Proč si mají Češi platit za lepší péči? Nic kontroverzního, řekl v Blesku ředitel VFN v Praze
Dlouhé čekací lhůty, nedostupnost či omezení péče, celková nespokojenost. I tak se některým Čechů jeví české zdravotnictví. Opravdu je v tak špatné kondici? Zachránil by ho návrh ODS a TOP 09, doplácet na lepší zdravotní péči, který poslanci smetli ze stolu? Chtějí lidé tuto možnost mít? A co na to přední české lékařské špičky? Nejen na to v Epicentru odpovídal onkolog a ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, profesor David Feltl.
Odlehčená sádra, lepší oční čočka, kratší čekací lhůta nebo rozdíl ceny za laserovou operaci. Pacienti měli podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dostat možnost platit nově jen rozdíl ceny, která je plně hrazená ze zdravotního pojištění a ceny výkonu.
Jenže pozměňovací návrh, který podali zástupci ODS a TOP 09 k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění připravili, poslanci smetli ze stolu. Nepodařilo se přesvědčit ani koaliční partnery - hnutí STAN ani většinu lidovců.
Nic kontroverzního
„Popravdě jsem nepochopil, co je na tom kontroverzního. Jenom pro vysvětlenou. Pokud chci dneska a vezmeme si tu oční čočku, tak jsou zhruba tři typy čoček, jedna je zadarmo, druhá je lepší, za tu se něco platí a ta třetí je ještě lepší, ta je ještě dražší a v tuto chvíli je to tak, že když chci tu lepší, tak si ji musím celou zaplatit a ten návrh, který vlastně přichází teď, znamená, že doplatím jenom ten rozdíl mezi tou základní a tím, co je navíc, takže mně to připadá jako nekonfliktní věc a trošku mě jako překvapilo, co je kolem toho za humbuk,“ vysvětlil uznávaný lékař a ředitel VFN v Epicentru.
Nejsem ochoten připlatit? Nemusím
Podle Feltla by ale lidé měli možnost si za lepší péči připlatit. Nevidí na to nic špatného, naopak podle něj je to i cesta, jak posílit české zdravotnictví.
„No a proč ne, to je nejjednodušší v zásadě. Pokud si řekneme, že je nějaká péče garantovaná všem, prostě nejsem ochoten si připlatit, nemusím a tu péči dostanu a na druhou stranu, když si někdo ochoten připlatit je, tak mu to zakážeme. Já tomu nerozumím, já si nemyslím, že to dává smysl,“ dodal Feltl s tím, že se neobává ani toho, že by tento způsob volby mohl vzbudit vlnu nevole mezi lidmi.
„Doplácí se a doplácet se bude ve zdravotnictví tak jako tak. Jde o to, jestli legálně nebo nelegálně, protože tam, kde je poptávka po něčem lepším, tam si nějakým způsobem pomůžete. Mě to připadá jako nekonfliktní věc. Zároveň ale, je potřeba pohlídat, aby se nestalo to, že kvalitní léčba nebo diagnostika bude jenom za peníze. Vždycky tam musí být nějaká nehrazená varianta. To je bezesporu,“ uzavřel ředitel VFN.
Pokud okamžitě zrušíte povinnou zdravotní daň, pak klidně ano si každý bude platit ošetření sám. Takto je to podvod na občanech a fašistický přístup.