Součástí ankety byla také otázka, zda by se lidem líbilo asfaltovou cestu vyzdobit streetartovou malbou. Tento návrh mezi místními působil poněkud kontroverzně. Kolonku „rozhodně souhlasím“ zaškrtlo 25 % respondentů, 26 % respondentů ale naopak „rozhodně nesouhlasilo“. I přesto byla ve středu cesta v parku obehnána plotem a umělec CAER8th se pustil do díla.

CAER8th, vlastním jménem Vladimír Hirscher pro místo navrhl zajímavou 3D malbu, která z určitého úhlu působí iluzí, že je v chodníku velká díra v zemi. V díře jsou vidět nosníky střechy Podolské vodárny, které má také malba vzdávat hold.

Psi se bojí výšek!

Místní ale návrh podle reakcí na sociálních sítích příliš neohromil. Zvedají otazníky nad tím, zda se dílo do parku hodí, ale i nad tím, jak je praktické. Někteří lidé upozorňují také na to, že by „díra v zemi“ mohla děsit psy, které jejich páníčci vodí na přilehlé psí hřiště.

„O studiích zabývající se strachem psů z výšek, nebo neznámých povrchů jste už někdy slyšel? Víte, že to je třetí nejčastější forma strachu, se kterým se psi potýkají? Nebo jsou Vám zvířata fuk? Prosím, přesuňte si tuto uměleckou tvorbu na nějaké jiné, vhodnější místo,“ odpověděla Petra V. radnímu Prahy 4 Tomáši Hrdinkovi (ANO), když návrh zveřejnil.

Radní pro oblast životního prostředí Tomáš Hrdinka pro Blesk vysvětlil, že dílo není součástí samotné revitalizace parku a připouští, že se dotaz v anketě objevil tak trochu nešťastnou náhodou. „Ta myšlenka vznikla už asi před čtyřmi lety, když jsme přemýšleli nad pojmenováním toho parku,“ řekl Hrdinka s tím, že malba měla asfaltovou cestu zvelebit do doby, než dojde na samotnou revitalizaci celého parku.

Graffiti lidé vnímají negativně

„Facilitátor, který dotazníkové šetření připravoval, do ankety přidal i tuto otázku, aniž bych to zprvu věděl. Nakonec jsem si řekl, že to je asi jedno, tak to tam zůstalo. To jsem ještě nevěděl, jaké to vzbudí kontroverze,“ podotkl Hrdinka a zopakoval, že malba není součástí plánu revitalizace, která proběhne přibližně v horizontu přibližně 5 let.

Nešťastná je podle něj také formulace otázky v dotazníku. Místní byli tázáni, zda jsou pro, aby cesta byla oživena „uměleckým graffiti“, přičemž slovo graffiti velká část společnosti vnímá negativně. Podobně to prý vidí i umělec CAER8th. „Když jsme se o tom bavili, říkal mi, že kdyby v anketě bylo slovo streetart a ne graffiti, lidé by možná hlasovali jinak,“ řekl Hrdinka.

„Respektuji, že se to někomu nelíbí, ale má to i spoustu pozitivních ohlasů. Bude u toho tabulka s vysvětlením, že malba odkazuje na budovu vodárny. Bude tam i vysvětleno z jakého místa jí mají lidé ideálně pozorovat a bude tam i odkaz na muzeum vodárenství,“ dodal Hrdinka.

Malba na místě navíc bude dočasně, životnost barev na cestě, která je poměrně frekventovaná odhaduje Hrdinka řádově na několik měsíců. Náklady na její realizaci se podle Tomáše Hrdinky budou pohybovat v desítkách tisíc korun. Nejdražší jsou podle něj náklady na barvy. Dokončenou malbu si Pražané budou moci prohlédnout od příštího úterý.

Fotogalerie
10 fotografií