Landovský o Trumpových 100 minutách sebechvály: Jak a proč rozcupoval Evropu?!
Projev amerického prezidenta Donalda Trumpa, který pronesl dnes nad ránem našeho času v kongresu, byl pro mnohé překvapení. Někdo čekal víc, někdo míň. Podle Jakuba Landovského někdejšího velvyslance při NATO a současného šéfa středoevropské pobočky Aspen Institute, který byl hostem Epicentra, Trump působil a přesvědčivě mluvil, jako by byl u moci mnohem déle. Pravdou, ale je, že Evropu vůbec nešetřil. Landovský sám upozornil na konkrétní Trumpovy výroky, a ani on jimi nešetřil.
Evropa na koberečku
„Trump vzal na paškál naše pokrytectví a přednesl výrok, který pro mne je velice důležitý. On řekl, Evropa dávala Rusku mnohem více peněz za fosilní paliva, za ropu a zemní plyn, než dávala Ukrajině, a to je věc, která je zcela zásadní, protože jedna věc je, co tvrdíte, co cítíte, s kým máte soucit a druhá věc je, co děláte, jaké činy potvrzují vaše slova, jak odsvědčíte svým životem? Že to, co si myslíte, myslíte vážně,“ dodal Landovský s tím, že pokud se skutečně stane to, že Evropa výrazně podporovala Rusko, tak je to problém kredibility, ale i problém kredibility naší pomoci Ukrajině.
Kde je pravda?
„Nemůžete tahat za oba konce provazu a tomuhle tomu já bych se chtěl i dál věnovat, jestli to prostě je pravda, nakolik je to pravda a je smutnou realitou, že vlády evropské často ta data třeba o pomoci Ukrajině tají, my se je nedozvíme,“ zdůraznil Landovský.
Stejně tak jako Trump i Landovský kritikou například evropského přezbrojování nešetřil. Nit nenechal suchou ani na šéfce Evropské komise. Kam by mohlo jít konkrétně plánovaných 800 miliard eur vysvětlit nedokázal.
„A víte, že bych moc rád, ale já rétorice Ursuly Von der Leyenové ani Evropské komise nerozumím. Je to delší problém, není to, že bych byl hloupý, ale já jsem těch nových výzev, kdy s tou evropskou obranou něco uděláme, slyšel za svůj život tolik,“ upozornil na fakta Landovský a zdůraznil, že takové rozhodnutí mělo přijít mnohem dřív.
Obrana je veřejný statek
„Proč to přišlo tři roky po válce? První otázka, nebo tři po agresi, to mělo přijít daleko dřív. Druhá otázka je, chceme skutečně všechno řešit pomocí jako dotačních mechanismů evropského společného rozpočtu a víceletého finančního rámce, nechceme třeba nechat jako peníze privátních investorů plynout do zbrojní výroby, abychom to nemuseli platit ze svých odvodů, daní a podobně. Rozvolnit pravidla pro fondy důchodové, aby mohli i v této oblasti participovat. Já jsem pořád opakoval, že obrana je veřejný statek, že na jeho udržování se všichni musíme podílet stejně jako na čistém životním prostředí. Jo, je to věc, která slouží všem. Tak nechápu, proč předchozí kroky Evropské komise vedly k zakázání zbrojní výroby jako podporovaného a čistého způsobu upotřebitelnosti peněz evropských byznysových hráčů. To prostě je ostuda,“ uzavřel Landovský.
Škoda že Tvoje historické znalosti končí v r. 2022, před tím asi podle Tebe svět neexistoval. Ale to Tobě a Tobě podobným nemá smysl vysvětlovat.