Zdražování zrychluje, vyhazovů přibývá… V americké ekonomice se tvoří trhliny. Trump má velký podíl
Americká ekonomika čelí rostoucím problémům - inflace, propouštění zaměstnanců a klesající důvěra spotřebitelů. Nejistota spojená s politikou Donalda Trumpa, zejména ohledně cel a imigrace, situaci dále komplikuje, stojí v analýze amerického zpravodajství CNN. Co USA v oblasti ekonomiky čeká?
V základech americké ekonomiky se tvoří trhliny - přibývá propouštění, zpomaluje se nábor nových zaměstnanců, důvěra spotřebitelů klesá a inflace nabírá na rychlosti. Tyto problémy by téměř jistě nastaly i v případě, že by se prezidentkou USA stala Kamala Harrisová, nicméně nejistota, kterou vyvolává ekonomická politika prezidenta Donalda Trumpa, tyto problémy ještě zhoršuje.
Cla - zejména neustále se měnící povaha Trumpových nařízení - zasévají zmatek mezi podniky, spotřebitele i investory. Zároveň rostou obavy z inflace.
Trumpův zásah proti imigraci ohrožuje klíčová odvětví, včetně zemědělství, stavebnictví a zdravotnictví, která se již nyní potýkají s nedostatkem pracovních sil. A drastické škrty v počtu federálních zaměstnanců a vládní pomoci by mohly zasáhnout nejzranitelnější Američany, kteří jsou vůči růstu cen nejméně chráněni.
Trumpova politika představuje reálné riziko pro silnou, ale již vratkou ekonomiku, kterou zdědil.
Podle ministerstva obchodu spotřebitelské výdaje v lednu nečekaně klesly. Nakupující omezili útraty mnohem více, než ekonomové očekávali - výdaje za měsíc klesly o 0,2 %. Po úpravě o inflaci se propadly o 0,5 %. Jedná se o největší měsíční poklesy od února 2021.
Rostoucí ceny
Ceny opět rostou - oproti prosinci vzrostly o 0,5 %, což je nejrychlejší tempo od srpna 2023. Výsledkem je roční míra inflace ve výši 3 % za období 12 měsíců končící lednem, podle nejnovějších údajů Indexu spotřebitelských cen zveřejněných vládní agenturou Bureau of Labor Statistics.
Mezitím zaměstnavatelé oznámili v únoru nejvíce propouštění v únoru od Velké recese a zároveň nejvíce v jakémkoli měsíci od pandemie, podle poradenské firmy Challenger, Gray & Christmas. Federální zaměstnanci přicházejí o práci, což by mohlo narušit místní ekonomiky – podle nejnovější zprávy o zaměstnanosti vydané vládní agenturou bylo minulý měsíc o 10 000 federálních pracovníků méně než v lednu.
Podle prognózy hrubého domácího produktu Federálního rezervního systému by se americká ekonomika mohla v tomto čtvrtletí nacházet v recesi - a ne jen mírně. Model, který svou predikci zakládá na ekonomických údajích, naznačuje, že americký HDP by mohl v tomto čtvrtletí klesnout v přepočtu na roční míru o necelá 3 %. Americká ekonomika nezažila ani jedno čtvrtletí hospodářského poklesu od roku 2022.
Ekonomika USA však nadále zůstává silná a odolná. Stále si v porovnání s jinými ekonomikami vede dobře - inflace je v jiných státech výrazně vyšší. Kromě toho mnoho Trumpových nařízení by mohlo ekonomice také prospět - firmy dlouhodobě volají po deregulaci a daňových škrtech.
Dobrou zprávou je, že hlavní americký ekonom, předseda Federálního rezervního systému Jerome Powell, se zatím neznepokojuje. „Navzdory vysoké úrovni nejistoty je americká ekonomika stále v dobré kondici,“ řekl Powell v pátek na akci pořádané Chicagskou univerzitou a dodal: „Údaje o sentimentu v posledních letech nebyly dobrým ukazatelem růstu spotřeby.“
I tam začíná platit onen náš bývalý slogan KSČ-BSP Konec sladkých časů bude se pracovat....