Trumpova cla děsí Evropu: První detaily odvety EU! „Chovají se k nám velmi špatně,“ pronesl Trump
Trumpova cla zděsila Evropu, cla na ocel a hliník oznámil americký prezident již v polovině března. EU následně v reakci uvedla, že chystá protiopatření vůči americkému zboží v hodnotě 26 miliard eur (650 miliard Kč). První část evropských protiopatření na americká cla mají začít platit již 15. dubna. Prozradil to slovenský eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. EU chce dobrou dohodu s USA, tvrdí šéfka Evropské komise Ursula von der Leynová. Kam má odveta EU namířit? Na citlivá místa amerického průmyslu. A v ohrožení jsou patrně i Google, Netflix, YouTube a další giganti sídlící právě v USA. Podle agentury Reuters odvetná cla EU cílí např. na diamanty, uzeniny či ořechy. A má jít o cla ve výši 25 procent!
- EU chce jednat se Spojenými státy o clech, ale zároveň připravuje seznam možných protiopatření, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž Unie Washingtonu nabídla například nulová cla na průmyslové výrobky.
- Unijní exekutiva bude rovněž pečlivě monitorovat dovoz z dalších zemí zasažených cly a v případě výrazného nárůstu je připravena zakročit.
- Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil zavedení cel na dovoz z mnoha zemí světa včetně států EU. Zdůvodnil je údajně neférovým obchodním přístupem těchto států vůči USA, což řada dotčených zemí zpochybňuje.
- Na dovoz z EU má začít od středy platit 20procentní clo, 25procentní poplatky za import oceli a hliníku platí již od poloviny března.
- Evropská komise podle dokumentu, ke kterému získala přístup agentura Reuters, navrhuje 25procentní cla na některé zboží z USA.
- Terčem odvetných cel by se podle materiálu mohly stát například diamanty, uzeniny, zubní nitě, ořechy či sójové boby.
- Prodej energie Evropské unii bude klíčovým tématem, na které se zaměří americká administrativa při jednáních s EU o možném snížení celní zátěže na evropské zboží, uvedl Trump, když před novináři hovořil na setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Evropská komise se chystá členským státům předložit konečný seznam protiopatření - schválena by měla být takzvaným komitologickým výborem, který zastupuje členské státy EU, ve středu 9. dubna.
Plán je jasný. Podle eurokomisaře Šefčoviče má platit první část opatření 15. dubna a druhá část o měsíc později, tedy 15. května. Šefčovič to řekl po dnešním jednání ministrů obchodu zemí EU v Lucemburku. Podle agentury Reuters platí až pozdější termín - 16. května.
Trump: EU se k nám chová velmi špatně
Prezident USA Trump v pondělí opět obvinil EU, že nenakupuje dost amerického zboží. „Budou od nás muset kupovat energii, protože ji potřebují,“ poznamenal Trump na adresu evropského bloku.
„Evropská unie se k nám chová velmi špatně,“ řekl dnes Trump novinářům v Bílém domě. Na dovoz z EU má začít platit 20procentní clo, 25procentní poplatky za import oceli a hliníku platí již od poloviny března.
Cly se Trumpova administrativa zřejmě snaží odstranit deficit, který Spojené státy mají v obchodování se řadou zemí světa, od jeho výše ostatně k překvapení řady odborníků odvodila výši nově spouštěného cla. „Mohou si ji (energii) koupit a my to můžeme srazit o 350 miliard dolarů za týden,“ prohlásil dnes podle agentur Trump.
Americká cla v procesu
Spojené státy začaly od 5. dubna vybírat základní desetiprocentní clo při dovozu zboží ze všech zemí světa.
Od středy 9. dubna pak USA začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent. Trump tato cla označuje za „reciproční“, podle něj jsou reakcí neúměrně vysoké zatížení amerického vývozu a existující deficit ve vzájemných obchodních vztazích.
Některé zboží je od nového amerického celního režimu prozatím osvobozeno. Výjimka se týká ropy, plynu, mědi, zlata, stříbra, platiny, palladia, dřeva, polovodičů, farmaceutických výrobků a nerostů, které se v USA nevyskytují. Nové clo se nevztahuje ani na dováženou ocel, hliník a automobily, na jejichž dovoz již nyní USA uplatňují 25procentní clo.
EU chce s USA jednat o nultých clech na automobily a průmyslové výrobky
Evropská unie je přitom připravena diskutovat s USA o nulových průmyslových clech i o nulových clech na automobily, uvedl nyní Šefčovič. Dojednané řešení ale podle něj musí být přijatelné pro obě strany. Navzdory snahám EU se zatím takového řešení nepodařilo dosáhnout, podotkl Šefčovič.
Americká cla podle Šefčoviče zasáhnou celkově vývoz z Evropské unie o objemu přibližně 380 miliard eur (9,5 bilionu Kč). Zasaženo bude 70 procent unijního exportu do Spojených států, dodal eurokomisař pro obchod, který s Američany již několikrát jednal jak prostřednictvím videokonference, tak přímo ve Washingtonu.
V reakci na americké výhrady eurokomisař uvedl, že Evropská unie nebude měnit svůj systém daně z přidané hodnoty, který je důležitým zdrojem příjmů členských zemí. Trumpova administrativa se již dříve nechala slyšet, že právě DPH je další překážkou obchodu mezi EU a USA.
Von der Leyenová: EU chce dobrou dohodu
„Evropa je stále připravena uzavřít dobrou dohodu,“ řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová po jednání s norským premiérem Jonasem Gahrem Störem, jehož tématem byla mimo jiné americká cla vztahující se i na skandinávskou zemi. Pokud USA nezareagují na nabídky, které evropský blok předkládá, dojde na chystaná protiopatření, uvedla německá politička.
EU se podle šéfky Komise v době Trumpem budovaných obchodních bariér chce více zaměřit na 83 procent obchodu mířícího mimo Spojené státy. Důležité bude podle ní dokončení obchodních dohod, jako je například ta s jihoamerickým společenstvím Mercosur, nebo užší spolupráce s partnery, jako je Norsko, které je členem Evropského hospodářského prostoru zaručujícího volný pohyb zboží a služeb.
Co tedy navrhuje EU?
- Evropská komise navrhuje uvalit na dovoz řady amerického zboží do Evropské unie odvetná 25procentní cla. Vyplývá to z dokumentu určeného pro členské země bloku, ke kterému získala přístup agentura Reuters.
- Terčem odvetných cel EU by se podle materiálu mohly stát například diamanty, uzeniny, zubní nitě, ořechy či sójové boby. Z původně zvažovaného seznamu však unijní exekutiva vyřadila americkou whisky, víno a mléčné výrobky, všimla si agentura.
- Podle dokumentu by odvetná cla na část amerického zboží měla vstoupit v platnost 16. května a na další část 1. prosince, napsala agentura Reuters.
- Šefčovič dnes uvedl, že některá tato odvetná opatření by měla platit od 15. dubna, další od 15. května. Zmínil tedy jiné termíny než dokument, která získala agentura Reuters.
- Návrh by měly členské státy potvrdit zřejmě ve středu.
- EK původně chystala mimo jiné 50procentní clo na americkou whisky. Trump však následně pohrozil, že v takovém případě uvalí 200procentní clo na alkoholické nápoje z Evropské unie, připomněla agentura.
Vlček: EU musí být v reakci jednotná
EU musí být v reakci na americká cla jednotná a je třeba reagovat svým způsobem trpělivě, zaznívalo dnes od zástupců všech členských zemí EU, řekl novinářům v Lucemburku český ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Pokud jde o evropská protiopatření, jsou podle něj stále na stole všechny možnosti.
„Všechny možnosti jsou na stole, ale shodli jsme se na tom, že bude opravdu důležité být v některých věcech trpělivější, protože ve Spojených státech může být za týden, za měsíc všechno jinak,“ upozornil Vlček.
Zasáhnout citlivá americká odvětví
Debata ministrů zodpovědných za obchod byla podle Vlčka velmi konkrétní. Ministři se podle něj soustředili i na konkrétní opatření, která je možné udělat. „Tedy jakým způsobem můžeme zasáhnout řekněme americká citlivá odvětví, například americký automobilový průmysl,“ uvedl.
Ministři podle něj debatovali rovněž i o tom, jak může EU rozvíjet další obchodní vztahy, například pokud jde o dokončení dohody s Mercosurem, či kde najít nové vhodné trhy.
„Pro Českou republiku jsou takové zajímavé trhy například jihovýchodní Asie, kde má Česká republika velmi silná partnerství s Jižní Koreou. Rozvíjí se nám rovněž velmi slibně obchod s Vietnamem,“ dodal Vlček.
Zatíží novými poplatky americké platformy?
Evropští politici v minulých dnech hovořili o několika možnostech, jak odpovědět na Trumpovu celní ofenzivu. Jednou z možností je cílit na oblast služeb, v níž má Evropa na rozdíl od obchodu s USA deficit, a zatížit novými poplatky americké internetové platformy poskytující své služby v Evropě. I o tom se dnes podle Vlčka debatovalo.
Například americká společnost Google má své sídlo v Mountain View v Kalifornii. Streamovací společnost Netflix, jednička na poli streamování videoobsahu, pak v Los Gatos v Kalifornii.
Největší internetový server pro sdílení videosouborů YouTube je pak také amerického původu a sídlí pro změnu ve městě San Bruno rovněž v Kalifornii.
Prudký pokles akcií v USA
Problémy však řeší i USA. Akcie ve Spojených státech dnes navázaly na předchozí ztráty a zahájily obchodování prudkým poklesem. Podle agentury Reuters je na cestě potvrdit, že se nachází v tzv. medvědím trhu, tedy že od dosavadního maxima už ztratil přes 20 procent.
Medvědí trhy často vedou k recesi a trvají, dokud si investoři nezačnou myslet, že to nejhorší z hospodářského poklesu je za nimi. Podle společnosti CFRA, která se zabývá investičním výzkumem, doprovázela devět z dvanácti medvědích trhů od roku 1948 recese.
Trump v neděli na dotaz ohledně výprodeje na trzích uvedl, že investoři si budou muset „vzít lék“ – a dodal, že neuzavře celní dohodu, dokud se nevyřeší obchodní deficit s Čínou.
„Vypadá to, že (Trump) chce přeorganizovat celý způsob, jakým Spojené státy fungovaly jako přední světová ekonomika,“ uvedl analytik Giles Coghlan ze společnosti GCFX. „Dokud bude trh tuto perspektivu přijímat, budeme mít další výprodeje,“ dodal.
Taky to mám u české řiti. 🙂