Tátu mi vzala hnusná nemoc, vzpomíná Pecková. Den boje proti rakovině zmiňují Pavel i další politici
Lidé se dnes mohou zapojit do tradiční sbírky proti rakovině. Tisíce dobrovolníků vyrazily do ulic měst nabízet umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Kupují je i politici. Hejtmanka Petra Pecková (STAN) zavzpomínala při té příležitosti na svého tátu. K výzvám na podporu sbírky se pak ozývají i další politici včetně Petra Pavla, který zapózoval s manželkou Evou a žlutými kytičkami.
„Rakovina. Před měsícem to bylo dlouhých 34 let bez táty. Tolik věcí bych mu tak často chtěla říct. Byl by hrdý děda, když by viděl vnučku studovat práva v Holandsku. Když by vnuka viděl hrát pozemák, jezdil by s ním po zápasech a fotil by ho, když jako kapitán týmu přebíral pohár mistrů ČR. Byl by skvělej a vtipnej děda, jako byl táta,“ uvedla ve svém příspěvku středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Tím její dojemná, ale i bolavá vzpomínka nekončí. „Těch mých pouhých 15 let s ním stálo za to. Vzala ho rakovina. A co jsme ty roky s mamkou prožívaly a co prožíval on, to zažívají tisíce rodin. Medicína postupuje kupředu a karcinom ledviny, na který tatínek před 34 lety zemřel, by už dnes byl mnohem lépe řešitelný. Jsem ráda, že se na výzkumu preparátu proti rakovině (a s úspěchem právě u karcinomu ledviny) podílí i týmy v našem středočeském Biocevu. Dnes je den proti rakovině. Prosím, přispějte ve sbírce, která pomůže právě v boji s touhle hnusnou nemocí,“ dodala Pecková a přidala řadu svých archivních snímků s tátou.
Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tentokrát zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Vybrané peníze půjdou na prevenci nádorových onemocnění, podporu kvality života onkologických pacientů nebo na onkologický výzkum.
Pavel: Rakovina si nevybírá
„Rakovina si nevybírá. Alespoň jednou za život jí podle statistik onemocní každý třetí obyvatel Česka. Jsou to naše mámy, tátové, manželky, manželé, dcery i synové, sousedé, známé osobnosti i úplně cizí lidé. Všechny je spojuje jedno – přání se uzdravit. Ne všem se to bohužel poštěstí,“ vzkázal Petr Pavel a přidal foto s manželkou Evou a žlutými kytičkami.
„S Evou jsme se dnes připojili k Českému dni proti rakovině, který je letos zaměřen na prevenci rakoviny tlustého střeva. Ta se dá odhalit v rámci screeningu, zajděte si na něj,“ dodal prezident.
„Dnes je Český den boje proti rakovině a jako každý rok jsem si koupil kytičku jako symbol boje proti téhle zákeřné nemoci. Rakovina je nemoc, která se může dotknout každého z nás. Proto je důležitá prevence, včasné odhalení a samozřejmě léčba. Stejně důležitá je ale i podpora výzkumu, objevování nových postupů a metod. Podpořme všechny, kteří s nemocí bojují a stejně tak i jejich blízké. Nezapomínejte prosím na prevenci, je to strašně důležité, protože zdraví je to nejcennější, co máme,“ apeluje opoziční lídr Andrej Babiš (ANO).
Válek: Neignorujte varování
Liga každoročně vybírá jeden z typů rakoviny, na který chce svou květnovou sbírkou více upozornit. S nádory tlustého střeva a konečníku lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba 7000 lidí. Zásadní je včasné odhalení nádoru nebo přednádorových změn, takzvaných polypů, v tlustém střevě, ze kterých se časem rakovina vyvine.
Z pacientů, jejichž nádor tlustého střeva či konečníku lékaři odhalí včas, přežije téměř 92 procent, v pozdním stadiu je pětileté přežití méně než 17 procent.
„Kolorektální karcinom: tichý nepřítel Každoročně postihne přes 7 000 lidí, více než 3 000 na něj zemře. Přitom včasné odhalení výrazně zvyšuje šanci na uzdravení,“ upozorňuje ve svém příspěvku ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). „Mluvme o prevenci. Zachraňuje životy. Neignorujte varování,“ dodal ministr.
„Podpora prevence, včasného záchytu a informovanosti veřejnosti zůstává klíčovou součástí boje s jednou z nejzávažnějších nemocí naší doby. Děkuji všem, kteří pomáhají – ať už odborně, organizačně, nebo osobně tím, že si připnou kytičku a přispějí na dobrou věc. Praha takovou solidaritu potřebuje. A umí ji ukázat,“ vzkázal primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).
Rizikové faktory i Národní program
Pravděpodobnost vzniku onemocnění zvyšují podle předsedkyně Ligy a onkoložky Michaely Fridrichové rizikové faktory, jako je nadváha, obezita, nedostatek pohybové aktivity či nesprávná životospráva. Vedle zdravého životního stylu je klíčový také kolorektální screening, který zlepšuje prognózu onemocnění.
„Kolorektální karcinom může probíhat dlouhou dobu bez příznaků, přitom je však důležité, aby byl odhalen v časném stadiu,“ uvedla před nedávnem lékařka.
V České republice od roku 2000 funguje Národní program screeningu kolorektálního karcinomu pro muže a ženy nad 50 let. Bezplatný test zjišťující krvácení do stolice lze absolvovat i doma, zájem o vyšetření je ale podle odborníků stále nízký.
Sbírka se koná od roku 1997, žluté kvítky dnes vyrazili dobrovolníci nabízet ve všech krajích. Minimální příspěvek za květinu je 20 korun, platit mohou lidé i bezhotovostně pomocí QR kódu. Spolu s kytičkou dostanou dárci také letáček s informacemi o prevenci kolorektálního karcinomu a screeningových programech.
To budeš asi jediná na tomhle světě.