Sněmovna poběží standardně už jen pár měsíců. Co za zajímavé oficiální akce ji za tu dobu čekají a co ji čeká do voleb? Vrací se lidové kroje i otevření pro veřejnost. U odcházejících poslanců se bude počítat odstupné: Pirátka Klára Kocmanová si například přijde na »výslužku« 660 tisíc korun a lidovec Ondřej Benešík 770 tisíc. Nárok na něj totiž mají ti, kteří se již do poslaneckých lavic v nové Sněmovně, jejíž hlavní sál čeká letní renovace, na podzim po volbách vracet ať už dobrovolně, nebo z vůle voličů vracet nebudou.
Co chystá Sněmovna: Renovace sálu, návrat krojů i štědré odchodné pro poslance, co zmizí z lavic
1.Nárok na odchodné
Dvě stě zákonodárců prožívá v dolní komoře Parlamentu poslední rok tohoto funkčního období. Na podzim nás totiž čekají sněmovní volby, a to sice v závislosti na tom, kdy je vypíše prezident. Ten se již nechal slyšet, že se bude jednat o druhou půlku září, konkrétní termín ale zatím nezveřejnil. Aktuálním poslancům mandát skončí během října.
S koncem období se pojí fakt, že ne všichni poslanci budou chtít ve své politické kariéře pokračovat. Kvůli nepředvídatelnému fungování Sněmovny to již ostatně oznámila řada poslankyň a poslanců. V takovém případě jim náleží odchodné, které se počítá dle roků, které v tomto volebním období v dolní komoře Parlamentu strávili, plus jeden plat navíc.
Pokud tedy vydrželi v poslanecké lavici od začátku až do konce, připadne jim 5 platů. „Peníze budou vyplaceny nejpozději do února 2026,“ uvedl vedoucí Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek.
A na kolik si zákonodárci přijdou? Výše odchodného se počítá dle posledních platů v daném roce. Stanovení platů u politiků pro letošní rok nabralo nečekané zpoždění. Poslanci si je schválili nestandardně až během ledna, Senát si následně ponechal celou 30denní lhůtu, kterou má na projednání legislativy, a prezident, který odcestoval do zahraničí, je může podepsat až 17. února. Nicméně hlava státu slíbila, že schválenou úpravu podepíše.
Video Poslankyně Jílková a Ochodnická kritizují fungování Sněmovny: Milujeme své děti a muže, kandidovat znovu nebudemeVideo se připravuje ...2.Dostanou přidáno
Řadový poslanec by měl letos pobírat 109 500 korun. Pokud se tedy rozhodne nepokračovat a zasedal od 8. listopadu 2021, tedy od ustavující schůze Sněmovny, přijde si v rámci odchodného na »výslužku« 547 500 korun. Jenže mnoho poslanců je zároveň místopředsedy sněmovních výborů. V takovém případě by – za stejných podmínek – odcházeli s téměř 660 tisíci korunami.
Ještě lépe na tom ovšem bude případně předseda výboru, který by za stejných podmínek odcházel se 770 tisíci Kč. Místopředsedové komory by odcházeli s 1 044 000 korunami a šéfka Sněmovny by si pak přišla na odchodné ve výši téměř milionu a půl Kč.
Zatímco místopředsedy a předsedy výborů mezi těmi politiky, kteří již oznámili plánovaný konec, v současnosti najdeme, nutno podotknout, že nikdo z aktuálního vedení Sněmovny zatím neoznámil, že by neplánoval pokračovat. Otázkou samozřejmě je, zda politikův plán potvrdí i volič.
Video Babiš o růstu platů politiků o 7 procent: Nemravný návrh vlády a nenažranost!Video se připravuje ...3.Co Sněmovnu ještě čeká za události?
Řádné schůze v tomto volebním období nemají zákonodárci na programu do voleb, ale jen do konce června – zbývá jim tedy už jen necelých pět měsíců. Poté budou moci svolat schůzi mimořádnou, pokud bude potřeba něco projednat, nebo se něco z vládních priorit nestihne dokončit. Počet schůzí již ovšem nyní láme rekordy: příští týden se sbor sejde již po 129, mimořádných setkání byla přitom zhruba polovina.
Pro srovnání v minulém volebním oddobí 2017-2021 se poslanci a poslankyně sešli 117krát, z toho bylo 61 mimořádných schůzí. Velký počet řádných i mimořádných schůzí je podle koaličních klubů vládnoucí většiny dán obstrukcemi opozice, která navíc často dlouze hovoří již při schvalování programu schůze. V minulosti se navíc schůze zpravidla počítaly po dnech.
4.Návrat poslanců v krojích
V březnu, konkrétně 11. 3., čeká poslance podruhé den krojů a krajů. Ti zákonodárci, kteří vyznávají lidové tradice a folklór, mohou přijít »do práce« oblečeni v tradičních krojích. Jedním z iniciátorů je bývalý předseda Sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček, původem z Kroměříže.
Akce je nadstranická, a tak minulý rok mohl divák spatřit v kroji jak například šéfku hnutí ANO Alenu Schillerovou, tak třeba poslankyně Marii Jílkovou (KDU-ČSL) či Pavlu Pivoňku Vaňkovou (STAN). Nejen že se den neváže k jedné konkrétní straně, neváže se ani k jedné lokalitě – zatímco první dvě jmenované ženy jsou původem z jižní Moravy, Pivoňka Vaňková je z jižních Čech.
5.Den otevřených dveří
Den otevřených dveří 8. května umožní zájemcům navštívit prostory, kam se běžně lidé až tak často nedostanou. „Minulý rok se nám osvědčilo, že lidé chodí sami bez průvodce, takže toto hodláme letos zopakovat,“ uvedla ředitelka sněmovního Odboru médií a marketingu Gabriela Pavlíčková.
Sněmovna si v květnových dnech připomene taktéž kulaté výročí 80 let od konce druhé světové války, a to konkrétně se zaměřením na fungování tehdejšího zákonodárného sboru, tzv. Prozatímního Národního shromáždění, které bylo ustanoveno 28. října 1945 a fungovalo do roku 1946.
6.Schůze v létě? Jednalo by se jinde
Po červnu čekají přes léto poslance klasické sněmovní prázdniny, byť i v tomto období se mohou zákonodárci dle potřeby sejít. Museli by tak ale učinit v jiném sále než tom v ulici Sněmovní 4. Jednací sál, který koncem 18. století sloužil jako divadelní prostora Thunovského paláce, než jej roku 1801 koupili čeští stavové, kteří jej přebudovali na Sněmovnu, totiž čeká pravidelná rekonstrukce.
„Dochází k ní pravidelně na konci období. Začne v červenci a potrvá 6 týdnů, během nichž se vymění koberec pokrývající podlahu, dojde také na renovaci audiovizuálních služeb spojených s živým přenosem jednání a také hlasovacích zařízení,“ sdělil kancléř Sněmovny Plíšek. Budou také odstraněny případné nedostatky, co se omítnutí týče. Předpokládaná cena je dle Plíška vyčíslena na 6,5 milionu korun.
Případné náhradní jednací prostory ve Sněmovní 1 poslanci, pro které není toto období první, dobře znají – už zde totiž zasedali při stejné situaci v roce 2021. Tehdy musela proběhnout neodkladná rekonstrukce stropu, v sále bylo lešení (viz fotogalerie). Došlo i na potřebné opravy stěn včetně obnovení prvků barevnosti a zlacení. Jen za opravu stropu a stěn zaplatila tehdy kancelář Poslanecké sněmovny bez DPH necelých 5 674 000 korun. Jednací sál museli poslanci vyklidit i v letech 2017 nebo 2019. V minulosti se také rekonstruovaly i další síně, například tzv. Státní akta, která jsou reprezentačním prostorem.
Nejen vnitřek, ale i venek
Do června letošního roku by měla být také zahájena výstavba bezpečnostních sloupků ve Sněmovní ulici, což je projekt dlouhodobě připravovaný ve spolupráci s hl. m. Prahou. Čtyři výsuvné sloupky mají regulovat vjezd automobilů během krizových situací – běžně by byly zasunuté v zemi. Cena se podle původních odhadů měla pohybovat okolo 30 milionů korun.
Hlavně, že nezapomněli na sebe , až potáhnou na smetiště dějin, zmetci.