Šéf hasičů Vlček o tragédii v Mostě: K výbuchu láhve nedošlo. A co hrozilo hasičům v první linii?
Tragický požár v mostecké restauraci, záchrana lidí z lanovek a spousta dalších výjezdů i opatření. Letošní rok pro hasiče odstartoval ve svižném tempu. Jak hodnotí zásah v restauraci Kojot v Mostě? Jak náročné bylo na místě zasahovat? Už je vyšetřování u konce a opravdu požár způsobil přenosný ohřívač? Nejen na to se v Epicentru ptala Bára Holá generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR, generálporučíka Vladimíra Vlčka.
Hasiči v loňském roce řešili přes dvě stě tisíc mimořádných událostí, zejména v druhé polovině roku, kdy zasahovali ve spojitosti s rozsáhlými povodněmi, které zasáhly celkem 12 krajů. Požárů hasiči v roce 2024 řešili téměř stejné množství jako v 2023.
„Samozřejmě začátek roku v návaznosti na situaci v Mostě nevidím příliš dobře, protože jestliže v loňském roce jsme měli celkem 62 mrtvých v přímé souvislosti s požárem, tak ta tragická událost, která byla v Mostě, kde v tuto chvíli je dosud sedm mrtvých, nám samozřejmě nejenom z hlediska statistického, ale i z hlediska požární bezpečnosti nikterak nepřispěla,“ shrnul smutné statistiky generálporučík Vlček.
Co požár způsobilo?
K vyšetřování příčin požáru šéf hasičů uvedl, že je nutné počkat na výsledky šetření, ale přiznal, že příčinou tragických událostí nebyl s největší pravděpodobností výbuch: „My v tuto chvíli víme, že podle zbytků, které byly na požářišti, tak je zatím zřejmé, že nedošlo k výbuchu žádné láhve, došlo ale k určitému explozivnímu hoření v důsledku žáru a poruchy ventilu.“ Vlček potvrdil, že hasiči zatím pracují s několika verzemi příčin požáru: „Může to být technická závada na ohřívači. To, co se vyloučilo v první fázi, byl úmyslný požár.“
Zásah byl podle něj velmi náročný nejen kvůli počtu obětí, ale i z hlediska psychické zátěže pro hasiče. „Není jednoduché potkat se s tolika zemřelými na místě požáru, navíc intenzita požáru byla obrovská. I přes rychlý příjezd hasičů byl celý přístřešek zachvácen plameny,“ popsal Vlček. Zároveň zmínil nepříznivé počasí, které situaci komplikovalo.
Fatální ohrožení hasičů?
Podle jeho slov byli hasiči vystaveni vysokému riziku. „Je třeba vnímat, že hasiči v první linii jednoznačně šli do prostoru, který pro ně byl neznámý. Dalo se předpokládat, že tam jsou tlakové láhve, které hrozí výbuchem, to znamená, hrozí tam nejenom ublížení na zdraví, ale taky možnost i fatálnějšího zranění u hasičů, ale v tomto případě nebo v těchto případech, kdy jde o záchranu života, tak to řeknu úplně jednoduše, se moc nehledí vlevo, vpravo a snažíme se udělat maximum.“ dodal.
„Na místo jsme vypravili 13 jednotek profesionálních hasičů a sedm jednotek dobrovolných hasičů, takže se jednalo o desítky lidí, kteří se na místě střídali,“ upřesnil Vlček, který zároveň ocenil rychlou reakci a organizaci záchranných prací. „Na snímcích z místa zásahu bylo vidět, že jsme rychle instalovali kontejnery, rychle jsme instalovali zázemí pro hasiče proto, aby si mohli v průběhu toho dlouhotrvajícího zásahu, protože oficiálně byl ten zásah ukončen až někde před devatenáctou hodinou, ale aby se mohli ohřát, aby se mohli najíst a to byl také jeden z důvodů, proč docházelo k častějšímu střídání těch hasičů na místě a to bez ohledu na to, jestli to byli dobrovolní, nebo jestli to byli profesionální,“ uzavřel Vlček.
Ten požár vznikl v okamžiku ve velkém prostoru. Proto se tolika lidem nepodařilo uniknout. Musel se tam rozlít ten plyn či jiná hořlavina. Na amatérských záběrech je vidět, že tam hoří všechno najednou.