Jednání o obraně na Hradě: Babiš zvažuje trestní oznámení! Pavel řekl, co si o tom myslí
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě postupně přijímal předsedy všech sněmovních stran, debatoval s nimi o bezpečnosti v domácím i evropském kontextu a o připravenosti státu, společnosti a jednotlivců reagovat na krize. Po jednání uvedl, že panuje shoda na tom, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti
Schůze, které Petr Pavel ve čtvrtek s předsedy stran vedl, byly z velké části poklidné a vyjasňovaly si programaové pritority a názory. Střet nastal až po příchodu zásutpcu hnutí ANO na tiskovou konferenci po jednání.
Andrej Babiš (ANO), kterého schůze s prezidentem byla nejdelší, a kterého doprovázeli místopředseda hnutí Karel Havlíček a člen sněmovního výboru pro obranu Lubomír Metnar, na schůzi Pavla totiž informoval o podle něj chybách ve vykazování výdajů do obrany spojencům v NATO a o netransparentním financování nákupů armádního vybavení.
Podle hnutí ANO, které dopoledne poslalo premiéru Fialovi dopis s 19 otázkami k hospodaření ministerstva obrany, ministryně Jana Černochová (ODS) netransparentně pracuje s vojenskými zakázky. Zaslané otázky nechtěli politici ANO veřejně komentovat, s odkazem, že čekají nejdříve na odpověď od vlády.
Podle informací Blesku se kritika nedostatečné transparentnosti týká jak nákupu těžké munice, tak i české muniční iniciativy, na kterou mohl stát vynaložit až o 400 milionů víc, než je oficiálně uvedeno.
Trestní oznámení nevylučuji
„Trestní oznámení nemůžu vyloučit,“ řekl na dotaz Blesku Babiš. Podle místopředsedy hnutí Havlíčka prezident Pavel kritiku hospodaření ministerstva obrany akceptoval.
Koaliční politici, kteří přijeli na jednání s prezidentem hned po hnutí ANO, naopak kritiku odmítali. „Pokud má nějaké důkazy o problémech, ať je předseda Babiš předloží. Jinak to považuji za nebezpečné ohrožení bezpečnosti země za účelem volební kampaně,“ odpověděla Blesku předsedkyně Poslanecké sněmovně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).
Marek Výborný, ministr zemědělství a předseda koaličné KDU-ČSL, řekl, že právě Babiš podle něj ohrožuje zájmy Česka, když vypouští „jedovaté sliny“ bez konkrétních důkazů. „To je právě ta červená linie pro mě, je to zneužívání témat obrany a bezpečnostní země v předvolebním boji,“ dodal Výborný na dotaz Blesku.
Jinak se koaliční politici podle vyjádření lídrů shodli na směřování země i na bezpečnostních prioritách.
Na schůzce, které se kromě zmíněných politiků účastnili i premiér Petr Fiala (ODS) s poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem, ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TO P09) a místopředseda KDU-ČSL Eduard Hulicius, se politici shodli na nárůstu financování obranného rozpočtu minimálně na 3 % HDP.
Koalice Spolu se s prezidentem také shoduje v tom, že cesta k větší bezpečnosti vede přes podporu Ukrajiny v jejím spravedlivém boji ve válce rozpoutané Ruskem, dodala Pekarová Adamová
Bylo to konstruktivní jednání
Prezident Petr Pavel ocenil konstruktivní jednání všech politických stran, kteří se účastnili setkání. Podle něj si každá strana uvědomuje zodpovědnost za bezpečnost země i regionu a debata byla tak jen výměnou názorů. Stejně tak si podle Pavla uvědomují i vliv války na Ukrajině na Česko a Evropu.
„Způsob ukončení války na Ukrajině ovlivní naši bezpečnost na roky možná desetiletí dopředu,“ řekl Pavel novinářům po jednání s politiky. Jestli to ale znamená vítězné ukončení pro Ukrajinu, to už neupřesnil.
„Každý si uvědomuje, že je potřeba co nejrychlejšího ukončení války i za cenu kompromisu. Každá strana však podporuje Ukrajinu, i když každá jiným způsobem,“ dodal Pavel na dotaz Blesku.
Cílem dnešních schůzek nebylo podle něj odrazovat politické strany od používání tématu bezpečnosti a obrany země ve volbách. „Nechci, aby používali toto téma na rozdělování společnosti,“ uvedl
Právo kritizovat je legitimní
Na dnešní schůzce hnutí ANO prezentovalo Pavlovi výraznou kritiku hospodaření ministerstva obrany. „Já jsem souhlasil s právem kritiky a na kritizování nevidím nic špatného. Je to naprosto legitimní. Pro mě důležité ale je, aby nedošlo ke zpochybňování výdajů na obranu, což nikdo neudělal,“ upřesnil Pavel Blesku.
Jak upozornil Blesk, kritika hnutí ANO o netransparentnosti se týká i české muniční iniciativy. Prezident Pavel na dotazy novinářů reagoval, že o kritice ví, nicméně že se vyvíjí v čase. „S výsledky muniční iniciativy panuje shoda jak u spojenců v NATO, tak i u ukrajinských partnerů,“ doplnil.
Stejně tak se Pavel shodl se stranami i na důležitosti členství v NATO a Evropské unii. Právě tyto organizace jsou podle něj v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Referendum o vystoupení z Evropské unie je jednou ze stěžejních témat hnutí SPD, Pavel však před novináři zpochybnil, že takové referendum se v krátké době dá připravit.
S politiky jednal Pavel, Zajíček i Lebeda
Jako první s prezidentem Pavlem jednali opoziční Piráti. Mezi Piráty a Pavlem je v politických tématech naprostá shoda, řekl po jednání na Pražském hradě předseda Pirátů Zdeněk Hřib. „Shodli jsme se na tématech bezpečnosti, nebo investic do obrany,“ uvedl Hřib. Podle něj se Pavel zajímal o jejich názory na klíčové zahraničně-politická a bezpečnostní témata.
Na jednání Hřiba doprovázeli stranický Vladimír Votápek (zahraniční politika) a Jan Hora (obrana a bezpečnost). Pirátská návštěva na Hradě byla ve čtvrtek ráno první ze série bilaterálních jednání Pavla s předsedy politických stran.
V zákulisí Hradu zaznělo, že prezidenta na jednání doprovázelo 5 úředníků, mezi nimi byl ředitel zahraničního oboru Jaroslav Zajíček, ředitel sekce vnitřní politiky Tomáš Lebeda, a náčelník vojenské kanceláře Hradu Radek Hasala.
Piráti Pavlovi kromě jiného řekli, že prosazují rychlejší navyšování výdajů na obranu nebo přijetí eura. „3 procenta HDP na obranu v roce 2030, jak to avizovala vláda Petra Fialu, je pozdě. Musíme to navýšit rychleji,“ řekl Hřib. K euru zase na dotaz Blesku doplnil, že co nejrychlejší vstup Česka do eurozóny je v zájmu Česka.
Členství v EU je pro STAN červenou linií
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na jednání s prezidentem akcentoval, že otázka bezpečnosti souvisí jak s členstvím v NATO, tak i navyšováním výdajů do obrany.
„S prezidentem jsme v naprosté shodě. Červenou linií je pro nás členství v Evropské unii a v NATO, s tím kandidoval do funkce i prezident. Z dlouhodobých a strategických důvodů si to nemůžeme dovolit zpochybňovat,“ řekl po jednání s na hradě na dotaz Blesku ministr vnitra Rakušan.
Ten si sebou na schůzku s prezidentem přivezl náměstka na ministerstvu obrany Daniele Blažkovce a člena sněmovního výboru pro bezpečnost Petra Letochu. Kromě tématu války na Ukrajině nebo působení Česka v mezinárodních bezpečnostních strukturách, ministr vnitra s prezidentem také mluvil o důležitosti regulace nelegální migrace.
„To téma jsem otevřel já a to kvůli otmu, že všechny země kolem nás už mají nebo chystají zpřísnění regulace nelegální migrace, a do roku 2026 musíme mít tranzici evropské zákona hotovu i my. Proto je nevyhnutné o tom mluvit už teď, nemůžeme dopustit promeškat implementační lhůtu,“ řekl novinářům ministr vnitra.
Nesouhlas Okamury
Po něm v řadě setkání na Hradě následoval předseda opoziční SPD Tomio Okamura, kterého doprovázel místopředseda strany Radim Fiala. Podle nich bylo bylo jednání s Pavlem korektní a vyměnili si názory. Blesku Okamura řekl, že Pavel s nimi nemluvil o již probíhající volební kampani. „Žádné červené linie na jednání nepadly. Jediné, co nám řekl, že téma obranyschopnosti státu máme veřejnosti komunikovat věcně, protože je to zájem nás všech, s čímž jsme taky souhlasili,“ uvedl Okamura.
Rozporem v komunikaci obranyschopnosti veřejnosti ze strany SPD může být vnímán i odmítaní navyšování výdajů do obrany a kritika vybavenosti vojáků a armádních složek. „Vojáci si své oblečení musejí kupovat v armyshopech a mezi tím je bezhlavě utráceno za techniku, na kterou nejsou ani garáže, což je zjištěni Národního kontrolního úřadu. A Itálie ukazuje, že nemusí mít dvě procenta HDP, aby měla vybavenou a respektovanou armádu,“ řekl Okamura na dotaz Blesku.
Neodstoupí, ale na podzim můžete volit ty, kteří nás z EU i NATO vyvedou. svycarska-demokracie.cz 👍 P.S. Okamura není jistý, za koryto změní názor i program.