„Připadám si úplně jako spodina.“ Průzkum nahlédl do duše nezaměstnaných

Ilustrační foto
Autor: sou - 
23. 7. 2015
12:40

Být nezaměstnaný, to vždy nutně neznamená, že člověk pracovat nechce. Alespoň to ukazuje průzkum, který si nechala zpracovat vládní Agentura pro sociální začleňování. Nezaměstnaní často trpí pocitem méněcennosti a propadají frustraci. Lidé v okolí je navíc zneužívají i jako levnou pracovní sílu. 

Čím dál častěji lidé, kteří pobírají sociální dávky, pracují na různých dočasných pracovních pozicích bez smlouvy. Skládají tak příjmy z více nejistých zdrojů. Stálá práce buď není, nebo se jim nevyplatí.

Podle průzkumu Centra pro společenské otázky a Multikulturního centra Praha je pobírání dávek pro řadu lidí spojeno s frustrací. „Já když tam vejdu, připadám si úplně jako spodina, že je člověk méněcenný. I když třeba dělám, že se pořád musím prosit státu,“ vnímá svoji situaci například rozvedená žena, která je zaměstnaná na vedlejší pracovní poměr za minimální mzdu. Stará se i o dvě děti.

Hlavní pracovní poměr jen k dotovaným místům

V regionech, kde se průzkum probíhal, ubylo pracovních míst pro lidi s nízkou kvalifikací. Přibylo tam krátkodobých zaměstnání, hlavní pracovní poměr byl jen k dočasným dotovaným pracovním pozicím.

„Řežu dřevo, naposledy jsem to dělal v červnu. Dávají mi padesát korun na hodinu. Nebo jsem byl kosit k nějaký ženský, slíbila mi dvě stovky. Po čtyřech hodinách práce mi dala stovku. Vlastní kosu jsem si musel donést,“ uvedl zase rozvedený muž bez rodiny.

„Nerad už beru takové melouchy. Zkouší to na vás. Tady ti místní ze vsi ví, že jsem na mizině, tak chtěj, abych dělal za jídlo. Něco mi slíbí, a pak mi to nedají,“ dodal.

Rozvedenému muži zůstávají jen tři tisíce

Lidem také moc nepřidává na chuti pracovat, když vědí, že jim ze mzdy budou strhávány exekuce. Kvůli nim se pak jejich příjem pohybuje kolem hranic minimální mzdy. Například rozvedený muž uvedl, že po odečtení exekuce ze mzdy a zaplacení nájemného mu na měsíc zůstávají zhruba tři tisíce.

„Začal jsem si víc vážit obyčejných věcí, že mám co k jídlu, že jsou na tom třeba lidé mnohem hůř. Uvědomil jsem si hodnoty života. Vážím si kdejakého kousku chleba,“ konstatoval svou situaci.

V některých částech republiky je možnost práce velice omezená. Pracovní místa tam bývají často jen dočasná nebo nízko hodnocená. „Teď je to nějaký divný s tou prací. Dívám se na internet, v novinách, zkusila jsem různě psát, ale neodepsali. Já tu nevidím žádnou jinou možnost práce, kromě té u obce,“ zhodnotila svou situaci vdaná žena se třemi dětmi. Dvě z nich jsou už dospělé a vydělávají si.

Volby 2018

Volby do Senátu 2018 Komunální volby 2018

Komunální volby v Česku budou 5. a 6. října. V nich si lidé z více než 200 tisíc kandidátů na kandidátních listinách vyberou nové zastupitele svých obcí.

Ve stejném termínu navíc ve třetině obvodů proběhnou i volby do Senátu. Tam se chce probojovat více než 200 kandidátů.

Kde se volí do Senátu Systém senátních voleb Systém komunálních voleb Průzkum Volby v roce 2018

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa