Výstava Bodies: Berlín šokovala 'vypreparovaná soulož'

Souložící vypreparovaná těla jsou nejkontroverznějším exponátem nové verze výstavy Světy těl, která se tento týden otevřela v berlínském výstavním prostoru Postbahnhof.
Německý profesor anatomie Gunther von Hagens, jehož výstava pod názvem Bodies předloni zakotvila i v pražské Lucerně, provokuje dílem, které nazval "Vznášející se akt".
Vynálezce metody plastinace, při níž se nahrazuje voda v tkáních lidských těl silikonovým kaučukem, uvedl dvojici do polohy, kterou znalci Kámasútry někdy označují jako "Smělá jezdkyně". Muž, respektive to, co z něj zbylo, totiž leží rovně na zádech, zatímco jeho výrazně šlachovitá partnerka na něm sedí zády k obličeji.
Místní politici požadují odstranění skulptury. "Státní zastupitelství by mělo ověřit, zda je takto odpudivé zobrazování slučitelné s naším právním systémem," řekl deníku Bild poslanec Spolkového sněmu za Křesťanskodemokratickou unii (CDU) Kai Wegner. "Vydělávat peníze na mrtvolách je absolutně mimo chápání. Tento pár je přitom vrcholem a neměl by být vystavován," přidala se ke kritice i jeho kolegyně za opoziční Zelené Alice Ströverová.
Hagens, jenž podobné pozdvižení vyvolal v Berlíně naposledy v roce 2001, kdy vystavil plastinovanou ženu v pokročilém stadiu těhotenství a s otevřenou dělohou, kritiku nechápe. "Pro mě je důležité, abych nebyl cenzurován," řekl s poukazem na své zkušenosti s komunistickým režimem v bývalé NDR, kde byl koncem 60. let zatčen kvůli pokusu o útěk na Západ.
Sporný "plastinát" hájí i Hagensova manželka Angelina Whalleyová, která je zároveň kurátorkou berlínské výstavy. "Jsme si vědomi toho, že plastinát se hodí k vyvolávání předsudků," řekla lékařka. Ujistila však, že preparáty pocházejí od dárců, kteří s poskytnutím svých těl, a to i k znázornění pohlavního styku, výslovně souhlasili.
Nynější výstava pod souhrnným názvem Světy těl a cyklus života zahrnuje dohromady 200 exponátů, které ukazují vývoj lidského těla od početí až po vysoké stáří. Nechybí ani názorná srovnání zdravých a nemocných orgánů, takže k vidění jsou i mozkové nádory či plíce kuřáků. Výstava však zahrnuje i další kontroverzní preparáty, včetně vývojových anomálií u plodů před narozením.
Světy těl od jejich světové premiéry v roce 1996 v Japonsku údajně navštívilo více než 27 milionů lidí. Hagens přitom metodu plastinace vynalezl už v roce 1977 během svého působení na Anatomickém institutu na univerzitě v západoněmeckém Heidelbergu. Tenkrát se mu podařilo zastavit rozklad mrtvého těla tím, že z něj odčerpal tekutiny a tuky a nahradil je pryskyřicí a silikonem. Heidelberský Institut pro plastinaci od roku 1982 registruje dobrovolné dárce těl a orgánů. Aktuálně jich má na seznamu 10.040.
...a proč ne?....moji ano, dají li k tomu sami jejich souhlas...