Uvízlí astronauti se vrátili domů, vítali je delfíni! Panují obavy o jejich zdravotní stav

Video se připravuje ...
Autor: Natálie Kudrnová, trm - 
19. března 2025
10:53

Příběh jako ze sci-fi trháku se konečně dočkal šťastného konce. Po tři čtvrtě roce se vrátila z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dvojice astronautů. Cesta zpět nebyla jednoduchá, oba ale přivítali po přistání ve vodách u pobřeží Floridy delfíni. Kytovce zaujal modul, ve kterém astronauti dorazili. Posádku teď čeká řada vyšetření a zkoumání zdravotního stavu.

Celý dramatický příběh se začal psát v červnu loňského roku, kdy se Sunita Williamsová (59) a Barry »Butch« Wilmore (62) vydali na osmidenní testovací let směrem k ISS. Z pouhého týdne se však stal téměř rok! Za vše mohly poruchy kosmické lodi Starliner z dílny Boeingu, kvůli nimž by se včasný návrat vesmírných cestovatelů proměnil ve smrtelnou misi.

Vánoce bez tíže

NASA pak rozhodla, že se trosečníci vrátí domů spolu s příští misí, ta však byla plánovaná na celých šest měsíců. Sunita s Butchem tak strávili na oběžné dráze taky podzim, Vánoce, Nový rok i začátek jara. „Život tady nahoře člověku dodá úplně novou perspektivu, doufám, že si ji zachovám navždy,“ svěřila se Suni. „Nejvíce se těším, až si zase sednu na terasu obklopena svými psy, budu dýchat čerstvý vzduch a na obličej mě bude pálit slunce,“ napsala domů s nadějí.

V neděli u stanice zakotvila loď Crew Dragon společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska (53), která se v úterý krátce po šesté hodině ráno s posádkou na palubě odpoutala od základny. V oceánu přistála večer našeho času, a byť je to od ISS k mořské hladině přímou čarou celkem sympatických 400 kilometrů, cesta rozhodně nebyla procházka růžovým sadem. Astronauti museli v obrovské rychlosti překonat gravitační odpor (téměř 4G) a neskutečně vysoké teploty, které při průletu atmosférou mohou dosáhnout až 1600 °C!

Vítání od delfínů

Modul po dosednutí na hladinu oceánu zaujal delfíny, kteří kroužili kolem, sledovali i lodě, které přijely astronauty vyzvednout. Delfíni jsou společenští a hraví mořští savci a často plavou ve skupinách. Biolog Todd Speakman uvedl, že ho výjev kolem vesmírného modulu nepřekvapil. "Jsou to jen zvědavá zvířata, takže připluli zkontrolovat takovou aktivitu," řekl americkému deníku. Delfíni často plavou také kolem výzkumných lodí, na který Speakman působí.

Osm rentgenů denně

Ani po úspěšném návratu však nebude mít dvojice vyhráno. Po dojemném setkání s rodinou a přáteli je totiž v centru NASA čekala podrobná prohlídka a zdlouhavé rehabilitace. „Mezi důsledky dlouhodobého života ve stavu beztíže patří řídnutí kosti a ochabování svalů,“ začal s výčtem britský astronaut Tim Peake (52) pro server LadBible. „Mezi další problémy ale patří hubnutí, stárnutí kůže, problémy se zrakem nebo vysoká srážlivost krve,“ pokračoval.

„Nejvíce bych se však bál účinku radiace, Suni a Butch byli denně vystaveni dávce osmi rentgenů hrudníku denně,“ dodal s tím, že tyto důsledky ještě nejsou dostatečně prozkoumány. Dvojici trosečníků tak čeká zdlouhavé zvykání na život s gravitací, spousta posilování a nekonečné návštěvy lékařů.

Vědci v Antarktidě uvízli s agresorem!

Podobný osud jako dvojici astronautů nyní potkal jihoafrické vědce na antarktické základně Sanae IV. Tentokrát však nejde o technickou poruchu, ale o hrozbu přímo v jejich řadách! Jeden z členů týmu sexuálně napadl kolegyni a následně začal vyhrožovat smrtí dalším vědcům. Zoufalá posádka na izolované základně poslala znepokojivý e-mail s žádostí o pomoc, avšak její vyslyšení může trvat až deset měsíců! Kvůli extrémnímu počasí a odlehlosti základny je jakýkoliv zásah zvenčí v této roční době prakticky nemožný…

Zobrazit celou diskusi