Mince skončily v odpadní jámě společně se zbytky keramiky či zvířecích kostí, pocházejí zhruba z poloviny 16. století. „Je mezi nimi fenik Arnošta Bavorského, krejcar z doby císaře Ferdinanda I. Mince mají jednostranný reliéf,“ uvedla archeoložka Lenka Sedláčková.
Na mincích jsou k vidění mimo jiné lev či biskupská mitra. „Můžeme říci, že šlo o peníze na drobné výdaje, zkrátka drobásky,“ dodala archeoložka.
Rok práce
Nález zamířil do laboratoří, kde se s nimi „piplali“ více než rok. „Museli jsme od sebe mince slepené korozí oddělit. To je vždy oříšek a velmi pečlivá a mnohdy pomalá práce. Použili jsme střídání elektrolýzy s Rosechlskou solí,“ prozradila konzervátorka Lenka Kosová.
Následovalo jejich dočištění. „Jedna z mincí musela být fixována pomocí skelné tkaniny. Tak moc byla narušená, jinak by se rozpadla. Následovala povrchová úprava a fotodokumentace pomocí RTI builderu, který nám lépe pomáhá zviditelnit jinak mnohdy špatně čitelný reliéf,“ dodala Kosová.
Vídeňská ulice je pro archeology oblíbeným místem. Našly se tady četné doklady o sídlišti pravěkých lovců mamutů, od středověku šlo o součást hlavní cesty z jihu Evropy. Od 18. století se stala součástí tzv. císařské cesty.
VIDEO: Unikátní hroby Langobardů ze 6. století u Mušova
Archeologové našli u Mušova pod Pálavou unikátní hroby Langobardů ze 6. století. Archeologický ústav AV ČR, Brno