Firma upravovala mobily, aby nešly nijak vystopovat. FBI šéfa firmy zatkla
Komunikační strukturou zločineckých organizací se začal zabývat americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Zjistil, že existuje řada stínových společností, které upravují telefony značky Blackberry tak, aby byly prakticky nevysledovatelné, a ty pak prodávají drogovým kartelům. Šéfa jedné takové společnosti detektivové nyní zatkli. Nejen že podporoval obchod s drogami, ale úpravou telefonů si vydělal desítky milionů dolarů. Informoval o tom server Motherboard.
Když je člověk drogovým bossem, to poslední, co chce, je být vysledován. A jelikož ne všechny domluvy lze obstarat na osobních schůzkách, zločinci řešili, jakým způsobem komunikovat, aby je nebylo možné odposlouchávat. V tom spatřila díru na trhu řada společností, které začaly prodávat upravené komerční telefony slibující absolutní bezpečnost.
Nejčastěji tyto společnosti vezmou telefon značky Blackberry, který se už v základě chlubí vysokým zabezpečením (z toho důvodu jej často používají politici, propagoval ho například Barack Obama), a z něj odstraní fotoaparát, mikrofon a všechnu textovou korespondenci přesměrují na soukromé sítě. Výsledné zařízení je jako stvořené pro nejrůznější zločince.
Jednou takovou společností, která úpravy na mobilech prováděla, byla kanadská Phantom Secure. Detektivové ve čtvrtek zadrželi jejího šéfa Vincenta Ramose, kterého viní z konspirace a podpory distribuce narkotik. Pomohla k tomu stížnost na jeho osobu, kterou vydal stát Kalifornie. Důležitým aspektem je, že Phantom Secure přímo vytvářela podmínky pro rozvoj organizovaného zločinu.
Podle FBI používali zařízení této společnosti členové drogového kartelu Sinaloa. Významná zásilka zařízení dorazila také do Mexika, Venezuely nebo Kuby. Disponovat jimi mají i členové gangu Hells Angels. Celkem FBI odhaduje, že se na světě nachází přes 20 tisíc těchto telefonů.
Na těchhle telefonech si nezabrouzdáte
Vedle mikrofonu a fotoaparátu odstraňuje ze zařízení Phantom Secure také GPS navigaci, internetový prohlížeč a klasické komunikační služby. Pak nainstaluje program Pretty Good Privacy (PGP), který umožňuje posílat šifrované zprávy přes servery na Panamě v Hong Kongu. Pokud se telefon náhodou dostane do rukou policie, společnost jej umí na dálku vymazat.
Jedno takové zařízení stojí 2000 až 3000 dolarů (41 tisíc až 62 tisíc Kč) na půl roku, celý systém je založen na systému předplatného. Aby se člověk mohl stát zákazníkem, musí se za něj zaručit existující zákazník. FBI to zjistila díky tomu, že se kanadské policii podařilo vydávat se za drogové trafikanty a jeden telefon zakoupit.
Šifrování chrání i komplikuje život
Bezpečnostním složkám dělají chytré telefony dlouhodobě starosti. Komunikační služby s pokročilým šifrováním totiž obsahují už i komerční telefony, například iPhony. Ty se tak často stávají volbou pro zločince, kteří nechtějí investovat do zařízení, jako jsou ta od Phantom Secure.
Problém je, že získat zprávy z těchto kanálů je extrémně složité. Téma se dostalo v roce 2016 i k soudu, když FBI žádala, aby společnost Apple rozšifrovala zprávy v iPhonu teroristy, který zastřelil 14 lidí. Apple to odmítl s tím, že by tak došlo k narušení soukromí jeho uživatelů. FBI si nakonec musela poradit sama.
Svět se tehdy rozdělil na dva tábory, kdy jeden tvrdil, že Apple dělá obstrukce a podporuje terorismus, a podle druhého nastává orwellovská doba plná sledování a narušování svobody.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.