Bubny, slavnostní róba, vojáci se samopaly, pečené jehně, i tropická bouře – prezident Petr Pavel zažil během africké cesty snad všechno, co šlo. V „kolébce lidstva“ se potil v 35stupňových vedrech, zatímco kolem něj duněly bubny a klikaly foťáky. Místní ho vítali jako rockovou hvězdu, šamani ho pasovali na bratra a prezident si pochutnal i na tradiční kuchyni.
Střípky ze zákulisí Pavlovy africké cesty: Tropická bouře, vojáci na každém kroku a bizarní jídelníček
- Video se připravuje ...
1.Nesnesitelná vedra
Africké klima dalo české delegaci pořádně zabrat. V Mauritánii se pohybovaly teploty nad 30 stupňů Celsia a v Ghaně bylo i díky vlhosti pocitově až 40 stupňů.
Po vylodění z letadla v Akkře to dokonce prezident zmínil během hovoru s ghanským protokolářem. „My jsme docela doma zvyklí na pařáky, ale taková vedra jsou pro nás teda něco,“ zasmál se.
2.Udeřila bouře a tropický liják
Poslední den návštěvy Ghany však přinesl nečekanou změnu počasí. Ráno, před slavnostním zahájením česko-ghanského byznys fóra, udeřila v hlavním městě tropická bouře s prudkým deštěm a hromy, které rozechvěly celou metropoli.
Prezident sice trochu zmokl, ale v dešti a s mokrým sakem pokračoval ve svém programu a navštívil mauzoleum prvního ghanského prezidenta Kwameho Nkrumaha.
3.Vojáci na každém kroku
Bezpečnostní opatření kolem prezidenta byla znát na každém kroku. V Akkře, hlavním městě Ghany, kde se nachází mnoho slumů, byli preventivně rozmíštěni vojáci se samopaly. Cestou do nemocnice v Kpone, která je vzdálené od Akkry a projíždí se vesnicemi, lemovali vojáci silnice, aby zajistili bezpečnost prezidentského konvoje.
Při návštěvě hradu Osu, bývalého centra obchodu s otroky, byla opatření ještě přísnější, neboť se nachází v těsné blízkosti velkého slumu. Vojáci hlídkovali nejen na hradbách, ale pochodovali i všude v blízkosti hlavy státu.
Video Cesta prezidentského konvoje do vesnice Kpone v Ghaně.Video se připravuje ...4.Jehně plněné rýží
Kulinářské zážitky byly nedílnou součástí prezidentovy cesty. Po slavnostním přijetí v prezidentském paláci u mauritánské hlavy státu Muhammada uld Ghazuánía přišel na řadu slavnostní oběd.
Česká delegace, včetně novinářů, byla pohoštěna pěti chody – mj. fíky, grilovanou zeleninou, humusem, pečeným kuřetem, rybou či humrem. Vrcholem byl však bizarní pokrm, který je ale v Mauritánii považován za delikatesu – pečené jehně plněné rýží. Obsluha ho na místě naporcovala a podala hostům. Třešnička na dortu byl čokoládový dort. Podle informací Blesku měl prezident stejný oběd jako delegace.
5.Ghanská kuchyně i losos
V Ghaně si pak Pavel vychutnal pohoštění v těch nejlepších restauracích města. Oběd proběhl v podniku, kde si místní „hrají“ na Italy – na menu nechyběl grilovaný losos, špagety bolognese, masové kuličky, italské saláty s mozzarellou či grilované kuřecí prso.
Závěrečná večeře v centru města, kde se Pavel setkal s významnými českými krajany, proběhla v tamním známém podniku. V něm se podávají tradiční ghanské pokrmy. Prezident měl tak možnost poznat i autentickou africkou kuchyni.
6.Když přijede bílý prezident
Přijetí české delegace v Ghaně bylo více než srdečné. Místní projevovali obrovský zájem nejen o prezidenta Pavla, ale i celou českou delegaci, přičemž mnozí byli nadšeni z přítomnosti bělochů.
Až překvapivý byl enormní zájem afrických novinářů. Ghanská média věnovala návštěvě značnou pozornost - ceremonie v ghanském prezidentském paláci byla dokonce vysílána živě do televize a účastnil se jí nespočet kamer a fotografů. Při vítání českého prezidenta pak nechyběli ani místní tanečnice a tanečníci.
7.V náčelnické róbě
Vrchol přišel, když Pavla při otevírání české nemocnice ve vesnici Kpone oděl místní náčelník do slavnostní róby kente – oranžovo-zelené látky, vyhrazené jen výjimečným hostům. I tato ceremonie se těšila velkému zájmu novinářů.
Video Státní návštěva prezidenta Petra Pavla v Ghaně - slavnostní otevření nemocnice ve vesnici Kpone (9. 4. 2025).Video se připravuje ...8.Stíny otroctví
Závěr cesty byl tichý, důstojný a mrazivý. Hrad Osu, dříve centrum obchodu s otroky, přivítal prezidenta bez fanfár. Jen průvodce, tiché zdi a temná historie. Pavel naslouchal, kráčel úzkými chodbami, stál v celách bez světla, bez vody – v místech, odkud Afričané odjížděli na lodích do otroctví.
Na závěr přišel i malý symbolický moment – ghanská strana požádala Pavla, aby se vyfotil na stejném místě jako první prezident „osvoboditel“ Ghany Kwame Nkrumah. Ten fotografii prezentoval jako určitý triumf nad kolonialismem. Podobně Ghaňané vnímají i samotný hrad Osu. Pavel zapózoval podobně jako on s výhledem na moře, odkud kdysi odjížděly lodě s otroky.
Proč by měl pan exposlanec něčím takovým podle vás být?