zhruba 300.000 lidem s tím, že v konečné fázi bude údajně schopna uspokojit potřeby dvou milionů lidí. Do 30 dnů chce vybudovat další střediska včetně severu, neuvedla však přesně kde.

Pomoc mají doručovat soukromí subdodavatelé, kteří ji budou převážet v obrněných vozidlech od hranic Gazy do center, kde budou rovněž zajišťovat bezpečnost. Cílem je podle GHF odradit zločinecké gangy nebo ozbrojence od ukradení dodávek.

Na satelitních snímcích z 10. května, které získala agentura AP, je patrná výstavba těchto středisek. Jedno z nich je vidět v centrální části pásma v blízkosti koridoru Necarim, což je pás území pod kontrolou izraelských jednotek. Tři další se nacházejí v oblasti Rafáhu, jižně od koridoru Morag, dalšího Izraelem obsazeného pásma. Téměř veškerá palestinská populace se přitom nyní nachází v severní nebo centrální části Pásma Gazy. Mají-li se lidé dostat do středisek u Rafáhu, musejí projít izraelskými vojenskými liniemi.

Krátce před svou rezignací napsal Wood dopis izraelským představitelům, který AP získala k nahlédnutí. Tehdejší výkonný ředitel v něm uvedl, že dokud nebude zprovozněno alespoň osm středisek, bude souběžně s GHF pokračovat stávající systém dodávek potravin pod vedením OSN. Napsal také, že systém OSN bude i  budoucnu distribuovat veškerou nepotravinovou humanitární pomoc, neboť GHF není schopna tyto dodávky obstarat, jak připustil. V dopise adresovaném izraelskému armádnímu úřadu COGAT, který má na starosti koordinaci pomoci v Gaze, zároveň uvedl, že GHF a Izrael se na těchto podmínkách dohodly. COGAT to však nepotvrdil.

Z humanitární pomoci zbraň

Podle OSN a humanitárních skupin Izrael realizací tohoto plánu učiní z humanitární pomoci zbraň pro vlastní vojenské a politické účely. Izrael pak podle nich bude moci určovat, kdo pomoc dostane a kam se má přesouvat obyvatelstvo, aby ji dostalo, a vylidňovat tak rozsáhlé části území. To může být v rozporu s mezinárodním právem.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu minulý týden prohlásil, že v rámci nového mechanismu pomoci bude obyvatelstvo Gazy nakonec přesunuto do „sterilní zóny“ na jihu pásma. Podle něj se tak stane v zájmu jejich bezpečnosti, zatímco izraelské síly budou bojovat proti Hamásu jinde. Předseda vlády také řekl, že jakmile Palestinci do této oblasti jednou přijdou, „nemusí se nutně vracet zpět“.

GHF v prohlášení uvedla, že je nezávislá a apolitická a na žádném hromadném odsunu obyvatel se podílet nebude. Zdůraznila, že její systém je plně v souladu s humanitárními zásadami včetně nestrannosti a nezávislosti.

Izrael už dříve humanitárním skupinám sdělil, že hodlá příjemce pomoci prověřovat a používat technologii rozpoznávání obličejů. GHF říká, že potraviny budou rozdělovány podle potřeb obyvatel, bez nároků na jejich způsobilost. Humanitární skupiny však upozorňují, že příjemci pomoci budou muset cestou do středisek procházet poblíž izraelských vojenských pozic nebo přímo přes ně, což je beztak vystaví kontrole.

OSN a humanitární skupiny rovněž tvrdí, že plán GHF nemůže nikdy uspokojit potřeby početné a zoufalé populace Gazy. Podle humanitárních pracovníků tato změna jednoduše není nutná. OSN a další „prokázaly, že jsou schopny uspokojit potřeby této populace, když je jim to umožněno,“ uvedl mluvčí UNICEF James Elder. „Je jen potřeba se vrátit k tomu, co funguje,“ dodal.

Video  Žralok v Izraeli kroužil kolem vyděšených dětí.  - Sociální sítě
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi