Řádí Etna i sopka na Havaji: Láva se valí sněhem, láká davy zvědavců

Autor: pip, Mii, ČTK - 
14. února 2025
16:18

Havajská sopka Kīlauea se opět probudila a dala o sobě vědět mohutným výbuchem. Erupce začala v úterý na vrcholovém kráteru v národním parku Havajské vulkány, asi 320 kilometrů jihovýchodně od Honolulu, píše server Dailymail. Není navíc jediná, pokračuje aktivita i italské Etny, kde se láva valí sněhem a láká davy turistů.

Výbuchy na Havaji s přestávkami pokračují doposud a výrony lávy dosahují výšky od 5 do 60 metrů. Jde již o devátou erupci od loňského prosince. Naštěstí lávové proudy zatím nezasáhly obydlené oblasti. Aktivita sopky přitahuje zvědavě, a je dokonce možné ji sledovat v přímém přenosu Havajské sopečné observatoře.

Hrozí hlavně plyn a popel

„Současná nebezpečí zahrnují emise sopečných plynů a větrem unášené sopečné sklo ve formě tenkých vláken (zvaných Peléiny vlasy), které mohou mít dopad na národní park a okolní komunity,“ uvedla v prohlášení Havajská sopečná observatoř, která spolupracuje s americkou geologickou službou. Peléiny vlasy nesou jméno po havajské bohyni sopek Pelé a svým vzhledem připomínají chomáče vlasů. Ve skutečnosti jde o nebezpečně ostrá skleněná vlákna. Největší hrozbou však zůstává sopečný plyn a popel, které mohou dráždit oči a dýchací systém. Mezi nejčastější příznaky patří zvracení, závratě, bolesti hlavy, potíže s dýcháním, poruchy vidění a třes.

Nejaktivnější sopka Havaje

Kīlauea je jednou z nejaktivnějších sopek na Zemi a zároveň nejaktivnější z pěti sopek, které dohromady tvoří Velký ostrov. Tato sopka vysoká 1247 metrů je stará 210 000 až 280 000 let, ale nad hladinu moře »vyrostla« až před zhruba 100 000 lety. Nejdelší a nejničivější zaznamenaná erupce trvala od ledna 1983 do dubna 2018 a způsobila značné škody na majetku, včetně zničení dvou měst v roce 1990 a proslulé pláže s černým pískem.

Zasněžená Etna

Při životě je momentálně i Etna na Sicílii, která je s 3350 metry největší aktivní sopkou v Evropě. Doutná prakticky neustále. Má několik hlavních a na tři sta menších kráterů, z nichž také vyvěrá horká pára a plyny. Od roku 2013 je Etna zapsána na seznamu přírodních památek světového dědictví UNESCO.

V současnosti je erupce na Etně o to zajímavější, že se na jejím vrcholu nachází sníh. Láva se tak valí po bílé pokrývce. Aktivita Etny se zvýšila v posledních dnech, informuje televize BBC.

Výbuchem hrozí i aljašský stratovulkán

S padesátiprocentní pravděpodobností hrozí výbuch i 3374 metrů vysokému stratovulkánu v Aleutském oblouku Aljašky. Za posledních deset měsíců zde bylo zaznamenáno neobvykle velké množství malých zemětřesení. Sopka se nachází necelých 124 kilometrů od Anchorage, největšího města státu, kde žije téměř 300 000 lidí. Díky své poloze však přímo nikoho neohrožuje.

Blanka Hlomova ( 14. února 2025 17:06 )

A mají ty vulkany emisní povolenky od EU? Zakázat erupce!

Zobrazit celou diskusi