Melanie jako dezert a prezidentský burger: Rodiště první dámy USA láká na americké atrakce
Slovinští spoluobčané staronové první dámy Spojených států amerických mohou mít radost, že zase jejich zemi a svůj středověký domov trošku zviditelní – ale mnozí si stěžují, že je americká média vykreslují až příliš stereotypně. Nejsme východní komunistický zapadákov, čertí se.
Za devatero horami žila jednou jedna útlá dívka, pocházela z nuzných poměrů zbídačené komunistické Jugoslávie. A ta šla do světa, potkala bohatého magnáta a byla velká svatba. A jestli se nerozvedli… Takové pohádky se dobře vyprávějí v amerických televizích, nejeden štáb vyrazil do dětského domova Melanie Trumpové ve Slovinsku – a s gustem natáčel obrázky pitoreskního historického městečka Sevnica.
Modelka vyrůstala ve středověkém městečku Sevnica (německy Lichtenwald) na řece Sávě ve Slovinsku, tehdy tedy Jugoslávii. Dnes má obec na pět tisíc obyvatel, pyšní se prvním písemným záznamem roku 1275 a ještě asi o století starším hradem stejného jména.
Pohledné historické budovy a malebná krajina se mohou dát do kontrastu s mizérií komunistických časů. Jenže komunismus, jaký si Američané představují v kontextu Sovětského svazu, pro Jugoslávii neplatí, a ještě méně pro Slovinsko, které ani za času železné opony neztratilo tak úplně vazby na Rakousko.
Sevnický starosta Srečko Ocvirk vzpomíná, jak se před deseti lety do jeho městečka sjížděly filmové štáby a reportéři z celého světa, kteří toužili odhalit šťavnaté příběhy o dětství ženy kdysi známé jako Melanija Knavs (než si jméno germanizovala na Melania Knaussová, aby to lépe fungovalo v modelingové kariéře na západě). Když jejich pátrání po pikantnostech přineslo jen málo ovoce, sáhli po stereotypním příběhu o zbohatnutí, jaký se často připisuje zejména ženám z východní Evropy.
„Zkreslená charakteristika a interpretace našeho národa nás ve Slovinsku rozhodně rozčiluje,“ popsal pro web Politico Ocvirk. „Kvalita života a úroveň rozvoje naší země nebyla prezentována věcně,“ komentoval americké reportáže. A konkrétně Sevnica si sice zachovala středověké památky, také ale má novější zástavbu, od začátků průmyslové revoluce tu fungovala textilní a obuvní výroba.
Dezert i burger
Ostatně stereotypní obrázky se snažila vyvracet i sama Trumpová ve své nedávno vydané autobiografii Melania.
Dlužno dodat, že mnozí v Sevnici a okolí se na slávě první dámy také rádi přiživí. Pizzerie Rondo třeba zařadila na menu „dezert Melania“ a „prezidentský burger“ inspirovaný „nejslavnějším zetěm Sevnice“. Dávají si už pozor, aby nepoužili konkrétní jména Knavs/Knauss či Trump, na webu turistického centra patrně jména nebo možná podobizny zaretušovali… Každému je beztak jasné, koho mají na mysli.
A jak se nyní spoluobčané dívají na svou rodačku vracející se do Bílého domu? „Sevnica jí to přeje. Vnímáme to s uspokojením a hrdostí, hlavně ti, kteří znají rodinu Knavsových a počítají se za jejich přátele,“ komentoval starosta – a dodal, že to ovšem nemusí znamenat souhlas s politikou Donalda Trumpa.
„Postoje k Melanii jsou stále poněkud smíšené. Někteří ve Slovinsku ji nemají rádi, protože se jeví, že se o zemi téměř nezajímá, už ji mnoho let nenavštívila,“ uvedl na druhou stranu pro Politico režisér Jurij Gruden, jenž o ní při prvním nástupu do Bílého domu natočil dokument. „To z ní dělá netypickou Slovinku.“
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.