Děti v Česku mezi 15-16 lety užívají méně nelegálních drog než generace před nimi. Naopak ale roste počet těch, které užívají alternativní tabákové a nikotinové výrobky, rizikově pijí alkohol či zneužívají léky na předpis. Varovným signálem navíc je, že společně s dětmi v Maďarsku a na Ukrajině se cítí nejhůř. Odhalila to studie napříč Evropou, kterou představili odborníci z Úřadu vlády a Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD). Studie se zúčastnily tři tisíce dětí.
České děti se cítí stejně špatně jako ty na Ukrajině. Rizikově pijí alkohol
1.Kouření a cigarety
Některý z tabákových či nikotinových výrobků v současnosti užívá 37% dospívajících. Aktuální studie ale potvrzuje rostoucí oblibu alternativních výrobků. Zatímco dnes kouří denně 6% dospívajících, e-cigarety užívá denně 15% z nich. Klasické cigarety i e-cigarety užívají častěji dívky. Zatímco nikotinové sáčky pro změnu chlapci.
Denně kouří cigarety 5,6 procenta žáků, 1,4% dotázaných patřilo mezi silné kuřáky, kteří vykouří jedenáct a více cigaret denně. První zkušenost s cigaretou má pak do 14. roku života 18,1% žáků.
2.Alkohol
Sledovaný pokles konzumace alkoholu mez roky 2011 a 2019 se v minulém roce zpomalil. Mezi dospívajícími navíc začal růst podíl pravidelných konzumentů alkoholu a také těch, kteří ho rizikově pijí. Nadměrné pití alespoň jednou za poslední měsíc přiznalo 38% šestnáctiletých.
„Míra konzumace alkoholu je vyrovnaná u chlapců a dívek,“ řekla vedoucí české části studie ESPAD Pavla Chromynová. Upozorňuje však, že se důvody pití mezi pohlavími různí. Zatímco chlapci pijí alkohol pro zábavu na večírcích, dívky proto, aby zapomněly na problémy nebo ve chvílích, kdy se necítí psychicky dobře.
Zkušenost s první sklenicí alkoholu pak před 14. narozeninami mělo 44,1 procenta žáků. Číslo se mírně o dva procentní body zvýšilo oproti roku 2019.
3.Konopí
Míra zkoušení nelegálních látek je mezi chlapci i dívkami vyrovnaná. Od roku 2007 navíc postupně stále klesá. Konopné látky alespoň jednou v životě zkusilo 24% dospívajících. „Česko přesto zůstává v evropském srovnání ve zkušenostech s konopím na první příčce,“ uvedla Chromynová.
Pokles je však znatelný. Zatímco ještě v roce 2007 konopí zkoušelo 45 procent mladistvých, v loňském roce to bylo zmíněných 24 procent.
4.Kokain, extáze či LSD
Stejně jako u konopí klesá i počet uživatelů dalších nelegálních drog mezi mladistvými. Speciální v tomhle byl rok 2003, kdy extázi tehdy zkoušelo 8,3 procent dětí a třeba halucinogenní houby 7,9 procenta dětí. Dnes extázi a houbičky zkouší zhruba 2,6 procent mladistvých.
Pervitin pak užívá zhruba 1,4% dětí a LSD pak 3%. Heroin neužívá ani jedno procento mladistvých.
Kokain je jedinou nelegální drogou, kterou odborníci sledují, u které počet šňupajících dětí stoupá. Jihoamerický prášek tak už zkusilo 1,9 procenta dětí mezi 15 a 16 roky. Před třiceti lety to přitom bylo jen 0,5 procenta z nich.
5.Nealkoholické pivo
Experti poprvé do průzkumu v rámci Česka zařadili i nealkoholické pivo. Na politické i odborné úrovni se totiž v poslední době vede debata, zda nealkoholické pivo patří dětem do rukou, když v něm stále je stopa po alkoholu. Děti si tak navíc mohou na pivo zvyknout a postupně přejít na alkoholickou verzi.
Data nově ukazují, že nealkoholické pivo vloni jen za posledních 30 dní vypilo celkem 58,6% mladistvých.
6.Energetické nápoje
7.Léky na předpis
Užívání léků na uklidnění nebo na spaní po doporučení lékaře alespoň jednou v životě uvedlo celkem 13,4% žáků. Pět procent navíc užívalo léky déle než 3 týdny v kuse. Celkem 7 procentům žáků pak lékař někdy předepsal antidepresiva. Dívky přitom podobné léky na předpis užívají dvakrát víc než chlapci.
Bez doporučení lékaře pak někdy léky se sedativním účinkem užilo 14% žáků. Léky proti bolesti za účelem zábavy pak použilo 16,2% dospívajících. Léky na předpis přitom zneužívá mnohem více dívek než chlapců.
8.Duševní zdraví dětí
Pouze 46,3% dětí uvedlo, že se cítí velmi dobře. Zatímco si to o sobě myslelo 60,% chlapců, dívek jen 32,9%. Celkem skoro 14 procent 16letých se navíc nacházelo vloni v riziku poruchy duševního.
V celoevropském měřítku pak z toho české děti vůbec nevycházejí dobře. Stejně špatně se děti cítí už jen v Maďarsku a na Ukrajině, která už přes tři roky čelí ruské agresi.
Experti ale přeci jen trochu klidní obavy a říkají, že jde o subjektivní hodnocení dětí, které zpravidla bývá přísnější než třeba u západních států.
Video Na party byly drogy všude, v pití i vodovodní baterii. Drink spiking může být jen hloupý vtip, ale končí i smrtíVideo se připravuje ...
Co je nám do nějakých úček?