Neuvěřitelný manévr ukrajinského pilota F-16? Sestřelil Rusům šest střel, tvrdí letectvo

Autor: ČTK - 
7. ledna 2025
20:02

Ukrajinský pilot stíhacího letounu F-16 údajně v prosinci při rozsáhlém ruském útoku během jediného letu zneškodnil šest ruských střel. Velitelství ukrajinského letectva na facebooku uvedlo, že jde o rekord za dobu používání těchto letadel. Dvě střely pilot sestřelil leteckým kanonem. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

Rusko 13. prosince podniklo další z velkých útoků na Ukrajinu. Na její území vyslalo téměř 200 dronů a více než 90 raket a střel různých typů. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šlo o jeden z největších útoků na energetickou infrastrukturu jeho země.

Zachytit střely s plochou dráhou letu je podle mluvčího ukrajinského letectva Jurije Ihnata hlavním úkolem pilotů stíhacích letounů. Stroje F-16, které má Ukrajina k dispozici, jsou vyzbrojeny čtyřmi střelami středního a krátkého dosahu. Pilot je při bojovém nasazení všechny použil a letounu docházelo palivo. Byl proto stažen, ale všiml si, že další střela míří ve směru Kyjeva. Sestřelil ji leteckým kanonem. Podobně tomu podle tvrzení Ukrajinců bylo i v případě další střely, která údajně letěla rychlostí 650 kilometrů za hodinu.

Ukrajinské vzdušné síly také uvedly, že piloti sestřelování nepřátelských střel s použitím leteckých kanonů cvičí na simulátorech ve Spojených státech, ale až do této operace si to nevyzkoušeli přímo v boji.

Server The Kyiv Independent připomíná, že určitý počet amerických letounů F-16 dodaly Ukrajině Nizozemsko a Dánsko, další letadla jí přislíbili i jiní spojenci. Ukrajinské letectvo je využívá k obraně při ruských útocích na města a infrastrukturu.

Video  Ukrajinští piloti virtuálně trénují na F-16.  - Letectvo Ukrajiny
Video se připravuje ...

20:06
6. 12. 2025

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na sociálních sítích napsal, že měl „dlouhý a smysluplný rozhovor“ s americkými vyjednavači Stevem Witkoffem a Jaredem Kushnerem, kteří se s ruským prezidentem setkali začátkem tohoto týdne. Rozhovoru se zúčastnili také tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Rustem Umerov a náčelník generálního štábu Andrej Gnatov, kteří se v posledních dnech setkali s Whitkoffem a Kushnerem v Miami.

„Zaměřili jsme se na mnoho aspektů a rychle jsme prodiskutovali klíčové otázky, které by mohly zajistit ukončení krveprolití a odstranit hrozbu třetí ruské invaze, stejně jako hrozbu, že Rusko nesplní své sliby, jak se to v minulosti mnohokrát stalo. Ukrajina je odhodlána i nadále poctivě spolupracovat s americkou stranou na skutečném nastolení míru,“ napsal Zelenskyj a přidal slova vděčnosti americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Ukrajinský prezident jasně uvedl, že Gnatov a Umerov se vracejí do Kyjeva: „Očekávám Rustema Umerova a generála Gnatova s ​​podrobnou zprávou. Nemůžeme o všem diskutovat po telefonu, takže musíme s týmy detailně propracovat nápady a návrhy.“

17:56
6. 12. 2025

Macron na sociální síti odsoudil ruský noční útok na Ukrajinu a potvrdil, že se v pondělí vydá do Londýna na schůzku se Zelenským, Starmerem a Merzem. „Rusko se samo uzavírá do eskalace a neusiluje o mír. Důrazně odsuzuji masivní údery, které byly včera v noci namířeny proti Ukrajině, zejména proti její energetické a železniční infrastruktuře. Musíme i nadále vyvíjet tlak na Rusko, abychom ho donutili zvolit si mír,“ píše na síti X. 

„Ukrajina se může spolehnout na naši neochvějnou podporu. To je samotný účel úsilí, které jsme vynaložili v rámci Koalice ochotných. V tomto úsilí budeme s Američany pokračovat, abychom Ukrajině poskytli bezpečnostní záruky, bez nichž nebude možný žádný pevný a trvalý mír. V sázce na Ukrajině je totiž také bezpečnost celé Evropy,“ dodal.

16:44
6. 12. 2025

Obrazem: Prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil k účastníkům vůbec druhé vojenské modlitební snídaně v historii Ukrajiny.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa