Ruská hrozba: Po zamrazení konfliktu přijde útok na NATO, obávají se v Pobaltí. Sabotáže v Evropě jako testy?

  • Ruská armáda na Ukrajině
    Autor: DVL,lig,ČTK - 
    26. 2. 2025
    05:00

    Lotyšsko varuje před další ruskou invazí. Pokud by došlo k zamrazení konfliktu na Ukrajině, Rusko by mohlo přeskupit síly a připravit se na válku proti NATO, varovaly lotyšské bezpečnostní služby. Podle šéfa Úřadu pro ochranu ústavy pobaltského národa (SAB) Egilse Zviedrise si Rusové sabotážemi, které provádějí po Evropě, pravděpodobně testují reakci, píše americký deník The New York Post. Před nebezpečím pro další státy nedávno varoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

    Pauza ve válce na Ukrajině dovolí Rusku přeskupit síly a připravit se na útok na NATO a evropské státy do pěti let, varovaly v pondělí lotyšské bezpečností služby.

    Úřad pro ochranu ústavy pobaltského národa (SAB) vyhodnotil, že Rusko nemá v současné době dostatek sil a prostředků na to, aby mohlo ohrožovat NATO kvůli „nákladné invazi“ na Ukrajinu – ale to by se časem mohlo změnit.

    „Každopádně pokud dojde k tomu, že válka bude ‚zmražena‘ a Rusko už nebude mít tak vysoké ztráty během útoků na Ukrajinu, Moskva by byla schopna zvýšit svou vojenskou přítomnost vedle severovýchodního křídla NATO, včetně Pobaltí, a to do pěti let,“ varuje zpráva SAB.

  • 1.Sabotáže jako testy?

    Lotyšsko naznačilo, že vytrvalost Ukrajinců spolu s evropskými a americkými sankcemi oslabily Moskvu a snížily její schopnost vést budoucí válku. Nicméně přesné číslo válečných obětí dosud nebylo nezávisle ověřeno, Kyjev odhaduje, že v konfliktu bylo zabito 250 000 Rusů a západní zpravodajské služby hovoří dokonce o 800 000 zraněných nebo zabitých.

    USA v pondělí zahájily neformální mírová jednání s Moskvou. Šéf SAB Egils Zviedris řekl, že je nezbytně nutné, aby vyjednávači vzali v potaz „dlouhodobé“ účinky okamžitého příměří vzhledem k tendenci Ruska válčit na východě Evropy. Rusko anektovalo ukrajinský Krym v roce 2014 a v roce 2022 zahájilo další invazi.

    Zpráva SAB také obvinila Rusko ze sabotáží po celé Evropě, což označila za přípravy na „skutečnou vojenskou konfrontaci“. „Je velmi pravděpodobné, že ruské služby testují evropskou reakci a schopnost zabránit takovým incidentům,“ uvedl SAB k podezřelým útokům.

    Toto varování přichází jen týden poté, co dánské zpravodajské složky rovněž varovaly, že by Rusko mohlo být připraveno vést válku s NATO během příštích pěti let.

  • 2.Poslední útok na podmořský kabel

    Švédské úřady vyšetřují další poškození podmořského kabelu v Baltském moři, kde se za poslední dva roky Švédsko i další země potýkaly s několika takovými incidenty. Informují o tom agentury Reuters či AP, zatímco finská telekomunikační společnost oznámila drobnou závadu na kabelu spojujícím Finsko a Německo. Ten byl poškozen již v minulých měsících, nyní podle operátora dál funguje.

    Finská státem kontrolovaná společnost Cinia po prvních zprávách o švédském vyšetřování oznámila, že zaznamenala problém u svého optického kabelu C-Lion1. Ten byl loni v listopadu několik dní mimo provoz po jiném incidentu, za nímž mohla podle operátora být „vnější síla".

    Švédská pobřežní stráž dnes uvedla, že vyslala plavidlo na místo incidentu u ostrova Gotland, který leží mezi jižním pobřežím Švédska a Pobaltím. „Dostali jsme informace o podezření z narušení kabelu a prokuratura se rozhodla zahájit předběžné vyšetřování," cituje Reuters prohlášení mluvčího.

    Švédská policie později uvedla, že vede vyšetřování pro podezření ze sabotáže. „Spolupracujeme s relevantními úřady a v tuto chvíli nemáme žádné další informace ke zveřejnění," citovala z prohlášení agentura AP.

  • 3.Varoval i Zelenskyj

    Také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj varoval, že Vladimir Putin má v hledáčku pět dalších evropských zemí, píše britský deník The Sun.

    Zelenskyj hovořil o pěti zemích, které jsou všechny východoevropskými státy, mají s Ruskem společnou historii, mají ruské obyvatelstvo nebo byly součástí Sovětského svazu.

    Řekl, že Putin by mohl tyto populace použít jako záminku k invazi – jako to udělal s Krymem.

    Zelensky jmenoval Polsko, Slovensko, Lotyšsko, Estonsko a Moldavsko. „Když máte rusky mluvící lidi nebo jejich kořeny nebo jejich rodiny… je to naše historie… pak jste v ohrožení,“ uvedl prezident. „Na samém začátku řekli, že naše území neokupují... že brání rusky mluvící lidi."

    20:01
    Dnes

    Olympijské hry 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo budou bez zástupců Ruska a Běloruska v týmových soutěžích. Zákaz startů družstev z obou zemí, který je platný od invaze na Ukrajinu v roce 2022, potvrdil podle agentur Reuters a SID Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Padla tak možnost, že by se v hokejovém turnaji představila ruská sborná.

    „Doporučení výkonného výboru MOV z března 2023 týkající se týmů sportovců s ruským pasem zůstává v platnosti,“ uvedl MOV. „Je založeno na skutečnosti, že skupinu neutrálních individuálních sportovců nelze ze své podstaty považovat za tým. Bereme na vědomí, že IIHF potvrdila, že se bude tímto doporučením řídit,“ dodal.

    19:32
    Dnes

    Ruské ministerstvo práce a sociálních věcí objednalo více než 307 900 úmrtních listů pro rodiny vojáků, kteří byli během invaze na Ukrajinu, informoval 27. května nezávislý ruský portál Verstka s odvoláním na oficiální údaje o veřejných zakázkách.

    Ačkoli takové dokumenty byly vydávány i před válkou, Verstka poznamenala, že rozsah současných nákupů značně převyšuje úroveň před invazí. Před rokem 2022 počet certifikátů pro příbuzné zemřelých vojáků trvale klesal.

    18:04
    Dnes
    !

    Ruský prezident Vladimir Putin si zahrává s ohněm a neuvědomuje si, že kdyby nebylo amerického prezidenta Donalda Trumpa, staly by se už Rusku skutečně zlé věci. Trump to dnes bez podrobností uvedl v příspěvku na své sociální síti Truth social.

    Trump původně sliboval ukončit ruskou agresi vůči Ukrajině hned první den po svém návratu do Bílého domu a opakovaně z války vinil především napadenou a stále se bránící Ukrajinu. V posledních dnech po neúspěšné snaze o třicetidenní příměří a stupňujících se ruských útocích proti Ukrajině však přitvrdil svou rétoriku vůči Kremlu. Několikrát naznačil, že zvažuje další sankce proti Rusku, dosud o nich ale nerozhodl.

    Zobrazit celý online

    Video  Ministr vnitra Rakušan v Epicentru: Česku bezprostředně útok nehrozí. A přehlasovat veto prezidenta kvůli platům, může být složité.  - Daniel Kraus/Blesk/Jan Jedlička
    Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa