Expert o výzvách na TikToku: Děti nerespektují limity, netuší, co se může stát. Jak je ochránit?
Paracetamolová výzva, Blacout challenge mebo Fire Challenge a mnoho dalších. Internetové výzvy na TikToku, které děsí nejen rodiče, ale i lékaře a širokou veřejnost. Kdy jsou za hranou a jak před nimi děti varovat a uchránit, aby neměly fatální následky? Nejen na to v Epicentru moderátorce Báře Holé odpovídal profesor a odborník na kyber prostředí a vedoucí projektu E-Bezpečí, profesor Kamil Kopecký z Univerzity Palackého v Olomouci.
První masovější zasažení České republiky rizikovými výzvami bylo už v roce 2017, kdy se objevila výzva Modrá velryba.
„Děti napodobovaly příkazy, které byly uvnitř této výzvy schované. My sami v poradně E- Bezpečí jsme evidovali minimálně 40 případů dětí, které se setkaly s tou výzvou. Dokonce jsme měli i případy, kdy si děti vyřezávaly žiletkou do nohy symbol té velryby, což byl jeden z úkolů. A ta výzva putovala Českou republikou zhruba měsíc a potom to postupně utichlo,“ uvedl v Epicentru Kamil Kopecký.
Fenomén, který může ublížit
A postupně se objevovaly další a další, některé si vyžádaly dokonce oběti na životech. Podle profesora Kopeckého děti vůbec netuší, co se vše se může stát v momentě, kdy se rizikovou výzvu pokusí napodobit.
„Nebezpečné výzvy jednoznačně patří k fenoménům, které mají na děti dopad a mohou jim ublížit,“ dodal Kopecký s tím, že největší ochrana a způsob, jak děti před tímto varovat, je prevence. Dobrým pomocníkem může být rodičovská ochrana.
Obsah neodfiltrujete
„Musíme si uvědomit, jak fungují ty systémy rodičovské ochrany. Oni fungují tak, že vy můžete třeba limitovat konkrétní aplikaci, takže můžete nastavit, aby dítě nemohlo používat aplikaci déle než hodinu nebo nemohlo ji používat v noci. Ale nejste úplně schopni odfiltrovat jakýkoliv obsah, protože když se podíváte na video, na kterém někdo maluje nějaké obrazce hořlavinou na zrcadlo, tak to vlastně není nebezpečný obsah. Tam není důvod, aby ta Parental Control aplikace vyhodnotila tohle chování jako něco, co je nebezpečné,“ upřesnil Kopecký s tím, že regulovat se dá například chatování, což se hodí v situacích, kdy chcete omezit komunikaci svého dítěte s někým dalším. Co ale ovlivnit nemůžete, jsou právě výzvy, které často nejsou nelegální.
Výzvy nejsou nelegální
„To není nelegální obsah, to je prostě obsah, který může být nebezpečný v momentě, kdy se to zvedme, ale taky nemusí být nebezpečný vůbec, pokud prostě to dítě se nepopálí, pokud se to dítě nepoleptá, tak se mu vlastně reálně nic nestane, takže je velmi obtížné nastavit hranice regulování toho obsahu,“ dodal Kopecký, podle kterého v České republice velká část dětí nerespektuje ani žádné věkové hranice, od kdy mohou sociální sítě používat.
Kde jsou limity?
„Dítě si může samo bez souhlasu rodičů vytvářet účty na sociálních sítích až od 15 let. Ale když se podíváme do statistik, tak jasně vidíme, že TikTok a další aplikace používají děti, kterým je 12 let, kterým je 11 let, kterým je 13 let a tyto děti by to správně měly mít se souhlasem rodičů. Navíc ty sociální sítě mají i nastavený nějaký minimální věk i v situacích, kdy máte ten souhlas rodiče, takže velká část dětí zkrátka nerespektuje tyto limity, velká část rodičů nerespektuje tyto limity a pak zkrátka dochází k situacím, kdy to dítě narazí na něco, co není schopno vyhodnotit, napodobí tón a může dojít k nějakému problému,“ dodal Kopecký a upozornil nato, že spousta rodičů netuší ani to, na jaké nebezpečné výzvy může jejich dítě na sítích narazit.
„Za mě je velmi důležité především informovat, dávat tu osvětu, učit mladé lidi, učit rodiče, vysvětlovat jim ta rizika a má to větší vliv než ta legislativa. Takže i kdybychom snížili teď věkovou hranici pro TikTok třeba na 12 let, tak pokud nebudeme mít, jak zjistit, kdo je ten uživatel, tak to opatření nebude mít efekt,“ uzavřel Kopecký.
Přesně, od toho jsou rodiče, aby své dítě kontrolovali.