Kamarádka Slováčkové (†29) Andrea: Aničku si pamatujme jako skvělou umělkyni, ne jako pacientku

Video se připravuje ...
Autor: Pavlína Horáková - 
8. dubna 2025
15:00

Rakovina prsu je nejčastějším nádorovým onemocněním u žen v Česku. Ročně lékaři diagnostikují přes 7 tisíc nových případů. Zhruba 1600 žen každý rok této nemoci podlehne, bohužel podobně jako v neděli zpěvačka a herečka Anička Slováčková. Za posledních dvacet let se počet případů karcinomu prsu u žen do 34 let téměř zdvojnásobil. Co může každá žena udělat, aby své zdraví co nejlépe ochránila? Jaký je život s onkologickou diagnózou? A jak o této nemoci mluvit citlivě a bez předsudků? Nejen o tom v Epicentru hovořila blogerka, autorka profilu Kozí život a kampaně 3 za život a onkologická pacientka Andrea Chaloupková.

Na Aničku Slováčkovou bude Andrea Chaloupková vzpomínat nejen jako na kamarádku, ale především jako na inspirativní osobnost, jejíž odkaz dalece přesahuje hranice jejího onemocnění. „Já bych chtěla, abychom Aničku vnímali jako skvělou umělkyni a abysme si jí spojovali primárně s tím, jak byla šikovná, inspirativní a neskutečná zpěvačka, herečka a kreativní duše,“ uvedla Chaloupková. Obě ženy nespojovala jen společná diagnóza a přátelství, ale také společné projekty a touha po edukaci a šíření prevence, která může být právě tím rozhodujícím faktorem mezi životem a smrtí.

Vzpomínky na společné chvíle si pečlivě uchovává. „Jsem velmi ráda za každou jednu hlasovku, kterou v telefonu mám, každý jeden suvenýr, který jsme si vyměňovaly z cest,“ řekla s dojetím s tím, že se v posledních dnech k těmto drobnostem často vrací. Přestože Anička této zákeřné nemoci podlehla, Chaloupková připomněla, že její příběh nebyl příběhem o rezignaci. „To si myslím, že bylo to poselství Aničky – že se do poslední chvíle nevzdávala,“ zdůraznila. Zároveň dodala, že zpěvačka by určitě nechtěla, aby její smrt vyvolala u dalších pacientů strach nebo pocit beznaděje.

Reakce veřejnosti podle ní ukazuje, jak hluboko se Anička zapsala do srdcí lidí, včetně těch, kteří se sami s rakovinou potýkají. „Spousta pacientek psalo, že právě její písničky je provází léčbou, že v nich nacházejí energii, kterou Anička do své tvorby dala,“ popsala Chaloupková.

„Tři prsty, dvě prsa a jednou za měsíc“

Zároveň apelovala na nutnost prevence a osvěty, kterou Slováčková sama dlouhodobě podporovala. „Jde o to, vzít si z toho to, co Anička chtěla – edukovat o prevenci, starat se o sebe a dbát na to, abychom opravdu chodili preventivně ta vyšetření,“ vyzvala Chaloupková, která již dlouhodobě propaguje samovyšetření prsu a to nejen pomocí projektu 3 za život.

Na dotaz, zda smrt mladé ženy nemůže u nemocných prohloubit pocit bezmoci, Chaloupková odpověděla jasně. „Chtěla bych vzkázat, že to není o tom, kdo bojuje víc nebo míň. Neměli by se vzdávat,“ řekla s důrazem a připomněla, že naděje tu vždycky je.

Anička podle ní svým životem i tvorbou přinesla víc než jen svědectví o nemoci. „To si myslím, že je ten odkaz, který ona chtěla, aby tady zazněl – abychom si ji nespojovali s onkologickou léčbou, ale s jejími písničkami a s tím, co tady pro nás nechala a tvořila s velkou láskou,“ uzavřela Chaloupková.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa