Proč se Trump přiklání víc k Putinovi a kritizuje Zelenského? Děsivý obrat v USA zmátl i ruské elity

  • Děsivý obrat v USA: Proč se Trump přiklání víc k Putinovi a kritizuje Zelenského?
    Autor: for,ČTK - 
    24. 2. 2025
    05:00

    Prezident USA Donald Trump stihl za měsíc v úřadu šokovat nejen Evropu tím, jaký přístup zvolil k Ukrajině a prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Překvapena větším příklonem k Rusku je dle zvěstí i samotná Moskva. Jelikož Spojené státy za Joea Bidena platily za velkého podporovatele Zelenského Ukrajiny, zamotal Trump svým obratem hlavu i řadě podporovatelů. Co stojí za jeho otočkou? Kromě averze Trumpa k Zelenskému v tom zahraniční analýzy vidí některé zjevné, ale i skrytější vlivy – od Trumpova obchodního myšlení a pragmatismu přes touhu po rychlém politickém triumfu, možná snad i nobelovce za mír, až po neznalost vztahů ve východní Evropě. 

  • 1.Touha po Nobelovce

    Za stávající inklinací Donalda Trumpa k Rusku je podle amerických médií několik faktorů. Jedním z nich může být podle analýzy Stephena Collinsona pro CNN i jistá touha po rychlém politickém triumfu a touha po Nobelově ceně za mír.

    „Spravedlivé ukončení konfliktu se však neslučuje s rychlou nápravou situace, protože ta představuje existenční problémy pro Ukrajinu a evropskou bezpečnost,“ uvádí se v článku. 

    Podle analytika je klíčové, zdali i v tomto rychlém tempu dokáže do dohod pojmout kritické detaily míru, který umožní Ukrajině přežít, ale zároveň tento mír udržet. 

    Komentátoři nicméně upozorňují na to, že jistý „úspěch“ už má Trump minimálně za sebou a místo debat nad tím, jestli válka skončí, se teď hovory točí kolem toho, jak to bude vypadat.

    „Trump vyjádřil realitu, kterou si mnoho amerických i evropských představitelů řeklo jen soukromě – že Ukrajina nemůže válku vyhrát a vyhnat Rusko z celého území,“ uvádí analytik.

    Video  Klvaňa o spolupráci Trumpa a Muska: Šéf sítě X se do vlády nehodí. Měl by být v hledáčku bezpečnostních služeb.  - Pavlína Horáková/Jan Jedlička/Blesk
    Video se připravuje ...

  • 2.Příliš obchodní pohled

    Problémem může být i to, že Trump méně rozumí rizikům na Ukrajině a na Blízkém východě – i vzhledem k jeho postojům ke Gaze –, a jeho pohled na krize tak může být až příliš obchodní. A chce se s Rusy dohodnout.

    Vladimir Putin přitom podle expertů ideologicky věří, že má nárok na celou Ukrajinu a že by si ji mohl postupem času skutečně nárokovat, kousek po kousku. Některá území již nyní Rusové ovládají a v případě rychlého míru jsou pravděpodobné i jejich územní zisky na Ukrajině.

    „Věří tomu. Historicky tomu věří a nemyslím si, že se spokojí s něčím jiným než s šancí vzít si nakonec celou Ukrajinu,“ řekla během týdne Wendy Shermanová, bývalá úřednice ministerstva zahraničí během vlády Joea Bidena. Shermanová se účastnila rozhovorů s Ruskem v roce 2022 těšně před počátkem invaze. 

    Prezident USA Donald Trump (únor 2025) Prezident USA Donald Trump (únor 2025) | ČTK / AP / Uncredited

  • 3.Silný mandát, silný prezident

    Další věcí, která podle experta může Trumpa více táhnout k Putinovi, je i síla mandátu jednotlivých prezidentů. Analytici tím naráží na prezidentovo prohlášení o údajně slabé občanské podpoře Zelenského, což vyvolalo další sérii roztržek mezi hlavami státu.

    Trump totiž převzal nepodložené a lživé informace o tom, že má Zelenskyj podporu pouze 4%. Jde přitom o číslo, kterým šermuje ruská propaganda. 

    „Toto je další ruské prohlášení, kterého se Trump chytil, i když představa, že Putin, který svou dlouhou vládu udržuje fingovanými volbami, má jakoukoli důvěryhodnost, je absurdní,“ uvádí analytik. 

    Zelenskyj na to reagoval slovy, že Trump žije v dezinformacích, což podle expertů Trumpa nahněvalo a vedlo k ostřejším výrokům, jako byl ten o diktátorovi Zelenském. 

    Video  Víte, že... Ukrajinský prezident Zelenskyj tančil v televizi a hrál v seriálech?  - Pavlína Horáková
    Video se připravuje ...

  • 4.Historické přátelství i křivdy

    Klíčová je i historická nevraživost mezi Trumpem a Zelenským a naopak dlouhodobější příklon prezidenta USA k Rusku. Média připomínají rok 2016, kdy se šetřila spojitost Ruska s americkými prezidentskými volbami.

    Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller tehdy neposkytl dostatek důkazů, že by Trump s Ruskem uzavřel tajnou dohodu, nicméně podle hodnocení zpravodajských služeb se Rusko aktivně snažilo pomoci Trumpovi vyhrát. 

    Trump se také rád chlubí tím, že Putin se vyhnul svým plánům s Ukrajinou v době, kdy byl Trump poprvé v Bílém domě. O Putinovi se také mnohdy vyjadřoval pochvalně. Označil jej za důvtipného a ocenil jeho sílu i v době, kdy už shromažďoval své vojáky u hranice s Ukrajinou. 

    Putin na telefonu

    Analytici serveru ABC hovoří o tom, že navíc neexistují důkazy, že by spolu Putin s Trumpem přestali mluvit, když Trump po prvním období opustil Bílý dům. Kniha novináře Boba Woodwarda vydaná koncem loňského roku podle serveru podrobně popisuje sedm telefonátů mezi touto dvojicí, které se údajně uskutečnily až poté, co Trump opustil Oválnou pracovnu. 

  • 5.Nátlak na Zelenského i pochvala od Putina

    Odborníci také připomínají nátlak na ukrajinského prezidenta, kterého se Trump dopustil v souvislosti s rokem 2020, kdy po něm požadoval šetření a vytáhnutí špíny na Joea Bidena a jeho syna Huntera výměnou za vojenskou pomoc. 

    Putin během minulého měsíce Trumpa rovněž „chválil“, jak připomíná Reuters. Řekl, že měl vždy s Trumpem „pragmatický vztah založený na důvěře“, a podpořil Trumpovo tvrzení, že v roce 2020 byl vítězem právě on a nikoliv Joe Biden. Putin také obdivně mluvil o Trumpově odvaze, když se ho loni střelec pokusil zavraždit, a řekl, že se choval jako „skutečný muž“.

    Pořadatelství MS ve fotbale: Donald Trump převzal míč od Vladimira Putina (2018). Pořadatelství MS ve fotbale: Donald Trump převzal míč od Vladimira Putina (2018). | Kreml

  • 6.Zmatek mezi Rusy

    Trumpova snaha o tání v americko-ruských vztazích přitom překvapila a zmátla hodně lidí i v Moskvě, rozpoltila ruské elity a nabourala klíčové mýty pěstované ruskou propagandou.

    Zatímco někteří příslušníci elit začali oprašovat své bankovní karty Visa a MasterCard v naději, že skončí odstřižení od Západu, jiní varují před případnou nastraženou pastí, upozornil server The Moscow Times, v Rusku zakázaný.

    Trumpovy první kroky v zahraniční politice, zejména ohledně války na Ukrajině a vztahů s Moskvou, šokovaly Evropu. Ale také přiměly ruské představitele, diplomaty, podnikatele a propagandisty ke snaze pochopit měnící se realitu, tvrdí zdroje internetového listu pod podmínkou anonymity.

    Šance na dohody a potíž pro propagandu

    Snížení napětí vyvolalo rozporuplné reakce v politické a podnikatelské elitě. Někteří si od Trumpa slibují, že otevře nové příležitosti. „V mých kruzích to lidé převážně spolkli,“ tvrdí zdroj z velké polostátní korporace o víře v usmíření mezi Moskvou a Washingtonem. „Každý je unavený válkou. Myslí si, že Putin vyhrál a Trump je obchodník zvyklý uzavírat dohody,“ dodal.

    Snad nikde však není tento otřes tak zjevný jako v prokremelských médiích, která léta vykreslovala Spojené státy jako úhlavního nepřítele. Ale Trumpova snaha o dialog s Moskvou a otevřená kritika Zelenského přiměly ruské úředníky upravit poselství vysílané ze státních médií, tvrdí dva zdroje z prostředí ruské vlády.

    Summit Trump-Putin v Helsinkách (2018) Summit Trump-Putin v Helsinkách (2018) | Kreml

  • 7.Zaskočený Kreml

    „Světový názor, jaký jsme si roky budovali za velké náklady, je teď v troskách,“ uvedl zdroj z Kremlu, zapojený do ideologického plánování. „Bývalo to krásně jednoduché: Washington je nepřítel a Evropa jako poslušný satelit pouze plní jeho příkazy,“ dodal.

    Skoro dvě desetiletí Putin a jeho nejbližší spolupracovníci tvrdili, že ruské konflikty byly vyrobeny ve Washingtonu a že evropští vůdci přeťali svazky s Moskvou na americký nátlak.

    Ale Trumpovy hrátky zkazily Moskvě tento scénář. Zatímco Trumpova administrativa zahájila dialog s Ruskem, evropští vůdci pokračují v podpoře Ukrajině, a odporují tak letité kremelské propagandě líčící kontinent jako sféru amerického vlivu.

    Video  Víte, že... děti Donalda Trumpa  - Bára Holá/Jan Jedlička
    Video se připravuje ...

  • 8.Zdržet se urážlivých gest

    Také v ruských médiích se začínají projevovat známky ideologického posunu. „Rád bych ve federální televizi řekl, že samozřejmě idea nějakého monolitického anglosaského spiknutí, které zavinilo všechny naše potíže, je nepřesvědčivá a neproduktivní,“ prohlásil na obrazovce stanice Rossija 1 Jevgenij Minčenko, politický analytik spjatý s Kremlem.

    Od ruské anexe Krymu a hybridní invaze na východě Ukrajiny v roce 2014 bylo protiamerické cítění oporou veřejného diskurzu v Rusku.

    Zákaz rohožek s Trumpem

    Na náraznících aut se objevily hanlivé nálepky na adresu amerického prezidenta Baracka Obamy, státní televize žertovala na účet Joea Bidena. Ale teď Kreml vydal přísný pokyn státním médiím a úředníkům zdržet se urážlivých gest na adresu nového amerického prezidenta.

    Ve Stavropolu na jihu Ruska místní poslanec z vládnoucí strany Jednotné Rusko dostal nařízeno odstranit rohožku s Trumpovou tváří, kterou měl před kanceláří.

  • 9.Anglosaský nepřítel, či přítel?

    Hodně Rusů však zůstává skeptických. „Někteří tomu nevěří, myslí si, že je to jen cirkus, že skutečná rozhodnutí nepřijímá Trump, ale ‚deep state‘,“ řekl jeden ruský diplomat. „(Sblížení s USA) je iluze! Jen jedna jediná věc je horší než anglosaský nepřítel – a to je anglosaský přítel!“ prohlásil někdejší vysoce postavený vládní úředník, který nyní pracuje ve státní firmě.

    Nedůvěra v Trumpa se tak projevuje dál... „Trump je talentovaný umělec a mistrný stratég. Láká nás do dlouho připravovaného pasti, která má Rusko ohromit, pak oslabit a podmanit. Intriky USA, NATO a Evropské unie jsou součástí koordinované politiky. Nesmíme jim věřit!“ varoval další ruský diplomat.

    2019: Donald Trump a Vladimír Putin na summitu G20 2019: Donald Trump a Vladimír Putin na summitu G20 | Reuters

Video se připravuje ...
Další videa