Planoucí pole u Neapole hrozí erupcí: V ohrožení jsou statisíce lidí

Campi Flegrei.
Campi Flegrei.  (Autor: Profimedia.cz)
Autor: sgr - 
24. března 2025
16:30

U italského města Neapol se probouzí oblast známá pod názvem Flegrejská pole nebo také Planoucí pole. Kaldera o průměru 13 kilometrů vykazuje čím dál silnější seismickou aktivitu a experti varují, že výbuch by mohl přijít bez jakéhokoli varování. V sázce jsou životy půl milionu lidí.

Podle italského vulkanologa Giuseppe Mastrolorenza z Národního ústavu pro geofyziku a vulkanologii zažívá oblast krizi, jakou Itálie nepamatuje od 80. let minulého století. Tehdy trvalo zvedání půdy dva roky, dnes však stoupá o několik centimetrů měsíčně už dvanáct let a zemětřesení jsou silnější než kdy dřív. Už loni si vyžádala evakuaci 1 500 lidí, letos hlásí úřady 11 zraněných.

„Riziko výbuchu sice není přímo vázané na současnou aktivitu, ale supererupce může přijít kdykoli, klidně i bez jakéhokoli varování,“ varuje Mastrolorenzo v rozhovoru pro server Napoli Village. Připomněl, že na rozdíl od Etny či havajských sopek může u kaldery Campi Flegrei magma vystoupit na povrch extrémně rychle a erupce nastává i bez výrazných předcházejících signálů.

Znepokojivý je i nárůst emisí oxidu uhličitého a sirovodíku. Zatímco v roce 2012 unikalo z oblasti 3 000 tun CO₂ denně, nyní je to až 5 000 tun. „V oblasti se navíc stále silněji šíří zápach síry. Nejde o běžné kolísání plynů, ale o jejich větší vnímání kvůli síle a směru větru,“ dodává vědec.

Italské úřady mají připravený evakuační plán, který počítá s přesunem až 500 tisíc lidí. Podle vulkanologa je ale „příliš optimistický“. Experti proto nově navrhují vytvoření menší evakuační zóny o poloměru dvou kilometrů kolem města Pozzuoli, jenž leží přímo v srdci kaldery. „Prevence je lepší než následky. Nemůžeme čekat, až si krize vyžádá oběti. Lidé by měli být evakuováni dřív, než bude pozdě,“ zdůrazňuje Mastrolorenzo. Připomněl také tragédii v L’Aquile z roku 2009, kdy otřesy město zničily a zabily více než 300 lidí.

Poslední silné zemětřesení zasáhlo oblast v sobotu 22. března a na chvíli aktivita utichla. Vědci ale varují, že je to jen klid před další vlnou. Půda se v posledním měsíci zvedla z jednoho na tři centimetry měsíčně. „Každá další silnější rána může způsobit zřícení budov, které už teď stojí na hranici své statické únosnosti,“ uzavírá odborník.

Video  Supervulkán hrozí světu: Miliony mrtvých, vlny migrantů a mrazivé ochlazení  - Tomáš Polák
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi