Pokud i vás podobné prostory lákají, nemusíte se hned vydávat na vlastní průzkumy. Mnoho urbexerů svá dobrodružství dokumentuje a jejich fotky či videa vám umožní nahlédnout do skrytého světa opuštěných budov, aniž byste riskovali problémy se zákonem.
Co je vlastně urbex?
Urban exploration (zkráceně urbex) je aktivita zaměřená na zkoumání opuštěných, často nepřístupných nebo skrytých objektů. Typicky jsou to opuštěné továrny, historické stavby, podzemní komplexy nebo vily, které kdysi kypěly životem, ale dnes je pohlcuje příroda a zub času.
Nepsané pravidlo urbexu zní jasně: Nic neodnášej, nic nenič, zanech místo tak, jak jsi ho našel. Urbexeři by měli ctít atmosféru těchto míst a nezasahovat do jejich podoby – jedinou věcí, kterou si odnášejí, jsou fotografie a zážitky.
Urbex se pohybuje na tenké hraně zákona. Může zahrnovat neoprávněné vniknutí na cizí pozemek, vloupání – tedy nedovolené vniknutí do objektu, nebo dokonce porušení domovní svobody, pokud by někdo vstoupil do obydlí proti vůli majitele. Zkrátka, než se do něčeho pustíte, je dobré si uvědomit, že nejen budovy, ale i zákony mají své hranice.
Jaká místa lze objevit?
Urbexová komunita vyhledává rozmanité lokace, které nabízejí unikátní pohled do minulosti. K nejčastěji zachycovaným místům patří:
- Továrny a průmyslové areály – staré textilky, elektrárny či doly, kde ještě zůstaly stopy po někdejších dělnících.
- Sanatoria a nemocnice – prostory s mrazivou atmosférou, v nichž lze najít staré lékařské vybavení či operační sály.
- Zámky a vily – dříve honosná sídla, dnes už jen tiší svědkové uplynulých dekád.
- Bunkry a vojenské objekty – místa s pohnutou historií, často s dochovanými mapami, nápisy či artefakty.
- Železniční stanice a depa – chátrající budovy, kde stále stojí zapomenuté vagóny či stroje.
Na prvním místě musí být bezpečnost
Při vstupu do opuštěných budov je zásadní podmínkou dbát o svou vlastní bezpečnost. Mnohé objekty jsou už v havarijním stavu, a mohou tak skrývat nebezpečí v podobě nestabilních podlah, ostrých předmětů či nechráněných šachet. Urbexeři proto dodržují následující zásady:
- Vždy je vhodné mít s sebou společníka.
- Používat kvalitní baterku a pevnou obuv.
- Dát někomu vědět, kam se chystám.
- Vyhnout se místům, která jsou zjevně nebezpečná nebo přísně hlídaná.
Etika urbexu
Správný urbexer ctí místo, které navštěvuje. Ničení, odnášení předmětů či graffiti apod. nemají s pravým urbexem vůbec nic společného. Cílem je zaznamenat atmosféru místa a podělit se o ni s ostatními prostřednictvím fotografií, nikoli je poškodit.
Kde hledat inspiraci?
Pokud vás urbex zaujal, můžete hledat tipy v komunitách na sociálních sítích, sledovat dokumenty či blogy nadšenců, kteří se tomuto koníčku věnují – doporučuji například navštívit web urbex.cz, který se zaměřuje na český urbex a tuto problematiku všeobecně. U nás pravdpodobně první urbexový web nese název Kafelánka, vznikl roku 2004 a zabývá se zapomenutými místy v Brně a jeho jednotlivých částech. Přestože mnohé lokace drží urbexeři v tajnosti, aby je tak chránili před vandaly a zloději, existují i legální cesty, jak se do některých z nich můžete podívat – například v rámci organizovaných prohlídek.