Dostavba Dukovan a další projekty: Budeme potřebovat až 4000 lidí, říká top manažerka ČEZ
Plánovaná dostavba Dukovan, postupné uzavírání uhelných elektráren; s tím souvisí i potřeba tisíců nových odborníků v technických profesích, a to v situaci, kdy zájem o tyto obory dlouhodobě klesá. Jak chce ČEZ zajistit dostatek kvalifikovaných lidí? A jak se největší česká firma vyrovnává s přísnými pravidly Evropské unie? Nejen o tom v Epicentru hovořila ředitelka divize Správa a členka představenstva Skupiny ČEZ Michaela Chaloupková.
Časový plán výstavby nových bloků v Dukovanech je poměrně jasný. V roce 2029 by se mělo takzvaně kopnout do země. V roce 2036 by měl být první dukovanský blok ve zkušebním provozu a o dva roky později by se měl spustit druhý. V příštích pěti letech by měla začít jednání o dalších blocích Temelína, a to bude znamenat i nábor nových zaměstnanců. A potřeba jich bude opravdu hodně.
„V nejbližších 10 letech budeme potřebovat až 4000 zaměstnanců. Ten nábor už začal teď, protože než ty lidi vyučíte, než je naučíte těm věcem, které potřebují pro provoz elektrárny, to trvá jako roky, takže my nabíráme už teď. V minulém roce jsme začali nabírat násobně víc zaměstnanců do jádra než v běžných letech. Ono se to trošku ale potkává i s tím, že v obou dvou těch jaderných elektrárnách dochází k věkové obměně. Kolegové, kteří třeba elektrárnu v půli osmdesátých let spouštěli, tak mají důchodový věk, takže se to tam pomalu začíná měnit,“ objasnila situaci Chaloupková.
Jsme dobrý zaměstnavatel
Podle Českého statistického úřadu studovalo na konci roku 2023 technické obory necelých 37 000 osob. Vysokou školu s technicky zaměřením ale absolvovalo v roce 2023 pouze 8131 inženýrek a inženýrů. Počet studentů technických oborů se oproti roku 2010 snížil o 40 %. Poptávka po technicky vzdělaných lidech naopak stoupá. I přesto se ale podle Chaloupkové daří sehnat lidi.
„Troufám si to říct, my jsme natolik dobrý zaměstnavatel, že nakonec zaměstnance najdeme, ale není to samo sebou, musíme prostě něco pro to dělat a my jsme hodně aktivní v podpoře vzdělávání právě proto, abychom měli nakonec dostatek absolventů jak středních, tak vysokých škol technického rázu, kteří pak k nám nastupují,“ dodala Chaloupková a vysvětluje i to, proč mladí lidé často volí jiné obory, než je právě technika.
Jde o přístup
„Já si to vysvětluji relativně jednoduše, prostě ta technika je těžká, je tam hodně matiky, je tam hodně fyziky a vůbec předmětů, které hodně dětí už od základních škol docela odrazuje, protože prostě jim přijdou, že jsou těžké. Já si nemyslím, že to tak je, je to spíš přístupem, jak to učíme, jak učíme matematiku, jak učíme fyziku, je to o hodně o přístupu, a to je podle mě ten nejzákladnější důvod, proč tam tolik dětí nejde. Že přeci jenom vystudovat, a nechci zlehčovat, ale vystudovat marketing nebo sociální vědy přeci jenom trošku jednodušší z pohledu těch předmětů, jako matika, fyzika, chemie a podobně,“ prozradila Chaloupková a dodala, že ČEZ o vlastní univerzitě aktuálně neuvažuje.
V současné době totiž spolupracují s více než stovkou škol, a to jak středních tak i vysokých.„Pro nás je logičtější, že spolupracujeme se stávajícími školami, máme skvělou spolupráci třeba se školou v Třebíči, odkud v podstatě ten, kdo ji absolvuje, může rovnou jít do Dukovan pracovat. V té střední škole, tak přímo reflektují ty naše požadavky na vycházející studenty a ten učební obor nebo to, co tam vyučují, prostě přizpůsobí našim podmínkám, což je pro nás to nejlepší, co může být,“ uzavřela vrcholová manažerka ČEZu.
Máme desítky tisíc v politických a genderových neziskovkách, kterým brzy dojdou peníze. Ale umí tito dobří lidé matiku a fyziku? Lidí je dost, jen né na práci.