Potíže s čínskými solárními panely a další technikou: Peking je může na dálku sabotovat

Autor: vja - 
16. května 2025
18:22

Podle amerických specialistů na energetiku je třeba přehodnotit riziko, které představují zařízení vyrobená v Číně, jež hrají klíčovou roli v infrastruktuře obnovitelných zdrojů energie. V některých z nich totiž bylo nedávno nalezeno „neznámé komunikační zařízení“, uvedly dvě osoby obeznámené se záležitostí. Jednat by se prý mělo zejména o solární panely, píše agentura Reuters.

Měniče napětí, které se vyrábějí převážně v Číně, se používají po celém světě k připojení solárních panelů a větrných turbín k elektrickým sítím. Vyskytují se také například v tepelných čerpadlech a nabíječkách elektrických vozidel.

Měniče jsou konstruovány tak, aby umožňovaly vzdálený přístup za účelem aktualizace a údržby. Energetické společnosti, které je používají, však obvykle instalují firewally, aby zabránily přímé komunikaci zpět do Číny. Američtí odborníci nedávno v některých čínských měničích instalovaných se solárními panely našli podezřelá komunikační zařízení, která nejsou uvedena v dokumentaci k výrobkům.

Během posledních devíti měsíců byla nedokumentovaná komunikační zařízení včetně mobilních vysílaček nalezena také v některých bateriích od několika čínských dodavatelů. Podle expertů by tyto komponenty mohly umožnit vzdálené obejití firewallů, což by mělo v případě krizové situace katastrofální následky.

„Víme, že Čína věří, že má cenu vystavit alespoň některé prvky naší základní infrastruktury riziku zničení nebo narušení. Číňané částečně doufají, že rozšířené používání jejich měničů má potenciál oslabit bezpečnostní infrastrukturu Západu,“ řekl Mike Rogers, bývalý ředitel americké Národní bezpečnostní agentury.

„Jsme proti paušalizování konceptu národní bezpečnosti, zkreslování a očerňování čínských úspěchů v oblasti budování energetické infrastruktury,“ uvedl v reakci mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu.

Podle odborníků by použití záškodnických komunikačních zařízení k obcházení firewallů a vzdálenému vypínání měničů nebo změně jejich nastavení mohlo destabilizovat energetické sítě, poškodit infrastrukturu a způsobit rozsáhlé výpadky.

Americké ministerstvo energetiky (DOE), které bylo agenturou Reuters požádáno o komentář, uvedlo, že průběžně vyhodnocuje rizika spojená s novými technologiemi a že existují značné problémy se zveřejňováním dokumentace ze strany výrobců.

Video  Velká čínská zeď: Pohled z jednoho ze 7 nových divů světa!  - Blesk Zprávy - J. Šimáček
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi