Česká pošta znovu propouští a zdražuje: Přitom sedí na pokladu za miliardu!
Zase o několik korun víc dáme od února za poslání obyčejného dopisu. Do konce března se pak Česká pošta rozloučí s další asi tisícovkou zaměstnanců, včetně pracovníků Poštovního muzea. A v sázce je i další osud této instituce, která spravuje sbírky neuvěřitelné hodnoty – včetně „odlehčené“ verze Modrého Mauricia!
Ze ztráty přes 1,7 miliardy korun v roce 2022 se státnímu podniku – hlavně díky prodeji a uzavírání sítě poboček, propuštění zaměstnanců i zdražování služeb – daří dostat do černých čísel. Transformace České pošty dál pokračuje, a s ní i další snižování stavů personálu. Jak Blesk nedávno upozornil, ke konci března pošta zruší 2423 pracovních pozic, část zaměstnanců přejde na jiná místa, část o ně přijde úplně. Odchod tak čeká asi tisícovku pracovníků. V Poštovním muzeu, které sídlí v Praze a má pobočku také ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku, má skončit manažer a správce pobočky. Pošta se rozloučí i s několika svými kurátory sbírek. „Personální záležitosti jednotlivých zaměstnanců nekomentujeme,“ sdělil Blesku Matyáš Vitík, mluvčí pošty. Připustil však, že Poštovní muzeum samo o sobě je ztrátové a ze vstupného na svůj provoz nevydělá. A řeší se, co s ním teď dál.
Poklad, ale nedobytný
„Diskutujeme varianty jeho budoucího fungování, a to jak pod Českou poštou, tak případně pod jinými státními institucemi,“ dodal Vitík s tím, že snahou je zachovat přístup veřejnosti k muzejním sbírkám – jejich historická hodnota je nevyčíslitelná, finanční hodnota podle Vitíka přesahuje miliardu korun. Dnes má instituce přes milion artefaktů, v roce 2002 se její sbírka stala součástí kulturního dědictví České republiky. Muzeum se například nedávno na facebooku pochlubilo novým přírůstkem do sbírky – variantou nejslavnější známky světa, Mauritius Post Paid. Její odhadovaná aukční vyvolávací cena je čtvrt milionu korun. Mohla by se třeba aspoň část sbírek rozprodat, aby se finanční kondice pošty zlepšila, a ta nemusela zdražovat ani dál propouštět? „Jedná se o státní sbírky, které nejsou obchodovatelné,“ říká ale mluvčí Vitík.
Rozprodávají i vagony
Pošta také plánuje rozprodat všech 74 vagonů určených pro přepravu poštovních zásilek. Důvodem je jejich nepotřebnost po ukončení provozu poštovních vlaků. Prvních 15 vozů již nabízí k prodeji na svých stránkách za vyvolávací ceny od 128 tisíc do 186 tisíc korun. Upozornil na to server Zdopravy.cz.
Filatelista: Dbalý známkám rozuměl
Obří hodnotu sbírek Poštovního muzea – ale i to, že je podnik nemůže rozprodat – potvrzuje také soudní znalec v oboru filatelie František Beneš. Prozradil také, kdo byl dříve vlastníkem Modrého Mauritia, který muzeum získalo.
Jaké tam mají nejhodnotnější exponáty?
„Muzeum spravuje unikátní soubor nejvzácnějších československých známek a také mimořádně vzácné známky a dopisy Rakouského císařství od roku 1850 do roku 1918. A vedle toho i sbírky dalších států. Část těchto sbírek je tvořena více než sto let trvající činností státu, část je z mezinárodní výměny prostřednictvím Světové poštovní unie, část tvoří dary významných filatelistů. Jsou tu i hodnotné známky po sběratelích zemřelých bez příbuzných, které tak zdědil stát. Muzeu po válce připadly i nějaké konfiskáty a propadlé sbírky po Němcích a kolaborantech a taky známky propadlé v důsledku rozsudků, z nichž řada byla později zrušena. To znamená především nezákonných rozsudků zejména z 50. a 60. let. Pokud se o tyto propadlé známky pozůstalí nezajímali nebo se zajímali až v době, kdy už je nebylo možné restituovat, zůstaly součástí muzejních sbírek.
A přibývají do muzea takovým způsobem známky i v současnosti?
„Čas od času ano. Nejnovějším příkladem je neupotřebená známka 2 pence Mauricius Post Paid, kterou muzeum bezúplatně získalo od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Původně ji vlastnil MUDr. Vladimír Dbalý, bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce, odsouzený za korupci ve známém procesu, jehož majetek propadl státu.“
Cože? Ten Dbalý? On sbíral známky?
„Ano, a zjevně jim dobře rozuměl. V jeho sbírce byl například i slavný prvorepublikový chybotisk 50/50 Doplatit a další rarity. Zapáleným filatelistou byl už jeho otec, generál Dbalý, ředitel pražské Vojenské nemocnice, a tak asi tuhle zálibu přenesl na svého syna.“
Takže nový přírůstek v Poštovním muzeu je ten slavný Modrý Mauricius?
„Je to jeho o rok mladší bratříček. Skutečný Modrý Mauricius vyšel v roce 1847 a nese nápis Post Office (tedy Poštovní úřad). Tenhle vyšel v roce 1848, má stejný obraz královny Viktorie, ale je na něm jiný nápis – Post Paid (tedy Poštovné zaplaceno). Je to krásný kus, jehož cena je jistě více než čtvrt milionu korun. Ten skutečný Modrý Mauricius Post Office by však stál 500x víc… Skutečný Modrý Mauricius Post Office se nachází v české soukromé sbírce. Jeho obrázek vyšel v roce 2017 na poštovní známce.“
Sama pošta připouští, že to muzeum není rentabilní, a zvažují jeho převod pod jinou státní instituci. Co by to znamenalo?
„Muzeum by se přeměnilo z formy podnikového muzea do podoby veřejné kulturní instituce podle nového zákona, který platí od 1. ledna letošního roku.“
A bylo by to tak lepší?
„Myslím si, že by bylo ideální, kdyby se to podařilo. Kdyby se z muzea stala veřejná kulturní instituce, která by spadala pod ministerstvo vnitra. To má k poště jako ke státnímu podniku nejblíž, protože je jeho zřizovatelem, takže je to nejsnadnější cesta. V rámci zřizovatele by se majetek, fondy a zaměstnanci převedli do nové formy. Zatímco kdyby mělo dojít k převodu třeba pod ministerstvo kultury, bylo by to asi mnohem složitější.“
Jak pošta zase zdraží?
Typ dopisu do 50g do 100g do 500g do 1kg
Obyčejné psaní (ekonomické) 27 Kč 31 Kč 31 Kč 35 Kč 35 Kč 39 Kč 41 Kč 45 Kč
Obyčejné psaní (prioritní) 34 Kč 36 Kč 38 Kč 40 Kč 42 Kč 44 Kč 48 Kč 50 Kč
Doporučené psaní (ekonomické) 72 Kč 77 Kč 80 Kč 85 Kč 82 Kč 87 Kč 88 Kč 93 Kč
Doporučení psaní (prioritní) 79 Kč 82 Kč 87 Kč 90 Kč 89 Kč 92 Kč 95 Kč 98 Kč
Cenné psaní 77 Kč 82 Kč 81 Kč 86 Kč 83 Kč 88 Kč 89 Kč 94 Kč
* první číslo ve sloupci je cena do 31. ledna 2025, druhé číslo ve sloupci je cena od 1. února 2025
Nemusíš mít internetové bankovnictví, ale fakt je, že bankomatů je málo - na vesnicích nejsou vůbec.