„Dominátor“ dojal blízké Karla (†22), který padl na Ukrajině. Do televize si oblékl jeho tričko

Autor: for - 
30. března 2025
18:30

Dojemné gesto učinil začátkem března na České televizi Dominik Hašek. Bývalý hokejový brankář si do vysílání oblékl tričko, které nosíval zesnulý voják Karel Kučera. Mladík padl před rokem v bojích u Bachmutu. Matka Jana, která převzala za svého syna loni metál, poděkovala sportovní celebritě za vzpomínku a akt úcty sdílela na sociální síti. 

Česká sportovní celebrita Dominik Hašek zavítala 3.3. do ČT24 v triku, který nosil český voják Karel Kučera, jenž bojoval na Ukrajině. „Za své hrdinství byl vyznamenán jak od prezidenta Zelenského i Pavla. Já mu tímto in memoriam budu chtít vyjádřit tu největší úctu za to, co udělal pro obranu Ukrajiny a obranu naší země a Evropy. Sláva hrdinům-Slava Herojam!“ uvedl na sociální síti X. 

Projevu úcty si všimla maminka zesnulého vojáka, která tento akt nasdílela a Haškovi poděkovala. „Vím, že jsem to ještě to odpoledne diskutoval s lidmi, zdali to takto je vhodné, a oni mě ujistili, že ano. Ještě jednou čest památce Vašeho syna Karla,“ reagoval „Dominátor“ a dodal také, že její syn udělal pro ostatní hrozně moc. 

Čech Karel (†22) padl v bojích u Bachmutu. Přezdívalo se mu Charlie Czech a bojoval v 3. pěším praporu Mezinárodní legie obrany Ukrajiny. Nyní je to rok, co zemřel na bojišti. Příčinou mělo být vnitřní krvácení poté, co schytal tři rány z kalašnikovu. Podle Paměti národa Karel zajišťoval vstup do krytu nepřítele a dva okupanty ještě stihl mladý hrdina zabít. 

Metály od prezidentů

S Karlovou matkou Janou, která loni v říjnu převzala za svého syna metál, i s jejím mužem přinesly rozhovor Seznam Zprávy. Ještě 18. března, den před tím, než zemřel, si se synem psali. „Poslal mi fotku. Jel v autě a jedl hamburger. V legraci jsem mu odpověděla, že má špinavý ručičky. Napsal ‚jo‘ a poslal smajlíka,“ uvedla Jana.

Druhý den jí však zavolalo neznámé číslo. Ukázalo se, že jde o Karlova důvěrníka, rovněž Čecha. Řekl jí, že Karel padl. Nejdřív to nepochopila, nechtěla tomu věřit, myslela si, že se jí to zdá. Bylo ale jasné, o co jde. A přestože je Karel mrtvý, stále mu píše. „Prý to tak mají i jiné matky, kterým umře dítě,“ řekla Jana.

„Samozřejmě jsme chtěli vědět, jak umíral. Jestli třeba křičel nebo měl bolesti. To prý neměl. Dokonce se usmíval a vtipkoval: nerozstříhejte mi ty kalhoty, říkal. Takto nám to později vyprávěli lidé z jeho jednotky. Volal nám i jeho velitel,“ vzpomínala Jana. Ta převzala z rukou prezidenta Petra Pavla medaili Za hrdinství. 

Prezident Petr Pavel udělil při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání. (28.10.2024) Prezident Petr Pavel udělil při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání. (28.10.2024) | ČTK / Říhová Michaela

Smrtelně zraněn byl u Bachmutu i další Čech s přezdívkou Taylor, který byl medikem a zakladatelem Projektu Phoenix. Na Ukrajině léčil a učil léčit další, sám zemřel po převozu do Česka. Na metál byl také navržen, nakonec ho ale nedostal. Jiný Čech, Michal Janík, padl v roce 2022 při plnění bojového úkolu v Izjumu.

Kučera získal po smrti metál i od ukrajinské strany. V Den obránců Ukrajiny vzdal čest ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč a předal rodině Řád „Za odvahu“ III. stupně.

Video  Předávání státních vyznamenání  - ČTK
Video se připravuje ...

13:21
Dnes

Paměť není jen otázkou historie, ale aktivní silou, která ovlivňuje, jak společnosti reagují na válku, komu vyjadřují solidaritu a jak si vytvářejí kolektivní identitu. Shodli se na tom odborníci na přednášce během konference Asociace pro paměťová studia s názvem Za krizemi. Podle nich historická zkušenost, lokální trauma i symbolické příběhy hrají zásadní roli v tom, jak jednotlivé státy a společnosti vnímají současné konflikty - včetně války na Ukrajině či situace na Blízkém východě.

Litevská politoložka Dovilé Budrytéová zmínila koncept takzvané zástupné identifikace s Ukrajinou, který je patrný zejména ve státech východní Evropy. V Pobaltí a dalších zemích podle ní vzniká sdílená identita, která Ukrajinu vnímá jako nás a Rusko jako kolonizátora. Proces podle Budrytéové nezačal až po roce 2022, ale už po ruské anexi Krymu v roce 2014. 

13:05
Dnes

Donald Trump v rozhovoru s BBC vyjádřil přesvědčení, že Británie by v případě potřeby pomohla USA s obranou a zároveň zpochybnil, zda totéž platí i pro unijní členy NATO, a to i poté, co souhlasili s navýšením výdajů na obranu. To také podle něj sehrálo roli v jeho rozhodnutí nepodepsat obchodní dohodu s EU.

„Jedním z problémů NATO, jak jsem řekl, je, že my za ně musíme bojovat, ale budou oni skutečně bojovat za nás, pokud by jsme byli ve válce?“ tázal se Trump a vzápětí si odpověděl: „Nejsem si jistý, zda to mohu říct, ale řeknu toto, věřím, že Spojené království by s námi (po našem boku) bojovalo.“ „Myslím, že by byli s námi. Nemyslím si to o spoustě dalších zemí,“ dodal šéf Bílého domu. Řada zemí Evropské unie, včetně vojáků z České republiky, se přitom po boku Spojených států v minulých letech podílela například na operacích v Afghánistánu či v Iráku.

12:37
Dnes

Hrozba amerických cel Rusko spíše uklidnila než vyděsila.analýze zveřejněné zpravodajským serverem veřejnoprávní BBC to uvedl redaktor ruské sekce Steve Rosenberg. Připomněl, že moskevská burza po oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa vzrostla o 2,7 procenta. To podle něj ukazuje, že očekávání byla ještě dramatičtější.

„Rusko se připravovalo na mnohem horší sankce,“ napsal Rosenberg. Klid v Moskvě podle něj pramení mimo jiné z toho, že sekundární cla na obchodní partnery Ruska vstoupí v platnost až za 50 dní, což dává Kremlu čas na přípravu reakce nebo uplatnění zdržovací taktiky.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa