Teolog s titulem z matematiky. Papež Lev XIV. působil i v Peru, měl blízko k Františkovi (†88)
Papežem není ani jeden ze čtveřice kardinálů, o kterých v posledních týdnech psala média a sázkové kanceláře na ně vypisovaly kurzy. Kardinálové překvapivě zvolili kardinála Roberta Prevosta, který se stal vůbec první hlavou katolické církve z USA i severní Ameriky. Vystudoval matematiku a teologii. Dlouhé roky strávil jako misionář v Peru. Očekává se, že naváže na reformy zesnulého papeže Františka. Přijal jméno Lev XIV.
Hned v prvním projevu papež vyzval k míru. „Ať je s vámi mír, drahé sestry a bratři,“ řekl Lev XIV. při proslovu k věřícím shromážděným na Svatopetrském náměstí. Ve své řeči pak zmínil mír ještě několikrát. Zdůraznil, že chce církev, která je blízká těm, kteří trpí. „Chceme být synodální církví,“ dodal devětašedesátiletý papež při relativně dlouhém proslovu z centrálního balkonu baziliky. Část poměrně dlouhého projevu přednesl ve španělštině.
Robert Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě.
Prevost se narodil 14. září 1955 v Chicagu. Je synem francouzského otce Louise Mariuse Prevosta a italské matky Mildred Martinezové. Střední vzdělání dokončil v semináři Řádu svatého Augustina v roce 1973. Poté získal bakalářský titul v matematice na Villanovské univerzitě ve městě Villanova v Pensylvánii. V roce 1982 získal titul magistr teologie na katolické postgraduální škole v Chicagu.
Po předchozích studiích filosofie a matematiky vstoupil v roce 1977 do augustiniánského řádu. Sliby složil v roce 1981. Kněžské svěcení přijal v červnu 1982 v Římě. Zde také na Papežské univerzitě svatého Tomáše Akvinského získal v roce 1987 doktorát z kanonického práva.
V letech 1985 až 1986 a 1988 až 1998 působil v Peru jako farář, diecézní úředník, učitel semináře a administrátor. V září 2001 byl zvolen generálním převorem augustiniánského řádu, funkci vykonával až do září 2013.
V listopadu 2014 jej papež František jmenoval apoštolským administrátorem diecéze Chiclayo v Peru. V prosinci téhož roku přijal biskupské svěcení a v září 2015 byl jmenován diecézním biskupem. V letech 2020 a 2021 byl také administrátorem diecéze Callao v Peru. Podle agentury AP v roce 2015 získal peruánské občanství. V Peru zůstal až do roku 2023, kdy ho papež František přivedl do Říma, kde se ujal předsednictví Papežské komise pro Latinskou Ameriku.
Podle dostupných informací hovoří anglicky, španělsky, italsky, francouzsky, portugalsky a částečně i latinsky a německy.
Nový papež, spíš zástupce ďábla. Schvaloval zneužívání děti v Peru a v Chicagu. Vatikanská smlouva naší vlády tyhle uchyláky ještě brání. Hnus