Poprvé mu šlo o život v roce 1985 poté, co mu lékaři píchli železo, na které byl alergický a prožil tzv. klinickou smrt. O rok později mu praskly žaludeční vředy, krvácel do břicha. A to nebylo všechno, lékaři ho navíc jednou krevní konzervou infikovali žloutenkou a Bartoška měl kvůli tomu velké potíže s játry. Léčil se rok a půl a následující dva roky nesměl pít alkohol, což byla vedle cigaret jeho druhá velká neřest. I z těchto zdravotních peripetií se dokázal dostat s úsměvem na tváři.

První rakovina

V říjnu roku 1997 ale přišla další rána, prezidentovi Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech byla poprvé diagnostikována rakovina, a to močového měchýře. „Najednou jsem začal močit krev. Tak jsem šel na vyšetření za profesorem Dvořáčkem a ten suše konstatoval, že mám rakovinu močového měchýře a že se to musí okamžitě operovat,“ svěřil Bartoška před pěti lety Týdeníku Echo. „Já na to řekl, jestli by to nemohlo počkat do konce října. A profesor se ptá: Proč? Protože mám premiéru v divadle, pane profesore. A ten se jenom usmál a povídá: Vy jste mi asi nerozuměl, vy nemáte premiéru, vy máte rakovinu, takže v pondělí o půl osmé tady,“ dodal herec.

Krutou diagnózou se ovšem nenechal zastavit a nemoc porazil. „Myslím, že mi tehdy pomohlo, že se tou nemocí člověk neobalí, nesloží se z ní, nestane se středem jeho vesmíru,“ prozradil svůj trik, který použil znovu v roce 2014, když lékaři odhalili rakovinu mízních uzlin v mezihrudí. Přestože i tentokrát rakovinu překonal, přiznal, že ho připravila o dech a nohy, navíc se mu zhoršil i sluch. Nemoc se ale po devíti letech vrátila a navíc se přidal i covid, které už Bartoška bohužel neměl síly porazit.

Teorie, jak zatočit s rakovinou

„Všichni máme rakovinu v těle, jenom u někoho to vybouchne a u někoho ne,“ říkal Jiří Bartoška, nemoci neprožíval a dle svých slov byl vždy v otázkách zdravotního stavu lajdák. „Někdo má žlučník, někdo rakovinu. A víte, kolik milionů lidí ročně umře na chřipku?“

Nebavilo ho, když se některé z celebrit nechávaly fotit a mluvily o tom, jak choroba změnila jejich pohled na život... „A že každé ráno, když se probouzejí, tak si to všechno uvědomí a jsou jiní lidé. Já žiju dál život, jaký jsem žil. I s rakovinou.“ Razil teorii, že když se nemoci moc nevěnujete, tak ona se pak »urazí a řekne si, že půjde jinam, kde si jí budou víc vážit«. „Tak to ne, co si o sobě, frajer namyšlenej, myslí? Já se tady takhle angažuju, a ono nic!“

Proč měl rád melouny... ...na stará kolena!

Návštěvník barů a divadelních klubů, noční pták sova měl spíš chlapský jídelníček. Nepřeháněl to se zeleninou, ovocem. Spíš maso, apod. „Po těch chemiích a ozařování se mi záhadně změnily chutě. Nikdy bych neřekl, že budu mít rád ovoce?! Chutná mi například meloun. Ale to není ovoce, co? Spíš taková voda... Nojo, tělo vám někdy připraví dobrodružství.“

Problém s četbou

O jedné poruše, která ho trápila, Bartoška nikdy nemluvil. Propálil ji až před několika lety kamarád Miroslav Donutil (74), se kterým namlouval cestovatelský pořad Na cestě. „Trvalo to zpočátku, kvůli jeho čtení, velmi dlouze,“ odhalil Donutil v rozhovoru pro Radiožurnál. „Jirka je dyslektik, takže neumí moc dobře číst,“ vysvětlil. S jeho dyslexií se pojil i fakt, že se »Barťák« nikdy nenaučil pořádně anglicky. Nicméně navzdory svým omezeným jazykovým schopnostem neměl nikdy sebemenší problém zapůsobit na zahraniční hvězdy karlovarského festivalu a komunikovat s nimi. „Měl handicap jazyka, jeho anglické možnosti byly vcelku limitované, ale přesto si je dokázal nonverbální komunikací získat. Ony ty hvězdy, kdyby mluvily česky, tak ony by se z něj zbláznily,“ řekl moderátor Marek Eben (67) pro ČT24.

Co je dyslexie?

Jde o nejčastější specifickou poruchu učení, která ovlivňuje především čtení, psaní, krátkodobou paměť a další s nimi související projevy.

Video
Video se připravuje ...

Slavnostní galavečer Českých lvů: Bartoška zase ostrouhal! Prokletí trvá už 25 let Markéta Reinischová

Fotogalerie
59 fotografií