Český státní dluh se vyšplhal na 3,41 bilionu korun. Každý člověk dluží přes 312 tisíc

Autor: ČTK - 
17. dubna 2025
18:15

Český státní dluh se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 45 miliard korun na rekordních 3,41 bilionu korun. Ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu to dnes uvedlo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 312 590 korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 mírně vzrostla ze 42 procent hrubého domácího produktu (HDP) na 42,1 procenta HDP.

Za zvýšením státního dluhu stojí podle ministerstva především prodej státních dluhopisů kvůli pokrytí splátek dluhu a kvůli průběžnému krytí schodku státního rozpočtu. Ke konci března byl rozpočet v deficitu 91,2 miliardy korun.

Ministerstvo financí podle lednové Strategie řízení a financování státního dluhu očekává, že do konce roku státní dluh vzroste na 3,614 bilionu korun. Míra zadlužení by měla dosáhnout 43 procent HDP.

Ministerstvo prodalo cenné papíry

V prvním čtvrtletí ministerstvo financí prodalo korunové střednědobé a dlouhodobé státní dluhopisy v celkové hodnotě 109,2 miliardy korun. Dále prodalo státní pokladniční poukázky, tedy cenné papíry se splatností kratší než jeden rok, za 53,3 miliardy korun. V únoru ministerstvo řádně splatilo dříve vydané dluhopisy za 109,5 miliardy korun, pokladniční poukázky v prvním čtvrtletí splatné nebyly.

České státní dluhopisy mají průměrnou dobu splatnosti 6,3 roku. Je to blízko strategického cíle ministerstva financí, který je stanoven na 6,5 roku. Pětina vydaných dluhopisů má splatnost mezi sedmi a deseti roky, pětina mezi pěti a sedmi roky. Největší část českých státních dluhopisů drží domácí banky, zhruba čtvrtinu drží zahraniční subjekty.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Video  Ministr financí Stanjura v Hráčích o rozpočtu: Ministři se chtěli předvést …v téhle koalici to líp nešlo.  - Vera Renovica/GenLive/Blesk
Video se připravuje ...

jajas ( 18. dubna 2025 12:21 )

...stejně jako celá ta česká politika, viď? 😁

Uživatel_5814834 ( 18. dubna 2025 08:30 )

rozdíl tu přece jen je - američani museli zlato odevzdat, jinak šli sedět a tady to byla dobrovolná sbírka, kdo chtěl přispěl

bleskovka ( 18. dubna 2025 08:23 )

Já nic nedlužím,tak máš smůlu.😁

krapotkin ( 18. dubna 2025 07:46 )

S tím zlatem tu už taky bylo - v roce 1968 se začalo vybírat na Zlatý fond republiky. Samozřejmě to komouši rozkradli a kradou dodnes ve vysokých funkcích. jen jsou převlečení za jiné zbytečné partaje.

F.Prohazka ( 18. dubna 2025 07:42 )

Covid měl být výjimka s pravidla. Ostatní roky jsou odrazem neschopnosti. Nějaká forma evidence placení musí být zavedena, také je ve světě známa progrese zdanění. Nadnárodní korporace, firmy nesmí zisk vyvádět ven.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa