Zákulisí sněmu STAN: Proč z vedení „vykopli“ poslance Lacinu? Nahradil ho Dvořák
Žádné velké překvapení se od celostátního sněmu hnutí STAN neočekávalo. Nakonec ale přece jen jedno přišlo - a to když hnutí odmítlo zvolit do vedení strany oblíbeného pražského politika a poslance Jana Lacinu. Jeho krajská organizace ho navíc před měsícem nevybrala ani na čelo své kandidátky do Sněmovny.
Lacina je mezi Pražáky poměrně známým a oblíbeným politikem. Ještě čtyři roky zpátky dokonce vedl čelo pražské kandidátky a byl dodnes i v předsednictvu partaje. Tomu se však zdá být konec. Lacina nejdřív skončil až na třetím místě kandidátky do letošních voleb, a včera přes delegáty neprošel ani do vedení strany.
Nejdřív se ucházel o místo v předsednictvu. Tam ho ale vystřídal náměstek na rezortu spravedlnosti Karel Dvořák. Ten stejný Dvořák, který mu už sebral čelo pražské kandidátky. Nakonec se Lacina ucházel alespoň o místo člena ve vedení strany. Nedostal však dostatek hlasů, a skončil pod cílovou rovinkou.
Lacina si šel zaplavat...
„Já to beru tak, že děláte nabídku tomu hnutí, nabídku na jakousi dobrovolnou práci a spoustu času, které tomu člověk samozřejmě věnuje nad rámec všech ostatních povinností. A ten sněm si vybral čtyři jiná jména. Já to absolutně respektuji,“ řekl novinářům Lacina mezi hlasováními s tím, že to respektuje s klidným svědomím a bez postranních křivd.
Po druhé prohře už však z místa kongresu odešel ještě před koncem celé akce a šel si zaplavat, jak prozradil na sociální síti Instagram.
Že nakonec skončil na třetím místě kandidátky do Sněmovny, si jinak Lacina vysvětluje potřebou po mladém kandidátovi. „Po někom, kdo potáhne tu kandidátku s nějakou dravostí. Když jsem na třetím místě, tak se soustředím na maximální osobní výkon,“ dodal Lacina.
Rakušan: Vnitrostranická demokracie
Znovuzvolený předseda strany Vít Rakušan oceňuje to, co Lacina vykonal a vůli spolustraníků nezpochybňuje. „Projev vnitrostranické demokracie. Nijak to neumenšuje jeho roli člověka, který má zásadní podíl na tom, co se nám podařilo prosadit v zájmu veřejnoprávních médií, ani jeho postavení našeho experta na média a kulturu,“ řekl Rakušan Blesku.
Osobní zisk?
Blesk se nicméně ptal jeho kolegů z pražské organizace, kteří za odmítnutím větší podpory pro Lacinu vidí jiné důvody. Podle nich jednoduše v roli místopředsedy strany nepomáhal pražské buňce tak, jak by si představovala. „Místo ve vedení využíval spíš pro svůj osobní zisk, než pro pomoc Praze,“ řekl Blesku jeden z členů buňky.
Náměstek Karel Dvořák, který vystřídal Lacinu v čele kandidátky i v místopředsednictvu však vidí své vztahy s Lacinou v dobrém. „Já si myslím, že naše osobní vztahy jsou pořád stejné a jsou pořád stejně dobré. Jsme oba reprezentanti nějaké politické síly a reprezentujeme stejné hodnoty, které nabízíme našim voličům,“ sdělil Dvořák Blesku.
Úklid škod po Dozimetru
Lacina poté, co se nedostal do nového předsednictva STAN, přitom svou práci ve vedení hnutí obhajuje dál. „Tři roky v pozici místopředsedy Starostů jsem uvnitř věnoval úklidu škod po kauze Dozimetr a návratu Starostů v Praze do pozic, jaké mělo hnutí před ní. A to se povedlo. Pan předseda Rakušan ostatně v projevu na sněmu konstatoval, že kdyby se v takové situaci zachovala každá strana jako my, měli bychom tu už skandinávskou politickou kulturu,“ řekl Blesku.
Lacina k tomu dodává: „Ve Sněmovně jsem autoritu místopředsedy hnutí napřel především do prosazení audiovizuální a hlavně malé a velké mediální novely, tedy posílení nezávislosti a především trvale udržitelnému financování Českého rozhlasu a České televize. Obojí se podařilo. Mohutným obstrukcím opozice navzdory. Mám z toho období za sebe velmi příznivý dojem.“
Jen boj o koryta