MAGA u protinožců: Ovládne Austrálii tamní Trumpův imitátor s nejbohatší těžařkou?
Donald Trump se vrátil do Bílého domu díky vítězné předvolební kampani, jež se opírala o principy jako „Amerika na prvním místě“ a „učiňme Ameriku zase velikou“ (zkr. MAGA). Na globální scéně tak staronový prezident hodlá získávat hlavně na úkor jiných. Přesto je velkou inspirací pro mnohé politiky po celém světě. Trumpismus by brzy mohl ovládnout i Austrálii, v průzkumech před květnovými volbami září předseda opozice, který se Trumpem velmi zřetelně inspiruje – a Trumpovi přímo pochlebuje i nejbohatší z Australanů.
Vůči světu nevraživý Trump fascinuje leckoho. V Austrálii by se rád jeho šlépějemi vydal těžařský miliardář Clive Palmer (70). Inspiraci nijak neskrývá, po založení dvou neúspěšných stran se nyní přidal k obskurní partaji Trumpet of Patriots (Trumpeta patriotů). Stejně jako Trump slibují „vypustit bažinu“ politického a úředního establishmentu nebo jako Elon Musk drasticky redukovat federální výdaje.
K polovině března magazín Forbes Palmerovo jmění odhaduje na 3,4 miliardy amerických dolarů (78 mld. Kč) a řadí ho na 17. příčku žebříčku nejbohatších Australanů. K Trumpovi těžaře pojí láska ke golfu (má několik golfových resortů) i politická strategie šíření bludů a dezinformací. Například začátkem pandemie covidu-19 sliboval hradit léčbu hydroxychlorochinem (určeným na malárii, efekt na koronavirus se neprokázal), později brojil falšemi proti covidovým vakcínám.
Ne až tak okatě se k trumpismu kloní politik daleko většího významu, lídr druhé největší partaje – Liberální strany (sdružené s Národní stranou Austrálie do uskupení Koalice). „Peter Dutton by se podle odborníků mohl prezentovat podle modelu Donalda Trumpa a pokusit zaujmout zklamané voliče, u kterých se v příštích volbách čeká příklon k pravici v naději na řešení krize životních nákladů a krize bydlení,“ konstatoval server News.com.au.
Průzkumy jsou docela těsné, Dutton má skoro padesátiprocentní šanci, že sesadí levicového premiéra Anthonyho Albaneseho. Na Trumpově úspěchu vidí, že u voličů fungují témata migrace a strachu z cizinců. Už roku 2018, tehdy coby ministr vnitra, vinil dřívější vlády ze vzestupu „afrických gangů“.
„Lidé se bojí večer chodit do restaurací, protože je pak domů sledují tyto gangy,“ tvrdil podle Sydney Morning Heraldu a vinil politiky, že policii svazují ruce politickou korektností.
Teď zase vehementně odmítá, aby Austrálie přijímala uprchlíky z Pásma Gazy zničeného izraelskou armádou s tím, že by to „ohrozilo naši národní bezpečnost“. Stejně tak se s Trumpem shodne v odmítání inkluze lidí ze znevýhodněných skupin. „Pracovní místa zveřejněná na vládních webech pro zaměstnanost zahrnují konzultanty pro kulturu, diverzitu a začleňování... Tyto role nijak nezlepšují životy obyčejných Australanů," argumentoval koncem ledna – zrovna, když toto téma vytáhl nastoupivší prezident Trump.
Od Trumpa si Dutton půjčuje nejen rétoriku, ale i taktiku. Když se chystalo referendum, zda má původní australské obyvatelstvo (asi 3,2 % populace státu) dostat zvláštní politický orgán, už dopředu obviňoval volební komisi, že by nemusela počítat hlasy spravedlivě.
Trumpova kamarádka magnátka
A jako měl Trump už v kampani a teď v Bílém domě po boku nejbohatšího Američana a vůbec Pozemšťana Muska, tak se angažuje nejbohatší Australan(ka) a před dvanácti lety nejbohatší žena planety, rovněž těžařská magnátka Gina Rinehartová. Trumpův volební triumf slavila přímo u něj na večírku v jeho floridské rezidenci Mar-a-Lago.
„USA si na plný plyn zvolily zapuzení všeho levicového,“ uvedla pro Sydney Morning Herald. „Doufám, že to Austrálie bude sledovat a poučí se, kterak snižování byrokracie, snižování daní a snižování vládního plýtvání povznese lidi a životní standardy.“
O měsíc později pak objednala inzerci v konzervativním magazínu Spectator, kde publikovala svůj „dopis Ježíškovi“: „K Vánocům chci jenom udělat Austrálii skvělou,“ parafrázovala Trumpovo heslo – a pak vyjmenovala řadu prvků jeho politického programu, které by její země měla rovněž zavést, uvedl deník The Guardian.
Dotace a soukromý tryskáč
I s Duttonem se Rinehartová přátelí. Jak psal Guardian, Dutton se objevil a promluvil na řadě akcí jejího kolosu Hancock, čestné místo měl také na oslavě jejích 70. narozenin. Ona mu zase víckrát poskytla soukromý tryskáč a hlavně spoustu peněz na politiku – za rok 2023-24 Hancock daroval Duttonově Koalici půl milionu australských dolarů (7,3 mil. Kč) a další pomáhala vybrat od jiných dárců na fundraisingových akcích.
„Daleko víc děti učíme o snižování emisí a progresivních woke agendách než o těžbě, která táhne australskou ekonomiku a poskytuje Australanům zaměstnaným v tomto odvětví jedny z nejvyšších mezd na světě,“ citoval ji Guardian.
Dutton ovšem Trumpa nekopíruje slepě, ba se od přirovnávání k němu do jisté míry distancuje – prý tím voliče straší levicoví soupeři. V některých záležitostech by naopak šel proti Trumpovi, uvedl v pořadu 60 Minutes, například v problematice cel, která americký prezident chce zvyšovat. „Myslím, že škodí našim vztahům – pokud zůstanou v platnosti, pak to není ani v našem zájmu, ani v zájmu Spojených států.“ Také se nepouští do štvavých proslovů ve spletitých otázkách genderu.
A co je důležité pro Evropu: „Austrálie musí stát při lidu Ukrajiny s neochvějnou hrdostí,“ citoval jej Guardian. „Vladimir Putin je vražedný diktátor a my mu nesmíme dát ani špetku uznání. Domnívám se, že se prezident Trump mýlí v některých svých veřejných prohlášeních, která jsem viděl ohledně prezidenta Zelenského a situace na Ukrajině.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.