„Sv*ně se přihlásily samy.“ Vládní muž Foltýn hájil kontroverzní výrok na výboru ve Sněmovně
Ve Sněmovně zasedají tento týden výbory, ve středu to byl i Výbor pro mediální záležitosti, na který zavítal vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn. A debata se stočila i k Foltýnovu loňskému kontroverznímu výroku, kdy označil podporovatele režimu ruského prezidenta Vladimira Putina mimo jiné za sv*ně. Jak Foltýn svá slova obhajoval?
Na Foltýna se kvůli slovům ve výboru obrátil poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Ptal se ho, jak to je s Foltýnovým výrokem o hloubení příkopů kolem takovýchto lidí, jak takové příkopy budou kopat a co to má znamenat.
Foltýn řekl, že má na mysli virtuální příkop kolem lidí, kteří omlouvají ruskou válečnou agresi a zločiny. „Žádného konkrétního člověka jsem neoznačil za svini. Oni se všichni přihlásili sami,“ poznamenal.
Foltýn tak navázal na svůj loňský výrok. „Proč někdo vůbec může obdivovat, omlouvat, anebo dokonce blahořečit tak neuvěřitelně zrůdný režim, jako je třeba současný Putinův režim. Velmi často to jsou lidé, kteří jsou nešťastní, zapšklí, zahořklí, smutní, opuštění anebo mají jenom životní smůlu, anebo jsou to prostě jenom sv*ně,“ tvrdil Foltýn na konferenci Bezpečnost státu a pseudokonzervativní hnutí ve Sněmovně v září 2024, kde se v panelu, kterého se účastnil, řešily vlivové operace Ruska a Číny ve střední Evropě.
Jména spolupracovníků tají. Radši
Foltýn poslancům na výboru také řekl, že existují důvody, aby nezveřejňoval jména svých spolupracovníků. Podle jeho vysvětlení jde o referenty, kteří na úřadu vlády pracovali již dříve.
Zveřejnění jmen by podle něj znamenalo vystavit tyto lidi šikaně, kterou zažívá i on sám. Varoval, že v takovém případě tito lidé už nebudou chtít pro stát pracovat.
Poukazoval například na výhrůžky, kterým čelí na sociálních sítích. Když jeho děti vidí nápis „Žid Foltýn bude viset“, vysvětlují si ho velmi špatně a mají obavu, že ho někdo zabije. Dodal, že až ve své funkci skončí, uleví se mu.
Komunikační karty pro poslance
Foltýnův odbor strategické komunikace státu přitom rozeslal právě poslancům komunikační karty, které podle Foltýna nejsou od toho, aby poslance poučovaly, ale jsou službou.
Pokud je poslanci nebudou chtít, nebudou je dostávat. Pokud by je chtěli v jiné formě, pak jim odbor strategické komunikace vyhoví, uvedl na mediálním výboru Foltýn.
Vládní koordinátor strategické komunikace státu byl na výbor poslanci pozván proto, aby je informoval o činnosti svého odboru. Na komunikační karty se Foltýna ptal rovněž poslanec SPD - tentokrát Marcel Dlask. Ptal se například, zda budou tyto karty pokračovat a zda je takový postup v souladu s demokratickými principy.
Kritika z ANO nejen za karty
Foltýn odpověděl, že v tom nevidí nejmenší ohrožení demokratických principů. Pokud si to poslanci nebudou přát, tak jim nebudou chodit, dodal. Poslanci obdrželi tyto karty letos v lednu v souvislosti s výročím upálení studenta Jana Palacha v roce 1969.
Foltýn si za to již v lednu vysloužil kritiku například od předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Předseda mediálního výboru Patrik Nacher (ANO) k tomu na výboru řekl, že karta se z marketingového hlediska povedla, protože se o ní všude mluvilo. Dodal, že karty bude rád dostávat, protože chce vědět, na čem Foltýnův odbor pracuje.
Babišův útok: Magor a zbytečný pán
Do Foltýna přitom přímo na sněmovním plénu šil v lednu sám šéf ANO Andrej Babiš. „Bod se jmenuje Plukovníkova instruktáž, co si máme myslet o Palachovi, a vyhlídky, že příště všichni dostanou mávátka a povinný nástup do průvodu jako za totality. Foltýn se jmenuje magor. Já vím, že jste ho vyhodila, paní ministryně. Potom si ho vzali na Hrad a zase ho vrátili, toho magora, na Úřad vlády,“ urážel Foltýna Babiš.
Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) Babiše napomínala.: „Ano, magor bychom tady také, pane poslanče, používat neměli...“
„Čekal jsem, že mi ten pán, ten zbytečný pán, který nás stojí desítky milionů na úřadě, že mi pošle komunikační kartu, když nám poslal komunikační kartu, abychom věděli, co máme říkat na výročí sebeupálení Jana Palacha - no, tak to neposlal. Tak za co bere ty prachy, paní ministryně? Za co? Neposlal mi instrukci! A 1. května čekám mávátka jak za totality, 1. květen půjdeme, Foltýn v čele průvodu, tak to je další bod,“ dodával Babiš.
Foltýn: Slova o magorovi nechápu
„Nechápu, co mu vadí na prosbě připomenout památku Jana Palacha. Vždyť on sám se k tomuto tématu vyjádřil na sociálních sítích. O to víc nechápu, proč má potřebu se vyjadřovat ke komukoliv, kdo slouží státu, jako o magorovi,“ reagoval pro CNN Prima News Foltýn.
„Bavíme se o jednom z největších příběhů naší historie – což příběh Jana Palacha nepochybně je –, takže nedokážu pochopit, proč to někomu proboha vadí a má za potřebí se k tomu vyjadřovat touto agresivní formou (...) Jestli to (komunikační karty) poslanci smažou nebo použijí, už je jejich věc. Ohledně slov o ‚průvodech jako za totality‘ si nejsem jistý, jestli je s jeho minulostí vhodné, aby se vyjadřoval tímto způsobem o tom, co kdo dělal a nedělal za totality,“ dodával Foltýn.
A má pravdu.