Šéf Donia o blackoutu ve Španělsku: Lidé měli strach z rabování. Jiní byli rádi, že nemusí pracovat
Masivní blackout, který v pondělí postihl Pyrenejský poloostrov, zažil na vlastní kůži zakladatel crowdfundingové platformy Donio David Procházka. Na nezvyklou situaci reagovali místní různě, prozradil Blesku.
Procházka přiletěl do Madridu okolo dvanácté hodiny v jednom z prvních letadel, které přistávalo již po začátku výpadku. Na ranveji následně spolu s ostatními cestujícími čekal zhruba 2,5 hodiny. „Oni se nemohli spojit s pozemním personálem, a když se s ním spojili, tak zjistili, že ten výpadek elektřiny poškodil takové ty tubusy, které se přistavují k letadlu, takže pro nás museli přijet normálně se schody,“ sdělil Blesku.
Prvním z problémů, se kterými se musel šéf Donia po příletu vypořádat, byla cesta taxíkem z letiště. Kvůli výpadku totiž přestaly fungovat i veškeré platební terminály. „Já jsem u sebe měl asi 5 eur a měl jsem tedy štěstí, protože jsem potkal nějakého Španěla, který jel do centra na podobné místo jako já, takže jsme jeli spolu a on to vlastně zaplatil hotově,“ popsal svou cestu Procházka.
Následně se mu prý za pomoci dalšího člověka, který měl v telefonu načtenou mapu Madridu, podařilo nalézt předem domluvený hotel. „Samozřejmě nic nefungovalo, takže jsem si nemohl nabít telefon, nešla zásuvka, nešly světla na pokoji,“ dodal.
Obavy z rabování a hlídky v ulicích
Většina obchodů ve městě prý zavřela již okolo čtvrté hodiny. Před dosud otevřenými provozovnami se tvořily fronty, jelikož skupinky nakupujících museli doprovázet zaměstnanci. „Nefungovala světla, nefungovaly kamery, nic. Jak z bezpečnostních důvodů, tak i z provozních pouštěli lidi po třech, čtyřech s tím, že většinou s nimi šel někdo s baterkou, aby je hlídal a ukázal jim cestu,“ vysvětlil.
V danou chvíli nikdo z místních ani turistů netušil, co se děje. „Většina prostě očekávala, že to bude krátkodobé, že to během pár desítek minut zase nahodí. Tím, jak to bylo déle, pak už to bylo osm hodin, tak už mezi některými lidmi začínala taková trošku panika,“ uvedl pro Blesk Procházka.
Někteří z místních prý výpadek dokonce vítali, jiní ale měli obavy především z bezpečnosti po setmění. „Byli lidi, kteří seděli v hospodě a byli rádi, že nemusí pracovat. Doufali, že to nepůjde třeba dva dny, že budou mít volno. Ale pak tu třeba byli mladí muži, kteří se báli toho, co se stane po setmění, který měli strach, aby se třeba nezačalo rabovat. Někteří místní mi říkali, že se domlouvají na WhatsAppu s kamarády, že půjdou jako parta chlapů v noci do ulic jako hlídat,“ popsal náladu v ulicích.
Španělští policisté podle Procházky zvládli situaci velice dobře, museli však posílit hlídky. „Poslali do ulic prakticky všechny policisty, co měli. Za prvé kvůli tomu, že museli řídit provoz, protože nefungoval jediný semafor, byl to totální dopravní kolaps. A samozřejmě s blížícím se večerem si byli vědomi dalších rizik. Dneska jsme se bavili s lidmi, kteří žijí napříč Madridem, a vlastně všichni si chválili, že to město zvládlo velice dobře,“ doplnil.
v ty dny bylo ve Španělsku v poledne 17°C, velká horka nebyla. 😁