Pavel završil návštěvu USA v Iowě: S Pellegrinim odhalili repliku pražského Orloje!

Aktualizováno -
28. září 2024
11:25
Autor: Daniel Kraus - 
27. září 2024
17:42

Z Velkého jablka a Větrného města ještě na otočku do „Města pěti ročních období“.  A to i s kolegou od sousedů. Prezident Petr Pavel (62) zakončuje svoji návštěvu Spojených států netradičně – ve státě Iowa. Ve městě Cedar Rapids, kde žije jedna z největších československých komunit na světě, prezident společně s jeho slovenským protějšek Peterem Pellegrinim (48) slavnostně spustil nový orloj. Ten je inspirovaný tím ze Staroměstského náměstí v Praze. 

Cedar Rapids prezident navštívil u příležitosti oslav 50. výročí založení Národního českého a slovenského muzea a knihovny. Je to možná překvapivé, ale v Cedar Rapids dnes žije více lidí českého původu než v kterémkoli jiném městě v USA nebo na světě (samozřejmě kromě České republiky).

Československý vliv je tam proto mimořádně silný a vazba na domovinu je pro místní mimořádně důležitá. To zaujalo mj. i prezidentské kanceláře - český a slovenský prezident se proto rozhodli společně tyto snahy Iowanů oficiálně »posvětit«. Nejsou ale první - v roce 1995 se na stejném místě sešli prezidenti Václav Havel a Michal Kováč. Doprovázel je tehdy prezident USA Bill Clinton.

Muzeum mapuje dědictví českých a slovenských přistěhovalců v USA, zejména v Iowě. (27. 9. 2024) Muzeum mapuje dědictví českých a slovenských přistěhovalců v USA, zejména v Iowě. (27. 9. 2024) | Blesk: Daniel Kraus
V roce 1995 se na stejném místě sešli prezidenti Havel a Kováč. Doprovázel je i tehdejší šéf Bílého domu Bill Clinton, který si mj. velice vychutnával domácí koláče, jak řekli Blesku místní. V roce 1995 se na stejném místě sešli prezidenti Havel a Kováč. Doprovázel je i tehdejší šéf Bílého domu Bill Clinton, který si mj. velice vychutnával domácí koláče, jak řekli Blesku místní. | Blesk: Daniel Kraus

Při příletu zavítali prezident a první dáma Eva (59) hned do místa, kde je celá historie československé komunity v Cedar Rapids řádně zdokumentovaná. V Národním českém a slovenském muzeu a knihovně exhibicí a archivem prezidentský pár provedla ředitelka Cecilie Rokusek společně se zbytkem vedení.

Video  Český prezident Petr Pavel a slovenský prezident Petr Pellegrini si společně v Cedar Rapids v americké Iowě prošli muzeum věnované československým usedlíkům a jejich kultuře. Pavel zavzpomínal na Cimrmana. (27. 9. 2024)  - Blesk: Daniel Kraus
Video se připravuje ...

Orloj po americku

Pak už je čas na tu možná nejvíce netradiční a překvapivou část programu. Čechoslováci z Cedar Rapids si k příležitosti 50. výročí založení National Czech & Slovak Museum & Library vybudovali kousek domova za oceánem. Je jím tzv. Prague Style orloj Astronomical Clock, tedy replika pražského orloje ze Staroměstského náměstí.

V tzv. Czech Village v Cedar Rapids vítali nadšení čeští a slovenští krajané prezidenty Petra Pavla a Petera Pellegriniho. Radost měli i z přítomnosti Blesku. (27. 9. 2024) V tzv. Czech Village v Cedar Rapids vítali nadšení čeští a slovenští krajané prezidenty Petra Pavla a Petera Pellegriniho. Radost měli i z přítomnosti Blesku. (27. 9. 2024) | Blesk: Daniel Kraus

Ten poprvé zazvonil při slavnostním ceremoniálu, který zahájil právě Pavel s Pellegrinim. Po některých diplomatických »roztržkách« mezi Visegrádskými sousedy si tak hlavy států podaly ruce na americké půdě u této mimořádné příležitosti a společně stiskli velké červené tlačítko, které repliku spustilo. Poté se částí města, která se jmenuje Czech Village (přímo přeloženo na česká vesnice) v rámci distriktu New Bohemia rozezněla Vltava od Bedřicha Smetana a hned poté symfonie od Antonína Dvořáka, který mimochodem v Americe žil jen o vesnici vedle.

Na spuštění jediného orloje v Severní Americe se přišel podívat i Rumcajs! Ten sice žije o vesnici vedle, ale mimořádnou událost si nechtěl nechat ujít. (27. 9. 2024) Na spuštění jediného orloje v Severní Americe se přišel podívat i Rumcajs! Ten sice žije o vesnici vedle, ale mimořádnou událost si nechtěl nechat ujít. (27. 9. 2024) | Blesk: Daniel Kraus

Orloj bude zdobit vjezd k muzeu, umístěn je ve čtyřboké věži u mostu. Jde o vůbec první orloj s astronomickými hodinami a pohyblivými sochami v Severní Americe. V Orloji každou hodinu za zvuků hudby Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany defiluje 12 dřevěných postav vytvořených slovenským umělcem Andrejem Haršaným. Představují české a slovenské imigranty různých profesí a zájmů – např. zemědělec, učitel nebo děvče v sokolském kroji.

Pavel se na orloj těšil, setkávání s krajany je podle něj vždy emotivní. „Otevření vlastně jediného podobného orloje na severoamerickém kontinentě bude unikátní příležitost, jak připomenout českou a slovenskou kulturu,“ řekl včera v Chicagu novinářům.

Nový orloj je jediným v celé Severní Americe. Jeho spuštění doprovázela hudba Smetany a Dvořáka. (27. 9. 2024) Nový orloj je jediným v celé Severní Americe. Jeho spuštění doprovázela hudba Smetany a Dvořáka. (27. 9. 2024) | Blesk: Daniel Kraus

Svoje pocity popsal Blesku i krátce před odletem zpět do Prahy. „Já jsem měl pocit, že to není ani tak oficiální ceremonie, jako spíš setkání rozšířené rodiny. Místní své kořeny neustále zdůrazňují, což patří vlastně i k americké kultuře, protože všichni odněkud přišli. Všichni ctí ty kořeny, ke kterým se hlásí, ale zároveň jsou také hrdými Američany," řekl Blesku prezident.

"Myslím, že do určité míry by to mohlo být i pro nás inspirující. Říkám si, proč bychom to takhle nemohli dělat i my?“ nadnesl Pavel.

Prezidenty Česka a Slovenska přivítaly obrovské davy krajanů i dalších Iowanů. (29. 7. 2024) Prezidenty Česka a Slovenska přivítaly obrovské davy krajanů i dalších Iowanů. (29. 7. 2024) | Blesk: Daniel Kraus

Gala oběd s guvernérkou

Po velkolepé ceremonii se oba prezidenti přesunuli zpět do muzea, kde proběhl gala oběd s představiteli české a slovenské diaspory a s místními veřejnými činiteli, včetně guvernérky státu Iowa Kim Reynoldsové a starostkyně Chedar Rapids Tiffany O’Donnelové. Přítomni byli i někteří kongresmani. 

S guvernérkou Pavel pak také krátce jednal mezi čtyřma očima. Tím Pavlova návštěva ve Spojených státech oficiálně skončila. Po jedenáctihodinové cestě s mezizastávkou v kanadském Newfoundlandu, už se prezidentský pár vrátil zpět do Prahy, odkud odjel do Černoušku volit ve druhém kole senátních voleb.

Ve městě Cedar Rapids v Iowě český prezident Petr Pavel a slovenský prezident Peter Pellegrini slavnostně spustili rekonstruovanou hodinovou věž inspirovanou pražským orlojem. Ve městě Cedar Rapids v Iowě český prezident Petr Pavel a slovenský prezident Peter Pellegrini slavnostně spustili rekonstruovanou hodinovou věž inspirovanou pražským orlojem. | Blesk: Daniel Kraus

Pět ročních období

Přezdívka „Velké jablko“ vznikla v New Yorku díky koňským dostihům. Chicago se stalo „Větrným městem“, překvapivě, kvůli silnému větru či politikům „plným horlivého vzduchu“. A Cedar Rapids v Iowě je známé jako „Město pěti ročních období“. Proč? Přezdívka zřejmě pochází ze starého přísloví, které mají místní.

„V Cedar Rapids je času dost, dost času na to, abyste si užili roční období, která se střídají. A také čas navíc, drahocenný čas - tedy páté roční období,“ říká se v něm. Odkazuje na klid a pohodu ve městě po celý rok.

V Cedar Rapids žije jedna z největších českých komunit na světě. (27. 9. 2024 V Cedar Rapids žije jedna z největších českých komunit na světě. (27. 9. 2024 | Blesk: Daniel Kraus

Přistěhovalci z Česka a Slovenska cestující do Iowy přišli pracovat do masokombinátů, především právě do Cedar Rapids. Tam se čeští přistěhovalci poprvé usadili na počátku 50. let 19. století. Mnoho Čechů, kteří se v Cedar Rapids usadili, pracovalo ve velkém masokombinátu Sinclair.

Majitel závodu T. M. Sinclair, sám irský přistěhovalec, byl dobře známý tím, že zaměstnával přistěhovalce. Je pravděpodobné, že dopisy, které Sinclairovi zaměstnanci psali domů přátelům a rodině, stály za migrací tisíců dalších Čechů do tohoto města. To je i důvod, proč je komunita tak rozsáhlá.  

Video  Volné chvíle Petra Pavla v USA: Prohlédl si sochu Svobody, dostal dres od Paláta a vyrazil běhat v New Yorku i Chicagu  - Blesk - Daniel Kraus
Video se připravuje ...

 

roxin ( 28. září 2024 14:27 )

Když bylo kandidátů mraky, proč neměla polepená ani jednoho, protože čekali na soudruha Pávka? Říkala jsem si že by polepení nenašli ani jednoho z 5i stran který by byl vhodný kandidát-NEBYL AŽ TEN doporučený USÁK SOUDRUH PÁVEK!!! Aby měli přehled který jim soudruih servíruje!

roxin ( 28. září 2024 13:49 )

Zase lžeš a vymýšlíš si, natlačilo soudruha Pávka, proto neměli polepení celou dobu kandidáta, ale ne proto že by z 5 stran nemohli nikoho najít, ale protože čekali na Pávka!!! Dřív by si to usáci nedovolili ale že polepení byli s usáků paf tak dostali nápad a Pávek byl ten pravý kterého potřebovali!!!

roxin ( 28. září 2024 13:16 )

Bodejť by nebyl když ho sami usáci do funkce natlačili stejně jak zůzu a polepená musela na svého kandidáta čekat, ale věděli že soudruh Pávek bude dělat svou práci svědomitě(je zvyklý ještě z totáče) a poslouchá usáky na slovo, polepená se snažila udělat prozápadní Česko, ale povedlo se to až soudruhovi Pávkovi, takže mají mu být za co vděčni a uznávat ho, prostě se mu to povedlo,NÓ!!!

roxin ( 28. září 2024 13:05 )

Přesně!!! Jsi v každém nicku který píše tak jak hofl! 😃 😃 😃

roxin ( 28. září 2024 11:26 )

Jo, 😃 ale oba hofl!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa