I když už se od 20. století katolická církev hodně krotí, pořád má ve svých genech snahu „ovečky“ ohromit a dovést k úžasu velkolepostí, okázalostí, pompou. Nový papež Lev XIV. coby představený více než miliardy a čtvrt lidí má k dispozici širokou škálu přepychových rekvizit. Bude je naplno ke svému poslání využívat, nebo se jim bude pokud možno vyhýbat jako jeho předchůdce František, vázaný slibem chudoby?
Prsten nedozírné hodnoty, paláce, vytuněný mercedes. Na nového papeže čeká přepych a okázalost
1.Tradice, nebo Františkovy stopy?
Nový papež původem z Chicaga, ale dlouho působící v Peru, zatím vysílal protichůdné signály. Vybral si jméno Lev – poslední papež toho jména se koncem 19. století zasazoval o práva vykořisťovaných dělníků. Na druhou stranu, kde si jeho předchůdce František při prvním výstupu na veřejnost zvolil nezvykle prostý a strohý bílý oděv, tam se Lev XIV. oblékl zdobně podle dřívějších tradic.
2.Nový prsten za miliony
Katoličtí kněží se připodobňují k pastýřům, papež ale také operuje se symbolikou rybáře, což byla původní dráha apoštola a pak historicky prvního šéfa církve. Prostou profesi prvního papeže Petra připomínají především působivým prstenem. Podle Daily Mailu může mít hodnotu přes půl milionů liber (15 milionů korun) – i když to jsou jen hodně teoretické úvahy, na prodej jen tak nebude. A to i přesto, že každý papež dostává nový, s vlastním jménem, historicky sloužil totiž i jako pečetidlo. Jenže právě z toho důvodu, aby nešlo později falšovat dokumenty dřívějších papežů, se Rybářský prsten s úmrtím každého papeže zničí!
3.Historická relikvie
Papež „fasuje“ i další klenoty a ozdoby, které může a nemusí využívat. Lev XIV. si například pro své první vystoupení na balkoně Svatopetrské baziliky oblékl červenou, zlatě prošívanou štolu – látku přes ramena a prsa.
Mezi tím byl vidět pektorál - velký kříž na zlaté šňůrce. Ten dostal Robert Prevost předloni od svých kolegů z řádu augustiniánů, když ho František jmenoval kardinálem. Obsahuje ostatky pěti významných osobností řádu včetně jeho zakladatele a jednoho z nejvýznamnějších světců, svatého Augustina, uvedl server Vatican News.
4.Zlatá berla
5.Koruny jen v záloze
V polovině minulého století papežové opustili zvyk nosit trojitou korunu (tiáru), která se pojila hlavně ke světské moci papežského státu – z něj už zůstal jen mikrostáteček Vatikán. Korunovaci nahradila prostší inaugurace. I tak ale papež zpravidla dostane darem nějakou další tiáru, některý minimalistickou, jiný bohatě zdobenou. Třeba Palatinská tiára má 90 perel a obdobný počet rubínů, smaragdů, safírů a dalších drahokamů, plus 11 briliantů.
Podle dostupných zdrojů papežských tiár existují asi dva tucty. Některé by Lev XIV. mohl klidně využívat, kdyby třeba vyslyšel hlasy tradicionalistů, kteří opuštění obřadu korunovace považovali prakticky za velezradu.
6.Mercedes pro elity
Dřív papeže nosili na zdobném, zlaceném trůnu zvaném sedia gestatoria – dvanáct pěšáků ho zvedalo na ramena. To aby ho shromážděné davy dobře viděly. Skoncovali s tím papežové Jan Pavel I. a II., trůn nahradila speciální auta.
Dostala přezdívku papamobil (kterou ovšem Jan Pavel II. neměl rád). Vozidla se lišila, od malých fiátků a seatů po náklaďáky, vždy ovšem v bílé barvě a s nástavbou, aby papež mohl stát a projíždět před zástupy. Některé papamobily se vyrobily jen pro konkrétní papežskou návštěvu, jiné se staly stálou součástí vatikánského vozového parku. Mimo jiné speciály značky Mercedes-Benz. František byl prostý papež, ale i on si zařídil nový – a to dokonce Mercedes třídy G alias Geländewagen, přepychový teréňák populární u bohatých celebrit či ruských oligarchů. Ten nový papežský ovšem jezdí na elektřinu.
7.Penzion místo paláce
Papežové tradičně bydleli v palácích, v poslední době v Apoštolském paláci ve Vatikánu, kde mají k dispozici apartmán s víc než desítkou pokojů (uspořádání si měnili). František ho však odmítl, místo toho bydlel v Domě svaté Marty. Ten církev postavila v minulém století jako penzion mj. sloužící k ubytování (a izolaci) kardinálů během konkláve. Zakotví Františkův nástupce zase v paláci, nebo bude pokračovat v této jeho malé revoluci? První noci strávil nadále v penzionu, kam přijel jako všichni ostatní kardinálové na konkláve.
8.Papežská letní rezidence
Stejně tak se František vzdal rekreačního paláce – letního sídla v Castel Gandolfu v kopcích 25 kilometrů od Říma. Papežové ho po skoro čtyři staletí používali pro únik z rozpálené metropole. Jan Pavel II. si tam nechal zřídit bazén. František Pontifikální palác neboli Papežskou rezidenci třikrát navštívil, nikdy tam ale nepřenocoval. Roku 2016 ho nechal otevřít veřejnosti jako muzeum. „Je to rozhodnutí, které je trvalé, dokud si to tak papež přeje,“ řekl v roce 2016 kurátor Vatikánského muzea Dr. Sandro Barbaglio. „To znamená, že další papež se může rozhodnout, že rezidenci vezme zpět a udělá ji opět soukromou,“ citoval ho Daily Mail.
A to tady v týdnu psali, že ten chudák nebude mít kde bydlet. V paláci si s ním bezdomovci nepokecají.