Pohřeb Cartera (†100): Trumpův úsměv, zachmuřená Melania, vnoučata v katedrále i Bidenův projev
Ve washingtonské Národní katedrále byl dnes naplánován státní pohřeb amerického exprezidenta Jimmyho Cartera, který zemřel 29. prosince ve věku 100 let. Smutečního obřadu se kromě Joea Bidena, který pronesl řeč, zúčastnili všichni žijící bývalí prezidenti - Bill Clinton, George Bush ml. a Barack Obama, jakož i republikánský exprezident Donald Trump. Toho zastihli fotografové, jak si s úsměvem povídal s demokratickým exprezidentem Obamou, zatímco zachmuřená manželka Melania seděla vedle.
Z Kapitolu, sídla amerického Kongresu, dnes po 09:00 místního času (15:00 SEČ) vyjela kolona vezoucí Carterovu rakev.
Kolona s prezidentovými pozůstatky na trase do katedrály projela kolem Bílého domu. Program smutečního obřadu byl podle amerických médií deset stran dlouhý a v souladu s ním, že smuteční řeč pronesl prezident Joe Biden. Promluvila také Carterova vnoučata či syn jeho viceprezidenta Waltera Mondalea.
Trumpův úsměv i zármutek
Carter byl 39. prezidentem Spojených států a funkci zastával v letech z let 1977-1981. Jeho dnešního státního pohřbu se kromě končícího prezidenta Bidena zúčastnili všichni žijící bývalí prezidenti Bill Clinton, George Bush mladší a Barack Obama, jakož i exprezident Donald Trump, který se po výhře v listopadových prezidentských volbách 20. ledna vrátí po čtyřleté pauze do Bílého domu.
Na pohřeb dorazil mimo jiné Trumpův někdejší bývalý viceprezident Mike Pence. S ním se Trump dnes poprvé osobně setkal od násilností v Kapitolu z 6. ledna 2021, kdy se Trumpovi stoupenci pokusili zabránit potvrzení vítězství Bidena v prezidentských volbách v roce 2020.
Pohřbu se zúčastnila také viceprezidentka Kamala Harrisová. Trump sedí vedle Obamy, s nímž před zahájením obřadu dlouze hovořil. Harrisová, jíž Trump porazil v listopadových volbách, s Trumpem nepromluvila. S výjimkou Obamy exprezidenty doprovázejí jejich manželky.
V úvodu obřadu hovořil Carterův vnuk. Následoval syn Carterova předchůdce v Bílém domě Geralda Forda, Steven Ford, který přečetl projev svého otce, 38 prezidenta USA. Demokrat Carter a republikán Ford, který zemřel ve věku 93 let roce 2006, se za svých životů domluvili, že si navzájem napíšou smuteční řeč, jelikož se v průběhu let stali přáteli. „Pro Jimmyho Cartera nebyla upřímnost žádoucím cílem, byla součástí jeho duše,“ uvedl Ford.
„Nejzásadnější aspektem Carterovy osobnosti byl jeho charakter,“ uvedl Biden na exprezidentově pohřbu. Hovořil o jeho laskavosti a skromnosti.
Z významných hostů byl na Carterově pohřbu například generální tajemník OSN António Guterres či končící kanadský premiér Justin Trudeau.
Před pohřbem byla rakev šéfa Bílého domu z let 1977-1981 a 39. amerického prezidenta od úterý vystavena v rotundě Kapitolu, sídla amerického Kongresu. Tam byly exprezidentovy pozůstatky letecky přepraveny z jeho rodné Georgie, kam se vrátí po dnešním obřadu a kde se uskuteční soukromý pohřeb.
Carter, který se dožil nejvyššího věku ze všech amerických prezidentů, bude pochován vedle své ženy a někdejší první dámy Rosalynn Carterové, která zemřela v listopadu 2023.
Demokrat Carter se v prezidentském úřadu musel potýkat s nedobrým stavem ekonomiky či krizí kolem rukojmích v Íránu na přelomu 70. a 80. let. Podílel se však kromě dojednání míru mezi Izraelem a Egyptem i na dohodě o odzbrojení SALT II nebo dohodě o navrácení Panamského průplavu Panamě. Přesto ve volbách v roce 1980 jasně podlehl republikánovi Ronaldu Reaganovi. Za své aktivity po skončení ve funkci obdržel Carter v roce 2002 Nobelovu cenu za mír.
ANO! 😃cteme!